כל מה שחשוב ויפה
ה
SALON, רקדני בת שבע יוצרים. צילום: אסקף

מה הולך // אנסמבל בת שבע בסוזן דלל, ״מטבח פרנקפורט״ בבית ליבלינג

MIKA: אנסמבל בת שבע במרכז סוזן דלל; על קצה המזלג: עיצוב מטבח בבית ליבלינג; הארכיון: מחול תיאטרון במכון ליאו בק; הבלט הלאומי הספרדי בבית האופרה

MIKA // אנסמבל בת שבע במרכז סוזן דלל

״מיקה״ ערב עבודות קצרות, פרי יצירותיהם של רקדני אנסמבל בת שבע יעלה השבוע (13,14,15.7) באולם ורדה, מרכז סוזן דלל. הערב הוא ניסיון לבחינה מחדש של רעיון הקבוצה, היחיד והקשר ביניהם.

״רקדני בת שבע יוצרים״ היא פלטפורמה ייעודית ליצירה עצמאית ומקורית, במסגרתה מעמידה הלהקה עבור הרקדנים משאבי הפקה ושיווק לערבים מלאים המוקדשים ליצירותיהם. רבים מהכוריאוגרפים העצמאיים שעובדים בזירת המחול המקומית התחילו את דרכם בסדנאות אלה.

SALON, להקת בת שבע. צילומים: אסקף

SALON, להקת בת שבע. צילומים: אסקף


על קצה המזלג // עיצוב מטבח בבית ליבלינג

ערב שיתקיים ביום שני (10.7) בבית ליבלינג יעסוק בהתפתחות העיצוב לאורך המאה העשרים, דרך המטבח כזירה המשקפת שינויים חברתיים ותרבותיים. האירוע יכלול שתי הרצאות קצרות ודיון על סוגיות משמעותיות שהמטבח מעורר – הן בשיח הפמיניסטי והן בשיח העיצובי, דרך העבודות בתערוכה ״הצעת הגשה״ שהוחבאו בחלקי ״מטבח פרנקפורט״ המוצג בבית ליבלינג.

מטבחי העבודה שכונו ״מטבחי פרנקפורט״ היו בשנות העשרים של המאה שעברה חלק ממהפכת התכנון המודרניסטי, בזליגתו למרחב הביתי ולכאורה, סמל לשחרור הנשים. השאיפה של מרגרט שוטה ליהוצקי, מתכננת המטבח הביתי, היתה לצמצם את המאמץ והזמן של האישה בפעולות הנעשות במטבח. היא ביקשה ליצור מטבח שוויוני ארגונומי, באופן תעשייתי וחדשני המשלב בין מחקר מדעי עם עקרונות היעילות המודרניסטית. הביקורת שעלתה מאוחר יותר על ״חדרוני העבודה״, יחד עם התפתחות עיצוב המטבח, מאפשרת היום התבוננות מורכבת יותר באותה הוויה פמיניסטית ובכלל בצורך להבנת עיצוב בהקשר ההיסטורי.

מנחה: גלית גאון מרצים: פרופ׳ יונתן ונטורה ותום כהן. הדיון יתקיים בהשתתפות אמני התערוכה: אוהד כברי, נובה דובל ואנג׳לה אנזי.

מטבח פרנקפורט. צילום: יעל שמידט

מטבח פרנקפורט בבית ליבלינג. צילום: יעל שמידט


birds

הארכיון // יצירה רב־תחומית במכון ליאו בק

״הארכיון״ (חלק א׳), יצירת תיאטרון ומחול מאת הכוריאוגרפית נטע פולברמכר, תעלה בבכורה במכון ליאו בק בירושלים בשבוע הבא (18-22.7). ביצירה יוצאים ארבעה מלקטי זיכרונות (פולברמכר ושותפיה ליצירה) יעם הקהל למסע חיפוש פרפורמטיבי בעקבות ההיסטוריה המשפחתית של היוצרת בברלין ובפרנקפורט לפני מלחמת העולם השנייה.

הארכיון הוא סדרה של אירועים במרחב מחורר של פוסט־זיכרון; רסיסי מיידע, ודמויות שמתחברים לרגע ושוב נמחקים. מרחב מטלטל ומתעתע שמעלה שאלות ותהיות על דרכו של זיכרון, ועל זהות ושייכות. יש בארכיון האישי – לאומי הזה, דיאלוג מודע, וארוך טווח בין מה שהיה, שישנו ושיהיה. זהו איננו מהלך דידקטי של עיסוק בחקר העבר אלא מפה שמסומן בה עיגול אדום שבתוכו כתוב: ישראל 2023, וגרמניה 1933-45 – משם לפה ולאן עכשיו?

הארכיון. צילום: רון פלד

הארכיון. צילום: רון פלד

הארכיון. צילום: לאורה ביאנקי

הארכיון. צילום: לאורה ביאנקי

 


Invocation Bolera // הבלט הלאומי הספרדי בבית האופרה

לאור הביקוש יעלה מופע נוסף של הבלט הלאומי הספרדי בתוכניתם Invocation Bolera, ביום שישי (14.7) בבית האופרה תל אביב (מלבד חמשת המופעים הנוספים שיעלו החל מה־12.7). הערב יכלול ארבע עבודות שונות, תכנית עשירה ומגוונת של פלנקו ומחול ספרדי קלאסי עם עשרות משתתפים, רקדנים , מוזיקאים וזמרים, מאות תלבושות וחגיגת מחול ספרדי משובח.

הבלט הלאומי הספרדי. צילום: אנה פלמה

הבלט הלאומי הספרדי. צילום: אנה פלמה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden