כל מה שחשוב ויפה
התערוכה הפראה. צילום מראה הצבה: יובל חן
התערוכה הפראה. צילום מראה הצבה: יובל חן

לימודי אוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה בבית לאמנות ישראלית

פורטפוליו Promotion: שבועות אחרונים להרשמה ללימודי אוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה בבית לאמנות ישראלית. הלימודים מקנים תעודה מוכרת על ידי משרד התרבות והספורט והם כוללים לימוד תיאורטי ומעשי בהנחיית מיטב המרצים.ות

איך אוחזים בעת ובעונה אחת בעמדה רדיקלית וביקורתית ששואפת לנער מעליה את אבק ההרגל אך גם עומדים בעיקשות על המשמר כנגד כל ניסיון של שינוי ופגיעה באוצרות העבר? ואיך מייצרים מחאה כנגד השכחה וההשכחה? שאלות מפתח אלה זוכות לשלל התייחסויות פרקטיות במוזיאונים ובמוסדות של אמנות חזותית בישראל ובעולם.

בשש השנים האחרונות עידית עמיחי, ראשת התכנית ומנהלת בית לאמנות ישראלית, וד״ר אסנת צוקרמן רכטר, מנהלת שותפה לתכנית ויועצת אקדמית, בנו תכנית מהודקת שקשובה לאמנות החזקה והייחודית שנעשית בישראל ושהיא פתח לעולמות תוכן שרלוונטיים להבנה ולפיענוח של המצב העכשווי.

התערוכה בטנת הנשגב. צילום מראה הצבה: יובל חן

התערוכה בטנת הנשגב. צילום מראה הצבה: יובל חן

סיוון נשרי, וושינגטוניה; מתוך תערוכת הגמר הפראה. צילום: אלעד שריג

סיוון נשרי, וושינגטוניה; מתוך תערוכת הגמר הפראה. צילום: אלעד שריג

תכנית יונה פישר ללימודי תעודה באוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה בבית לאמנות ישראלית באקדמית תל אביב־יפו, כוללת שלושה תחומי ידע: אמנות ישראלית, מוזיאולוגיה ואוצרות עכשווית. היא קשובה לאזורי הביניים ולרוח המקום ומאפשרת לצד הלימודים העיוניים גם התנסות מעשית משמעותית ובכללה סיורים וסדנאות, הקמת תערוכה, פרויקט גמר והתמחות במוזיאונים בישראל ובעולם.

השינויים הטכנולוגיים של שלושת העשורים האחרונים השפיעו בצורה דרמטית על אופני הצריכה וההפצה של ידע בכלל וידע חזותי בפרט. הם פתחו בפנינו מרחבי תצוגה וירטואליים ושטף אינסופי של תכנים חזותיים והפכו את עקרונות המחשבה האוצרותית לרלוונטיים מתמיד לכל תחומי המחקר והידע.

תערוכת גמר

במהלך הלימודים מתנסות.ים הסטודנטיות.ם בפיתוח ובהקמה של תערוכה ממשית. בליווי האוצרת הבכירה תמי כץ־פרימן הן.ם עוברות.ים כצוות־אוצרות את התהליך המלא מא׳ ועד ת׳. התערוכה האחרונה, ״הפראה – מבטים על עידן האנתרופוקן״, התקיימה בחודש יולי האחרון במוזיאון יפו ועוררה התעניינות רבה בקרב קהל רב, מתוך עולם האמנות ומחוצה לו.

קורסים ייחודיים

עוד לפני האינטנסיביות וההתרגשות של תערוכת הגמר, עוברים.ות הסטודנטים.ות מסלול מרתק: התכנית היא היחידה בישראל שבה נחשפים התלמידים.ות ליחסי הגומלין בין תחומי עשייה ודעת אלה לבין האמנות תוך שימת דגש מיוחד על תולדות האמנות הישראלית ועל הסצנה העכשווית. השנה יעסקו הקורסים בנושאים שמעסיקים אותנו כאזרחים, כבני תרבות וכשוחרי ידע. לדוגמה: שאלות של זהות המתבטאות בקורס ראשון מסוגו שיעסוק בשיח המזרחי באמנות הישראלית בהנחיית ד״ר קציעה עלון; או בקורס על אמנות אפריקאית עם דורית שפיר, ד״ר עידית טולידאנו, ד״ר טל דקל ועוד.

הקורס יאפשר הכרות עם האמנות האפריקאית המסורתית ועם התרבויות שפיתחו אותה ויעסוק באופן שבו השפיעה על המערב ובעקבות זאת על העשייה האמנותית בעולם. הוא יעקוב גם אחר אופן האיסוף והתצוגה של אמנות אפריקאית בישראל, ואחר השפעתה על אמנים שפעלו כאן בעבר ופועלים כאן היום.

קורס משמעותי נוסף נקרא מהו מחיר האמנות? ויעסוק בנושא קריטי שממעטים לדבר עליו – יחסי הכלכלה בשוק האמנות הישראלי, עם השחקנים והשחקניות המרכזיים המשפיעים והמשפיעות עליו: בתי מכירות, גלריות, ירידים מקומיים ובינלאומיים, אספנים.ות, זייפנים.ות ועוד.

תמי כץ פרימן. צילום: יובל חן

תמי כץ פרימן. צילום: יובל חן

אסנת צוקרמן רכטר. צילום: דן חיימוביץ

אסנת צוקרמן רכטר. צילום: דן חיימוביץ

עידית עמיחי. צילום: אסנת בן דב

עידית עמיחי. צילום: אסנת בן דב

birds

שיתוף פעולה עם מוזיאון ישראל

התלמידים.ות בתכנית רוכשים.ות כלים לחשוב מחדש ובאופן ביקורתי על המוזיאון כמוסד תרבות, על תערוכה כצורה של ארגון ידע ועל הזיקות ביניהם. בתכנית מלמדים.ות מיטב המרצים.ות וחוקרי.ות האמנות בישראל. היא כוללת סיורים במוזיאונים ומפגשים עם אנשי מפתח בתחומי האמנות והעיצוב: אוצרים.ות, אמנים.ות, מעצבים.ות, בעלי גלריות, מנהלי עזבונות ומנהלי.ות מוזיאונים מישראל ומהעולם.

הלימודים מתקיימים מדי שבוע בימי ראשון אחר הצהריים ואחת לשבועיים בימי שישי במכללה האקדמית תל אביב־יפו, במשך ארבעה סמסטרים.


לימודי תעודה באוצרות עכשווית ומוזיאולוגיה
בית לאמנות ישראלית
המכללה האקדמית תל אביב־יפו
לפרטים והרשמה >>>

הכנות לתערוכת גמר. צילומים: בית לאמנות ישראלית

הכנות לתערוכת גמר. צילומים: בית לאמנות ישראלית

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden