כל מה שחשוב ויפה
מגזין ״ביד״ חוגג עשור. צילומים: דרור אמסלם

דרור אמסלם // ביד 

מגזין ״ביד״ חוגג עשור במהדורה חגיגית בדמות ספר בן 332 עמודים, שמאגד גליונות קודמים לצד הפקות חדשות - תוכן סקסי, מיני, הומו־אירוטי, חושפני, פורנוגרפי, לא מצונזר, פוליטי, בועט, גברי ומגדרי

הפרטים הטכניים

הגיליון העשירי של מגזין ביד, בעריכת דרור אמסלם. ערב השקה ב־1.9 משעה 22:00 באוזן קלאב (מול הסנטר), רחוב קינג ג׳ורג׳ 48, תל אביב

מי אני

קוראים לי דרור אמסלם ואני מגיע מעולם הפרסום כאיש קריאייטיב. בוגר המחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון (2021) והתכנית לתואר שני בתקשורת חזותית בבצלאל (2021). כיום יוצר עצמאי, מקעקע ומתעסק בעולם המגדר מפרספקטיבה הקווירית. יזם הפרויקט של ״מגזין ביד״ לאורך עשרת הגיליונות, שהוצגו בתערוכות ובפסטיבלים בארץ ובעולם.

העבודה

מגזין ״ביד״, מגזין הפורנו הגאה הראשון בישראל, שנוסד ב־2010 במטרה לתת במה לאמנים להביע את יצירותיהם סביב השדה הגברי, יוצא לדרך בהפקת המהדורה העשירית והחגיגית שלו, שתצא לאור בכריכת ספר עבה בן 332 עמודים. המהדורה העשירית של המגזין תאגד בתוכה גליונות קודמים מהעבר, לצד הפקות חדשות, ותכיל בעיקר תוכן סקסי, מיני, הומו־אירוטי, חושפני, פורנוגרפי, לא מצונזר, פוליטי, בועט, גברי ומגדרי.

המגזין הציג בעיקרו עבודות של אמנים ישראלים, צילומים אמנותיים ותמונות חושפניות של גברים ישראלים מקומיים, לעיתים גם כאלו שמוכרים לנו יותר, כאלו שאנחנו עשויים לפגוש בהם: המוכר בפיצוציה השכונתית ולצידו גם את הבחור שפגשת אתמול בבר, או את זה שרקד לידך בקלאב.

צילומים של ליאור נורדמן, פסקל דומי

צילומים של ליאור נורדמן, פסקל דומי

עבודה של אוה בלאיש

עבודה של אוה בלאיש

צילום של אנחל חי ארביב

צילום של אנחל חי ארביב

הרחק מלב הקונצנזוס, המגזין נותן במה לעירום הגברי בתפארתו ולחבריה הייחודים של הקהילה. במגזין אפשר לעיין בצילומים, כתבות, איורים, שירה ובכל מה שעוסק בפאלוס, איבר המין הגברי.

המוצגים במגזין הם לרוב ישראלים, אנשים רגילים, כמוני – כמוך – ובחירתם נעשית על פי מידת הפוטוגניות שלהם, וכמובן הסכמתם להיחשף ולשתף. הסטנדרטים המקובלים אינם מקבלים ביטוי בבחירת המוצגים, לא גובהם ולא מבנה גופם משפיעים על בחירתם.

המגזין זכה להצלחה בארץ ובעולם ואפשר להזמינו באונליין, כשבאמסטרדם ובברלין הוא נמכר בחנויות, ואף הרחיק לכת והגיע עד לאוסטרליה, קנדה, דובאי, דרום אפריקה וטוקיו, שם הזמינו אותו במיוחד. בתקופה זו במדינתנו, מרגיש הצורך לצאת להשפיע ברחובות וגם להראות שאין עלינו צנזורה.

תעבירו את זה הלאה

מצד אחד הייתי מאוד שמח שהמגזין ימכר בחנויות מזכרות של מוזיאונים בעולם כמו המומה, אך מטרתו להביא לליברליות בחברה הישראלית ומה שנמצא בצד השני של החבל זה הקהילה השמרנית. לכן הייתי רוצה שהמגזין ימכר לצד ספרי תורה; להראות שאנחנו יכולים לחיות אחד לצד השנייה. 

פלוס אחד

״אנחנו יודעים״ בתערוכת ״תת תרבות״ שהוצגה במרכז הגאה ב־2021 לפני הריסת המבנה, פרויקט שתחילתו במהלך לימודי התואר השני בבצלאל במהלך הקורונה בקורס ״הנדסה לאחור״.

יצרתי פרויקט המשכי של כתובות גרפיטי על המבנה, ברחבה בחוץ, בתאי השירותי ובמדרגות. מטרתו הייתה העלאת מודעות ליכולות טכנולוגיה לזיהוי מצב באמצעות זיהוי הפנים. לתת לאנשים פרטיות במרחב הציבורי מול טכנולוגיה לזיהוי פנים המבססת בינה מלאכותית, לשמור על המידע הזה אצלנו ולמנוע את הנגישות שלו לטכנולוגיה. הפרויקט הציג את האמת בפנים תוך הצגת המידע האישי ביותר: המין, הנטיה המינית והמגדר.

דרור אמסלם, ״אנחנו יודעים״

דרור אמסלם, ״אנחנו יודעים״

birds

קיימות היום מצלמות ברחובות שעוקבות אחרינו ומכילות בינה מלאכותית שיכולה לדלות מאיתנו מידע מבלי שהצהרנו על זה כמו מגדר, נטיה מינית, פרופילים ברשתות חברתיות. הבינה למעשה יוצרת לכל אחד מאיתנו אווטר וכך היא עוקבת אחרינו ואף יכולה לחזות את ההתנהגות העתידית שלנו. האפשרויות הללו נותנו לבעלי הטכנולוגיה, התאגידים והממשל כוח עצום מה שיוצר לנו אי איזון חברתי שיש המון מידע בידי מעט מאוד אנשים ויהיה ניתן להשתמש בו לרעה, ניפוי ושליטה בנו.

בחרתי לייצר את המשפטים ״אנחנו יודעים״ שמייצגים את הטכנולוגיה ,והמשך המשפט המייצג את החדירה לפרטיות ובסופו חתימה של התאגידים המייצרים את הטכנולוגיה: אנחנו יודעים מה המגדר שלך, אנחנו יודעים שאת לסבית, אנחנו יודעים שהיום בא לך להיות אישה, אנחנו יודעים שהבוקר התלבשת כגבר, אנחנו יודעים שאתה מתלבשת, אנחנו יודעים שאתה הומוסקסואל, אנחנו יודעים שאת דו־מינית, אנחנו יודעים שאתה א־מיני, אנחנו יודעים שאתה דמי־סקסואל, אנחנו יודעים שאתה פלואידי במיניות שלך, אנחנו יודעים שנולדתָ נקבה, אנחנו יודעים שנולדת זכר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden