כל מה שחשוב ויפה
אוהד צויגנברג, AP. איילון דרום, בעקבות פיטורי גלנט, תל אביב, מרץ 2023
אוהד צויגנברג, AP. איילון דרום, בעקבות פיטורי גלנט, תל אביב, מרץ 2023

עדות מקומית 2023: ״מציאות יוצאת דופן וחסרת תקדים״

פורטפוליו News: עם מלחמת 7.10, בלי התערוכה הבינ״ל World Press Photo - עדות מקומית 2023 תיפתח בשבוע הבא במוזיאון ארץ ישראל, ותציין 20 שנה להיווסדה

עדות מקומית, התערוכה המקומית לצילום עיתונות, תיפתח בשבוע הבא במוזיאון ארץ־ישראל. כ־130 תצלומים של 52 צלמות וצלמים, שנבחרו מבין 6,700 תצלומים שנשלחו לתחרות, יוצגו בתערוכת עדות מקומית 2023, שנאצרה על ידי ענת סרגוסטי. במרכז חלל התערוכה יוצגו תצלומים שצולמו בימים הראשונים של מלחמת השבעה באוקטובר.

בנוסף תציין הנה התערוכה 20 שנה להיווסדה במיצג וידאו ייחודי של האמן רן סלוין, שיורכב מדימויים מובילים משני העשורים האחרונים (אוצרים: מנהלת ומייסדת עדות מקומית, דנה וולפיילר־ללקין, יחד עם חברי המערכת ורדי כהנא ועמי שטייניץ). בנוסף, יוצגו על גבי מסכים נפרדים ראיונות אישיים עם צלמים מובילים, שמספרים על עבודתם ועל מקצוע העיתונות המורכב.

יובל חן, ידיעות אחרונות, אוקטובר 2023

יובל חן, ידיעות אחרונות. אוקטובר 2023

תומר אפלבאום, הארץ, אוקטובר 2023

תומר אפלבאום, הארץ. אוקטובר 2023

שלושת הנושאים המרכזיים המוצגים בעדות מקומית 2023 הם המלחמה שפרצה ב־7 באוקטובר; המאבק על הדמוקרטיה; וההסלמה בעימותים בין מתנחלים לפלסטינים. בנוסף יוצגו סיפורים מרכזיים בתחומי דת ואמונה, ספורט, אורבניזם ותרבות כמו גם טבע וסביבה. עדות מקומית תוצג השנה ללא תערוכת WORLD PRESS PHOTO, שמסיבות טכניות שקשורות במלחמה לא התאפשר להביאה ארצה.

את מאורעות המלחמה מספרים קרוב ל־300 דימויים שצולמו בשבועיים הראשונים למלחמה, דרך תוצאות המתקפה, הלחימה וההתגייסות האזרחית. הדימויים יוקרנו על גבי קיר מרכזי בחלל התערוכה. הדימויים נבחרו על ידי חברי מערכת עדות מקומית, במיוחד משום שהמלחמה פרצה לאחר מועד השיפוט הסופי, אך יחד עם זאת היה ברור שאי אפשר להציג את תערוכת השנה ללא התייחסות משמעותית למלחמה. בתערוכה יוצגו גם עבודותיו של צלם ynet רועי עידן, שנרצח בכפר עזה ב־7 באוקטובר. לצד עדות מקומית יוצגו גם תמונות שצילם החייל לביא ליפשיץ שנהרג בקרב בצפון רצועת עזה ב־30.10.2023.

״המלחמה חייבה אותנו לחשב מסלול מחדש: התערוכה הבינלאומית לא תגיע ארצה, ובמקומה הקצנו שטח משמעותי לצילומים מהטבח ומהקרבות שעדיין מתחוללים במלוא עוזם בעת כתיבת שורות אלה״, אומר עמי כץ, מנכ״ל המוזיאון. ״החלק העיתונאי־חדשותי מקבל השנה ממד ועומק נוספים לנוכח האירועים הבלתי נתפשים שהחלו בטבח הברברי בשבעה באוקטובר. המלחמה מיוצגת כאן באמצעות אוסף גדול של תמונות, במיקום בולט ונפרד.

״המחדל חסר התקדים מעורר שאלות קשות על הקיום, על העתיד וכיצד צילום עיתונות תורם לשיח שנוצר מהשאלות הקשות. עדות מקומית 2023 היא תערוכה יוצאת דופן משום שהיא מתארת מציאות יוצאת דופן וחסרת תקדים״. 

מוטי מילרוד, הארץ. מסע אחים לנשק מלטרון לירושלים, פברואר 2023

מוטי מילרוד, הארץ. מסע אחים לנשק מלטרון לירושלים, פברואר 2023

אילן לורנצי, הפגנה למען הדמוקרטיה. צומת הגומא, מאי 2023

אילן לורנצי. הפגנה למען הדמוקרטיה. צומת הגומא, מאי 2023

גיתי פלטי, צעדת מחאה החוק לביטול עילת הסבירות. סמוך ללטרון, ביולי 2023

גיתי פלטי. צעדת מחאה החוק לביטול עילת הסבירות. סמוך ללטרון, ביולי 2023

birds

דנה וולפיילר־ללקין, מייסדת ומנהלת עדות מקומית: ״ב־7 באוקטובר פרצה המלחמה האכזרית. לאחר כשבועיים שנדמו נצח, שבנו להתבונן בתצלומים שנבחרו לפני המלחמה כדי לנסות להבין את ההקשרים בינם ובין המציאות שהשתנתה ללא הכר באותה שבת ארורה. באופן מבעית קיבלו הדימויים המייצגים את האירועים המרכזיים של השנה, משמעות חדשה״. 

כבכל שנה, התצלומים הזוכים בתערוכת עדות מקומית 2023 נבחרו בידי חבר שופטים בלתי תלוי, המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, האוצרות והתקשורת. הבחירה נערכה באופן אנונימי והשופטים גילו את זהות הצלמים רק לאחר הבחירה. הרשימה המלאה של התצלומים והזוכים תפורסם ביום שלישי, 5 בדצמבר.

 הפרסים שיוענקו השנה: פרס תמונת השנה ופרס סדרת השנה. ארגון שומרים – המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יעניק שני פרסים: תמונת הדמוקרטיה של השנה ופרס יצירה לעבודת הווידאו של השנה. השנה יוענק פרס חדש על שם רועי עידן ז״ל, צלם עיתונות שנרצח ב־7 באוקטובר על ידי מחבלים בקיבוצו כפר עזה. הפרס יוענק מטעם ארגון העיתונאים והעיתונאיות לצלמים שתיעדו את הימים הראשונים למלחמת השבעה באוקטובר. 

 חבר השופטים של עדות מקומית 2023 כלל השנה את עודד בלילטי, צלם עיתונות ומנהל מחלקת הצילום של סוכנות הידיעות AP של ישראל, הגדה המערבית ורצועת עזה. אדי גרלד, צלם תיעודי ומרצה במכללת הדסה. אסנת טרבלסי, מפיקה ויוצרת דוקומנטרית. אילן יצחייק, עיתונאי ועורך בקבוצת ידיעות אחרונות וראש מסלול עיתונות במכללת ספיר. ורדי כהנא, צלמת, אוצרת וחברת מערכת עדות מקומית. מנחם כהנא, צלם עיתונות בסוכנות הידיעות AFP. ענת סרגוסטי, עיתונאית, צלמת, יוצרת דוקומנטרית ואוצרת עדות מקומית 2023. מיה ענר, אוצרת וחוקרת בתחום הצילום. גיא רז, אוצר לצילום, מוזיאון ארץ־ישראל.

טלי רצקר

טלי רצקר

יונתן זינדל, פלאש 90

יונתן זינדל, פלאש 90

טל גבעוני. קפטניות מליגת העל הישראלית לנשים. חולון, אוגוסט 2023

טל גבעוני. קפטניות מליגת העל הישראלית לנשים. חולון, אוגוסט 2023


עדות מקומית 2023
אוצרת: ענת סרגוסטי
מוזיאון ארץ־ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל־אביב
פתיחה: 5.12; נעילה: 3.2.2024

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden