כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // כסאות של מעצבים ותיאטרון בריטי על המסך הגדול

Take a Seat: תערוכת כסאות ביוזמת טולמנ׳ס וצבע טרי; אקי־נו: פסטיבל קולנוע יפני בסינמטקים ברחבי הארץ; בציר 37: מופעי חורף של סדנת המחול ורטיגו; לונדון על המסך: התיאטרון הלאומי הבריטי בסינמטק ירושלים

Take a Seat // תערוכת כסאות ביוזמת טולמנ׳ס וצבע טרי

חברת טולמנ׳ס ויריד צבע טרי משיקים יוזמה חדשה למען מעצבים שהכנסותיהם נפגעו עקב המלחמה: תערוכת מכירה שתתקיים בימים שישי ושבת (26-27.1) במרכז לתרבות מונגשת בתל אביב (בהרשמה מראש). 24 מעצבות ומעצבים ישראלים צעירים הוזמנו להפוך כיסאות בודדים ליצירה מקורית וחד פעמית.

ברוח התקופה הם בחרו לספר סיפור, לעורר מחשבה ולצקת באותם כיסאות משמעות חדשה. זאת באמצעות פעולה יצירתית ומלאת תקווה, שתהדהד עד כמה חזקים החיים יותר מהכל. הכיסא הריק טעון במשמעות עמוקה, שמהדהדת אפילו בתקופה הנוכחית.

סטודיו knob, עץ השדה. צילום: מידן גיל ארוש

סטודיו knob, עץ השדה. צילום: מידן גיל ארוש

סטודיו Yarnatak, שברון צל. צילום: מידן גיל ארוש

סטודיו Yarnatak, שברון צל. צילום: מידן גיל ארוש


אקי־נו // פסטיבל קולנוע יפני בסינמטקים ברחבי הארץ

פסטיבל אקי־נו השמיני לקולנוע יפני ייפתח ביום שלישי (23.1) בסינמטק ירושלים ובמקביל בסינמטק תל אביב; לצד הקרנות נבחרות בסינמטקים של הרצליה, ראש פינה, חיפה וחולון. יככבו בו גם המאסטרים הקולנועיים, הייאו מיאזאקי, הירוקאזו קורה־אדה, טקאשי קיטאנו וריוסוקה האמאגוצ׳י (שרק לפני שנה זכה בפרס האוסקר על ״הנהגת של מר יוסוקה״), ולצידם סרטים של במאים צעירים יותר או מוכרים פחות, המביאים קול אחר בקולנוע היפני.

הרחק מהבעיות שהעסיקו את ישראל והמזרח התיכון בשנה האחרונה ובוודאי בחודשים האחרונים, יפן מתמודדת לאורך שנים עם בעיות מסוג שונה: אוכלוסיה מזדקנת, קצב ילודה מהנמוכים בעולם, שמרנות חברתית ומגדרית, וכמובן שגרה של אסונות טבע. הקולנוע היפני, על המסך ומאחורי הקלעים, בוחן ללא הרף את הבעיות הללו המאיימות על עתידה של החברה היפנית.

סטודיו ג׳יבלי, הילד והאנפה

סטודיו ג׳יבלי, הילד והאנפה

היעדרות

היעדרות


birds

בציר 37 // מופעי חורף של סדנת המחול ורטיגו

סדנת המחול ורטיגו ירושלים תעלה בימים שלישי עד חמישי (23-25.1) את סדרת מופעי החורף ״בציר 37״ – שניים מהם במרכז התרבות במתחם ״הפרסה״, הזירה הבין־תחומית ירושלים, ואחד מהם בסטודיו ״זהבה״ במרכז סוזן דלל. במופעי החורף של הסדנה, שפועלת מזה 22 שנים ומנוהלת אמנותית על יד קרן חורש בגון, יבצעו 35 רקדנים, תלמידי שנים א׳ ו־ב׳, הופעה המסכמת חצי שנה של עבודה אינטנסיבית בסטודיו.

במופע יבצעו רקדני הסדנה מיצירותיה של נעה ורטהיים – המנהלת אמנותית של להקת המחול ורטיגו – ״רעש לבן״, ״ימה״, מאנא – כלי של אור״, ״לילא״ ו״פרדס״, למוזיקה של רן בגנו ואיתמר דוארי; ומיצירותיהם של הכוריאוגרפים והיוצרים העכשוויים ענבל פינטו ואבשלום פולק, שרון פרידמן ודפנה דודוביץ׳.

בציר 37. צילום: אפרת מזור

בציר 37. צילום: אפרת מזור

צילום: נעמה מור

צילום: נעמה מור


לונדון על המסך // התיאטרון הלאומי הבריטי בסינמטק ירושלים

כחלק מהמיזם העולמי במסגרתו צפו יותר מ־13 מיליון צופים בהצגות התיאטרון הלאומי הבריטי, סינמטק ירושלים יציג אחת לחודש את מיטב הרפרטואר של התיאטרון שצולמו על הבמות הנחשבות ביותר בלונדון, על מסך הקולנוע עם תרגום לעברית. הצגת הבכורה ״גג שקוף״ מאת דיוויד הייר תוצג ביום שני (22.1), ובהמשך הסדרה יוקרנו הצגות כמו ״הדוד וניה״ של צ׳כוב ו״המלט״ של שייקספיר.

בנדיקט קמברבץ׳, המלט. צילום: ג׳והן פירסון

בנדיקט קמברבץ׳, המלט. צילום: ג׳והן פירסון

אנגליה יקירתי. צילום: מארק ברנר

אנגליה יקירתי. צילום: מארק ברנר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden