כל מה שחשוב ויפה
פול דנו ב״כסף טיפש״. צילומים: סרטי יונייטד קינג
פול דנו ב״כסף טיפש״. צילומים: סרטי יונייטד קינג

״כסף טיפש״: סרט עם פוטנציאל שתקוע בניוטרל

הסיפור הכמעט בדיוני שעליו מבוסס ״כסף טיפש״ הוא החומר שעליו יוצרי סרטים חולמים: יוטיובר שחולל מהפכה פיננסית ממרתף ביתו. הבעיה מתחילה כשכל מרכיבי הסיפור לא מתחברים למשהו מגובש

שנת 2021. הימים הם ימי קורונה. ברחבי העולם אנשים מתהלכים עם מסכות וכפפות לטקס או מסתגרים בבידוד לאחר דחיפת מטוש כושלת בנחיר שהובילה לתוצאה חיובית. בעוד מיטב המוחות בעולם ניסו להרכיב את החיסון שיציל את כולנו מהכאוס הבלתי אפשרי הזה – יוטיובר אחד חולל מהפכה בוול סטריט ממרתף ביתו, בסיפור שנלקח הישר מהאגדות שכתובות בעמוד האחורי של הוול סטריט ג׳ורנל.

אי אפשר לסכם כאן את כל מה שקרה בבורסה בינואר 2021. את הסיפור המורחב נשאיר לאתרים פיננסיים גדולים או לבלוג של הסולידית. אבל בקצרה: קית׳ גיל, אנליסט פיננסי אנונימי לחלוטין, מצא את עצמו בעין הסערה הציבורית כשפרסם למאות מיליוני משקיעים מיליניאלים את פורטפוליו ההשקעות שלו. חלק נכבד מהפורטפוליו הזה היו מניות של חברת המשחקים הכושלת GAMESTOP.

יוזרים רבים הלכו בעקבות גיל; הרכישות המאסיביות שלהם העלו את מחיר המניה לשחקים שבשיאו הגיע ל־483 דולר, ומנגד הכניסו חלק מחברות ההשקעות לפאניקה. אלו הימרו על צניחתה של המניה וביצעו מכירת חסר, ״שורט״ בשפה המקצועית, שמטרתה היא להרוויח מירידה של מניה.

הסיפור הזה הוא פחות על חברת משחקים כושלת שזכתה בתהילת עולם לכמה רגעים, ויותר על דור חדש של משקיעים, שמאסו בחוקי העולם הפיננסי הישן והחלו למרוד בבומרים והיאפים שמשחקים להם בכסף. בחורף 2021 המשקיעים שנקראים ״כסף טיפש״, כינוי מזלזל לחסרי כל רקע פיננסי, לימדו את כל המעונבים של וול סטריט מאיפה משתין הדג (או הגרף) וקבעו סדר עולמי חדש.

דור חדש של משקיעים, שמאסו בחוקי העולם הפיננסי הישן, החלו למרוד בבומרים והיאפים שמשחקים להם בכסף. בחורף 2021 המשקיעים שנקראים ״כסף טיפש״ לימדו את כל המעונבים של וול סטריט מאיפה משתין הדג (או הגרף) וקבעו סדר עולמי חדש

את הסיפור הפנומנלי הזה, שהפך את קית׳ גיל מיוטיובר שמפיק סרטונים עם חתולים במרתף הבית למיליונר, מנסה לספר הסרט ״כסף טיפש״. פול דנו מגלם את גיל, ומסביבו אנסמבל מפתיע של שחקנים כמו סת׳ רוגן, וינסנט ד׳אונופריו, אמריקה פררה, ניק אופרמן ופיט דייווידסון.

הסיפור הכמעט בדיוני שעליו מבוסס הסרט הזה הוא החומר שעליו יוצרי סרטים חולמים. לכאורה יש בו את כל מה שצריך: סיפור גדול מהחיים, אירוע מחולל, טובים מול רעים ומי שביניהם. הבעיה מתעוררת כשכל האלמנטים שמרכיבים סרט המבוסס על מקרה שקרה באמת, לא מתחברים למשהו מגובש וגדול יותר מסך חלקי הפאזל הקטנים שמרכיבים אותו. ״כסף טיפש״ הוא סרט עם פוטנציאל שמבאס ותקוע רוב הזמן בניוטרל. הקצב שלו איטי, העלילה קצת מסורבלת והתסריט לא מתווך לצופה חוויה אותנטית או מנסה לחבר את הדמויות לצופה.

פול דנו עושה עבודת משחק שהיא רק בסדר. ראינו אותו במספר סרטים בולטים בשנים האחרונות ויש לבחור הזה יכולות. במקרה הזה למרבה הצער, הוא לא מביא אותן אל השולחן. דייווידסון הוא האתנחתא הקומית בתור אחיו של גיל אבל ההופעה שלו מתאמצת, לפעמים יותר מדי ובשלב מסוים זה הופך למציק. בשורה התחתונה, אף אחד מהנוכחים על הסט – ויש בו נוכחות לא קטנה של אושיות הוליוודיות בולטות – לא הביא את כל ארגז הכלים שלו.

birds

סרטים מהז׳אנר של ״כסף טיפש״ הם דבר מבורך. הקהל כבר הראה כמה וכמה פעמים שלמרות שהם עוסקים בנושאים נישתיים יחסית, הלב הפועם שבהם הוא זה שגורם לנו לקום מהספה ולקנות כרטיס. ״וול סטריט״ של אוליבר סטון ו״הזאב מוול סטריט״ הם סרטי פולחן שעוסקים בפינות האפלות של עולמם של היאפים, וגם ״מכונת הכסף״ של אדם מקיי על משבר הסאב פריים ב־2008 היה נהדר ומצחיק.

המניה של הסרט הנ״ל פשוט לא מצליחה לטפס במעלה הגרף. הסרטים שהזכרתי היו מצוינים בזכות הדינמיקה בין הדמויות שלהם והתפארו בנרטיב מרתק וסוחף. לא באמת חייבים להבין מה זה ״שורט״, ״סקוויז שורט״ או מדד הסנופי כדי להנות מסרטים כאלו. גם ב״כסף טיפש״ סביר להניח שלא תבינו מה רוצים מכם. אבל בגלל ששאר האלמנטים שלו לא מחזיקים, תצאו ממנו נפסדים מכאן או מכאן. לא כמו גיל. הוא יצא מיליונר מכל הסיפור הזה.


כסף טיפש
בימוי: קרייג גילספי
104 דקות; ארצות הברית, 2024
2.5 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden