כל מה שחשוב ויפה

הגדה טיפוגרפית לפסח

הנה משהו שלא חשבתי שיקרה: שאני ארצה לקנות הגדה של פסח.

הידיעה המשמחת של היום, שעידו בלאס פרסם במדור המגמה הספרותית בגלריה, מגלה שהסופר ג'ונתן ספרן-פויר יזם גרסה חדשה להגדה לפסח. ההגדה, שהפיק עם הסופר נתן אנגלנדר, תראה אור בהוצאת ליטל בראון באביב הבא. ההגדה מורכבת משלושה חלקים – טקסט ההגדה המקורי ותרגומו לאנגלית על ידי אנגלנדר, ציר זמן של תולדות העם היהודים משנת 1,500 לפנה"ס ועד ימינו, וחלק נוסף של פרשנויות שכתבו אנשי הגות.

ספרן-פויר, שגם עורך את הספר, שהה בארץ כמה חודשים בקיץ 2010 וביקש מהמעצב ואמן הטיפוגרפיה הישראלי עודד עזר לעצב את הספר. "זה היה מאוד משמח ומחמיא", מספר עזר. "יצרתי בכל יום טיפוגרפיה לנקודה שציר הזמן מתייחס אליה. ההחלטה שלי היתה להיות מושפע מהאותיות שרווחו באותה תקופה ובאמצעות פרשנות מודרנית להגיב לאותה תקופה. השתמשתי בכל טכניקה שעלתה לראשי כדי שזה לא יהיה ספר לימוד דידקטי על תולדות הקליגרפיה העברית, אלא חוויה חזותית שמתאימה לימינו".

כן, כן: ג'ונתן ספרן פויר, נתן אנגלנדר ועודד עזר. ואני רק אוסיף ואומר שמדובר במשהו באמת יוצא דופן, הגדה שכל כפולה שלה היא חגיגה לעיניים, והכל רק טיפוגרפיה. ובמילים אחרות: פורנו של מעצבים. ומי שלא מאמין יצטרך לחכות עוד קצת עד שיהיה אפשר להראות יותר מרק את הכריכה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

9 תגובות על הכתבה

 1. גיא גרניט

  אתה מכיר את ההגדה של האמנית זויה צ'רקסקי?

  1. yuval saar

   יש לי משהו מעורפל בראש אבל אני לא לגמרי זוכר

  1. yuval saar

   עכשיו אני נזכר

 2. גיאחה

  יו טיזר, יו!!! עכשיו אני כוסס ציפורניים מרוב סקרנות. איזה הרכב אול סטארז! קשה לחכות לפסח.

  1. yuval saar

   אני מקווה שיהיה אפשר להראות את זה הרבה לפני פסח!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden