כל מה שחשוב ויפה

Meta Bolism - התואר שני בעיצוב תעשייתי של בצלאל בשבוע העיצוב ירושלים

פורטפוליו News: התערוכה חילוף חומרים – META BOLISM, בהשתתפות סטודנטים מהתמחות ״אודות עיצוב״ בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי, בצלאל, תפתח ביום רביעי ה-24/12 בבית הנסן, במסגרת שבוע העיצוב ירושלים. אוצרים: גלית שבו ויהונתן הופ.

אהוד בן מנשה

אהוד בן מנשה

העיצוב כתחום חי מקיים קשר סימביוטי הכרחי עם פיתוחים טכנולוגיים מפתים. הוא ניזון מהם ומחפש באובססיביות חידושים מתוך רעב מתמיד. אנו חווים האצה של פיתוח טכנולוגי, עד כדי קושי לעקוב אחר ההתפתחויות, ובהתאם גם תופח הערך האינפלציוני של המונח טכנולוגיה.

קליטת חומרים מהסביבה, עיבודם והפקת האנרגיה הדרושה מהם לצורך אמירה ועשייה הם אבני בניין חיוניות בתהליך עיצובי מגיב. יחד עם זאת, ככל שחילוף החומרים והכלים טכנולוגיים משתנה בקצב מהיר יותר, כך אפשר לגלות בתהליך חילוף החומרים גם הפרעות אכילה. תערוכת ״חילוף חומרים״ מציגה נקודות מבט ביקורתיות ועתידניות על החיבור שבין עיצוב לטכנולוגיה.

העבודות שנוצרו במסגרת מעבדות בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, מציעות שני צירי התייחסות לחיבור שבין עיצוב לקידמה טכנולוגית. האחד, אוטופי במהותו, מציע אפשרויות עיצוביות שמציעות עתיד משופר בעזרת טכנולוגיות חדשות, עתידיות או אף מדומיינות. האחר, ביקורתי, מהווה ריאקציה לחידושים ולמרוץ הפיתוח, כזה השואל שאלות וחושף דילמות שמתייחסות ליכולות ומיומנויות אנושיות, ולעיתים מתבצר בטכנולוגיות עבר ״נמוכות״.

אצל מעצבים ויוצרים רבים חידושים טכנולוגיים מאפשרים בריאה וניסוח מחדש של רעיונות, כדוגמת ״ארכיון אבנים״, עבודתו של איתי לניאדו, שמעניקה זהות דיגיטלית לכל פריט באוסף של אבנים. באמצעות קוד QR הארכיון מאפשר גישה לקובץ דיגיטלי של האבן הסרוקה, לצורך הדפסתה בתלת-ממד או תכנון עצמים משלימים בעבורה. לצידה ״סדרת עצים״, עבודתה של דנה זליג, עוסקת בגנטיקה של הדימוי תוך בדיקת גבולותיו הצורניים והמטען החזותי והתרבותי שנגזר מהם. זליג מפרקת קוד JPG ובונה אותו מחדש כדימוי דינמי בעל יכולת תזוזה.

פליטת הפסולת/הלא דרוש/המיותר והטפל, המזיק או הרעיל מאפיין את החלק השני של העבודות, שיוצריהן מעדיפים להתייחס לתחום באופן אמביוולנטי, או לנסות לעצור את הרכבת הדוהרת ולהעמיד לה אלטרנטיבה, כדוגמת העדפת טכנולוגיות ישנות, מיומנויות וידע הנמצאים בסכנת הכחדה. כך בעבודתו של אהוד בן מנשה,״כף עץ״, שמציגה סדרת מתקנים וכלי עזר לייצור כפות עץ, כשפעולת הגילוף המגושמת מנכיחה את הפער בין המוצר הפשוט והרומנטי לבין ערימת השאריות הגדולה ותהליך הייצור הטרחני. לצידו עיצבה דפנה בלוך את ״Light Load״ בשימוש בטכניקות עבר. בלוך מציגה פרויקט שמתרגם מערכת איתות של דגלי ימאים למערכת מנורות שולחניות שמייצרת שפה של מוצפנים.

איתי יעקב

איתי יעקב

הפרויקטים המוצגים בתערוכה בוחנים גם את היחס של היוצרים בתואר השני כלפי השפעת הטכנולוגיה על תהליכים תרבותיים, כמו הפרויקט של איתי יעקב, ״ביוטיפול״, סרטון וידאו שמציג רצף היסטורי של צילומים מטקס מיס אמריקה, מאז שנות ה-50 ועד היום. יעקב חושף את מחוות הגוף של מלכות היופי הנבחרות כשפה משותפת ומשוכפלת, ומעלה שאלות לגבי יופי, כיעור, טעם רע וטעם טוב.

זו השנה השלישית שבה מתקיים שיתוף פעולה בין התכנית ובין שבוע העיצוב בירושלים. בשנים קודמות, הציגה התמחות אודות עיצוב את התערוכות ״תופעות לוואי״ ו״דהיום״. בערב הפתיחה תערוך מאי קסירר הדגמה של ייצור אובייקטים במדפסת תלת ממד. ביום שבת ה-27/12 בשעה 11:00 יתקיים שיח יוצרים בהנחיית אוצרי התערוכה ובהשתתפות איתי לניאדו, דנה בן-שלום, הדס אילני ודפנה בלוך. התערוכה תציג גם לאחר אירועי שבוע העיצוב, ותינעל ביום חמישי ה-8/1/2015.

התערוכה ושיח היוצרים יתקיימו בגלריה הגדולה בעליית הגג של בית הנסן בירושלים, שבו מתקיימים גם לימודי התכנית לתואר השני בעיצוב של בצלאל.

תמרה בן ארצי

תמרה בן ארצי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden