כל מה שחשוב ויפה

Urburb, מהביאנלה בוונציה לארטפורט תל אביב

פורטפוליו News: התערוכה Urburb – דפוסי חיים עכשוויים, גרסה מקומית לתערוכת הביתן הישראלי בביאנלה ה-14 לאדריכלות בונציה, תפתח ביום שלישי ה-10/3 במתחם ארטפורט בתל אביב. הביתן – שזכה לתשומת לב מרובה, הוצג ב-DAZ בברלין ויוצג בחודשים הקרובים גם ב-KW בברלין – עבר התאמה לגלריה של ארטפורט, ויכלול תצוגה עשירה גם של חומרי המחקר סביבו, ושל סיפורים קצרים שנכתבו במיוחד בעבורו. אוצרים: אורי שלום, רועי ברנד, קרן יעלה-גולן. אוצרת משנה: עידית קופסקי.

מדפסת החול של הביתן הישראלי. צילום: שרהלה גור–לביא

מדפסת החול של הביתן הישראלי. צילום: שרהלה גור–לביא

ה-Urburb הוא יציר כלאיים חדש המתייחס לטשטוש בין האורבני (Urban) ובין ההתפרשות הפרברית (suburb), שמאפיינת את רוב אזורי המגורים בישראל. ה-Urburb הוא פסיפס מקוטע הבנוי איים איים, שילוב של עיר גנים גרעינית מראשית המאה ה-20, שיכונים ציבוריים משנות ה-50, ובנייה תאגידית גנרית של העשורים האחרונים.

כמו כלל הבינוי הישראלי העכשווי, גם ה-Urburb אינו סדור אך מתוכנן לעייפה, יציר כלאיים שמבטא את הדרישות הסותרות שעמדו בפני מפעל הבניה הגדול בארץ הישנה-חדשה: ליצור קהילות שוויוניות קטנות ובה בעת לספק את הצרכים של אוכלוסיות מהגרים גדולות ומגוונות; להתפשט במרחב וליישב את כל חלקי הארץ, ובמקביל להתלכד פנימה; להכות שורש באדמה אך לעשות זאת באמצעות מערכת תכנון המוטלת מלמעלה ורואה בפני השטח טאבולה-ראסה, לוח חלק. ה-Urburb אינו רק תופעה ארכיטקטונית אלא גם בבואת הישראליות עצמה: דפוסי פעולה חזרתיים והלכי רוח מקובעים במסגרת שאיבדה את הפשטות, הצמצום ואידיאל השוויון לטובת כלכלת שוק ניאו-ליברלית.

אתר בנייה בצפון תל–אביב, תצלום אוויר, 2012. צילום יואל פינק

אתר בנייה בצפון תל–אביב, תצלום אוויר, 2012. צילום: יואל פינק

התערוכה חוקרת את הכוחות המנוגדים האלו דרך הפיכת חלל הגלריה למעין אתר בניה. ארבע מדפסות-חול ענקיות משרטטות את סיפורן של 100 שנות בניה ישראליות – מקנה מידה ארצי, דרך העיר והשכונה ועד למבנה הבודד. המדפסות מציגות ריבוי-תרחישים העוסקים בתכנון – יתר, דפוסים חזרתיים, ופעולות מנוגדות של בניה ומחיקה. הסימנים שנחרטים על פני החול נמחקים ממנו באותה מהירות, באותו אופן שבו התוכניות מונחתות מלמעלה בכפוף לאידיאולוגיות ולתוכניות-אב משתנות. למדפסות מצטרפת עבודת וידיאו וסאונד המתרגמת את דפוסי ה- Urburb לצליל ואור כתיבת נגינה.

בתערוכה בארטפורט מתווספים למדפסות חומרים נוספים המתעמקים בחיים בסביבה הפרברית-אורבנית ובמתגוררים בהם. דרך מודלי תלת-ממד של בנייני מגורים גנריים, חומרי מחקר, וארבעה סיפורים קצרים על ״ערי החול״ או החולין הישראליות שנכתבו במיוחד לתערוכה ומוקראים על ידי הסופרים שכתבו אותם: אשכול נבו, שמעון אדף, ג׳וליה פרמנטו ואייל שגיא ביזאוי.

Urburb הוא סוג של עירוניות פרברית חדשה, ללא מרכז גרעיני אך עם קצב וחיות משלה. אלו ערי החולין הישראליות, מקומות חסרי קדושה או הילה של מסתורין. התערוכה מנסה ללכוד את הרגיל והיומיומי שעל פי רוב נעלם מן העין, ובה בעת להטעינו בעומק ובמשמעות המיוחדת הגלומה בו.

נעילה: 2/5/2015

שכונת שער–העיר, נתניה, תצלום אוויר, 2014. צילום: הארכיון הלאומי לתצלומי אוויר, המרכז למיפוי ישראל

שכונת שער–העיר, נתניה, תצלום אוויר, 2014. צילום: הארכיון הלאומי לתצלומי אוויר, המרכז למיפוי ישראל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden