כל מה שחשוב ויפה

פריחה מאוחרת, תעלול נהדר

דוגמנית עירומה עם כנפיים של מלאך הולכת במישור מדברי. גבר מבוגר, לבוש כולו שחורים, עוקב אחריה. בצילומים האחרים מופיעים גם סייח שחור פרוע, גיטרה ומרצדס ישנה עם גג פתוח – והכל בשחור־לבן מסוגנן. ״אנחנו כל הזמן רצים אחרי מלאכים ואנחנו אפילו לא יודעים את זה״, אומר רמי פורטיס, הגבר שבצילום, על סט הצילומים של עטיפת התקליט החדש שלו, ״תולדות הכותרת״, שצילם צלם האופנה טינו ווקה.

כך נפתח הריאיון שלי עם רמי פורטיס שפורסם בגליון האחרון של מגזין את. כשפגשתי אותו במשרד של שוקי וייס אמרתי לו שהוא לא מכיר אותי אבל אני מכיר אותו. הוא לרגע נבהל שהוא לא זוכר אותי אבל אז הרגעתי אותו שזה מהבמה כמובן ושאני חושב שהפעם הראשונה קרתה כשהייתי בגיל 16 בזמן אמיתי, בהופעה של ״סיפורים מהקופסה״. אה, אתה מאלה, הוא אמר בחיוך.

אחרי זה היו גם Foreign Affairs ומינימל קומפקט ו-1900? ובמשך שנתיים, בגיל הזה של 16 עד 18, הוא היה אחד מהמשפיעים על ההשכלה המוזיקלית שלי. מה שאומר שזה היה קצת מוזר לראיין אותו פתאום, במיוחד לאור הדמות הציבורית שהוא בנה בשנים האחרונות, ולכן ידעתי שאחד הדברים שאני אנסה לפצח, מעבר לסיפור של העטיפה, זה את הפער בין הפורטיס ההוא לזה של אקס פקטור.

למרבה השמחה, ולא שהופתעתי, פורטיס סיפק את הסחורה.

fortis-by-tino-vacca-merutash-1-h1-680x382

כל הצילומים מתוך הפקת האופנה של עטיפת האלבום החדש של פורטיס. צילום וקריאייטיב: טינו ווקה; סטיילינג: לירון שמעוני

״על כל מה שטינו אמר לי, אמרתי לו בסדר. אמרתי לו תעשה מה שאתה מבין, אני לשירותך, כמו כל הדוגמניות שאתה מצלם״, הוא סיפר על הצילומים. ״בהתחלה חשבתי מה אני צריך את הדוגמנית איתי, תמיד אתה מצטלם על עטיפה לבד. אבל אז הבנתי: זה רגע של אדם וחווה, של האדם הקדמון. זה אנחנו, עושים את אותם דברים, קקי, פיפי, חיים, מתים, עושים ילדים, כל הדברים שגם אז עשו. לא השתנה כלום. הרגע שבו אתה חושב, כמה שאתה חושב שאתה המצאת את הגלגל, תמיד יש לידך מישהי, או מישהו. אי אפשר להתחמק מהדואליות הזאת.

״זו הייתה חוויה וזה היה הרבה יותר כיף ממה שדמיינתי: מדבר ענק, בחורה יפהפייה חייזרית, דוגמנית של ארמני, שני אנשים באמצע הכלום האדיר הזה, פתאום היינו כמו בסרט, כאילו אנחנו בהפקה הוליוודת לא מפה. בסוף הצילומים הלנה אמרה לי ׳אתה ג׳נטלמן ואדם חכם׳. היא עמדה איתי ערומה כל היום והייתי מאד גאה בזה כי מעולם לא הצטלמתי ככה, מעולם לא עמדה מולי בחורה ערומה יפהפיה שאני צריך להצטלם איתה. זה היה הכי ׳מעיף שכל׳. קינאתי בה שאני לבוש, אני מזיע בתוך החליפה והיא משתזפת בשמש החורפית״.

fortis-by-tino-vacca-merutash-4-h-680x382

״תולדות הכותרת״, שמתארחים בו ברי סחרוף, יובל בנאי וגיא מר מהדג נחש, עתיד לצאת במהלך החודש במתכונת דיגיטלית וכתקליט ויניל בלבד, שיאפשר להתרשם מצילומי האופנה של ווקה בפורמט הגדול של פעם. ״ויניל אתה יכול לשמוע רק בבית״, מסביר פורטיס את ההחלטה לוותר על פורמט הויניל. ״כשאתה קונה ויניל זה אומר שאתה באמת הולך לשמוע את המוזיקה. בעולם דיגיטלי, שאתה יכול בהנפת אצבע על המסך לעבור לדבר הבא, המוזיקה היא כמו ציור, כמו פסל, היא עדיין דורשת התייחסות פיזית. אי אפשר לשים אותה רק בעולם הווירטואלי״.

ההחלטה להוציא ויניל והצילומי נואר האלו מציגים אותך במקום קצת אליטיסטי. זה לא ערוץ 2.

״בכלל לא אליטיסטי. אנשים שרואים אותך בערוץ 2 ישר מקטלגים אותך ואומרים או-קי, אם הוא בערוץ 2 הוא עושה ויעשה רק דברים שעושים בערוץ 2. אבל מה שאתה רואה בערוץ 2 זו הפרסונה הציבורית שלי; האמן שאני לא נוסע לערוץ 2. ואני אגיד לך עוד משהו: אני לא קורה לזה אליטיזם. כן, זאת אמנות שמבקשת להעלות ממך את הרף, שמבקשת ממך לחשוב יותר, כל הדברים האלו, אבל היא בפירוש מיועדת לכל מי שרוצה לחוות את החוויה המוזיקלית הזאת. וכן, זה ההפך מערוץ 2, לאלבום הזה לא באתי מההבט המסחרי.

״את האלבום הזה קודם כל כתבתי על עצמי, על החוויה שעברתי בחמש שנים האחרונות. השורה הראשונה בשיר שיצא עכשיו לרדיו, ׳מעיר נעלמים׳, מתחילה במילים ׳זו פריחה מאוחרת, תעלול נהדר׳. התעלול הנהדר הוא קטע הטוב בכל הסיפור. והוא תעלול יותר מידי טוב מכדי להסביר אותו במילים״.

YouTube Preview Image

״משהו זרק אותי מהנתיב שלי. אנחנו כל כך מפחדים מעצמינו, שאנחנו חיים בהשלמה נוראית שהחיים הם ליניארים והתודעה שלנו נעולה. בוא נודה, באיזשהו מקום כולנו זומבים: יושבים באוטו, מסתכלים על השעון, רואים את החדשות, קוראים את העיתון, אוכלים, מזיינים, עושים ילדים, חוזרים הביתה, הילדים שומעים את אותם דקלומים שדקלמו לנו, וחוזר חלילה.

״ואז אתה מסתכל מהצד ואומר ׳רגע, כולם הולכים כל הזמן בדרך אחת, אי אפשר ללכת בדרך אחרת?׳. זה די עדר. ושאתה אומר עדר, כולם אומרים ׳וואלה, איך הוא מתנשא עלינו׳. אבל לא, אני לא מתנשא עליכם, כי אתם חיים בתוך דברים שהם לא אמיתיים. כסף, למשל, לא נעים להגיד, אבל הוא לא אמיתי, לא נולדים איתו ולא עוזבים איתו. אז למה חיים איתו? ובגלל שהוא לא אמיתי זה גורם לכולם להרגיש מדוכאים, מתוסכלים, חולים, נגררים לכל מיני דברים מחורבנים״.

אבל אתה חלק מזה.

״ברור. אני פשוט מודע לזה״.

אז מה אתה עושה באקס פקטור?

״אני אגיד לך מה: זה מקור פרנסה. אני לא אוהב לעשות הופעות מכורות לוועדי עובדים, אני אוהב שאנשים קונים כרטיסים ובאים לראות אותי. ועם הכסף שאני מרוויח באקס פקטור אני מקליט תקליט, לא קונה אוטו חדש. זה כל מה שאני רוצה לעשות בחיים. לחיות אני חי בכל מקרה.

״אני מקבל תגובות מדהימות מהקהל, מעל ומעבר למה שדמיינתי. מעולם לא הייתי לפני כן פרסונה ציבורית בטלוויזיה, ואני לא מצטער לרגע שאני עושה את זה. היום אני מבין הרבה יותר טוב איפה אני חי״.

איפור ושיער: תהילה גוטליב | ע.צלם: ידין חסון | דוגמנית: אלנה אגורובה ל־mc2
לריאיון המלא

fortis-by-tino-vacca-merutash-6-h-680x382

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden