כל מה שחשוב ויפה

האלמן ו-Sweet Sixteen בגלריה גבירול

פורטפוליו News: שתי תערוכות חדשות יפתחו ביום חמישי ה-18.2 בגלריה גבירול: יואש פלדש - האלמן; ונמרוד כרמי - Sweet Sixteen
יואש פלדש

יואש פלדש

האלמן, תערוכת היחיד החדשה של יואש פלדש, החלה כבר לפני כמה חודשים במודעה בעיתון ״הארץ״. אחריה צצו על לוחות המודעות בתל אביב מאות פוסטרים זרחניים, שהציעו לנערים ובחורים צעירים את אחת העסקאות המושמצות בהיסטוריה: 222 ש״ח במזומן למי שיהיה מוכן למכור את נשמתו לאמן.

בתערוכה האלמן יציג פלדש את התוצאות: דיוקנאות של שישה נערים שהסכימו לחתום על החוזה למכירת נשמתם, החוזים החתומים, תיעוד המפגשים הטקסיים עמם, ציור ענק שבו המוכרים מופיעים יחד כקבוצה, ועוד. גם המבקרים בתערוכה יוכלו להיפטר מנשמתם: במקום יימכרו 1,000 קופסאות גפרורים, שהאזהרה עליהן קובעת כי מי שידליק את הגפרור האחרון מסכים להעביר את נשמתו לפלדש.

מעבר לשאלות האתיות והאחרות העולות מקניית נשמות, פלדש – המוכר בשל הפרויקטים האינטרנטיים המתמשכים ״מתנה נהדרה״ ו״בתים חלומיים״ – מבקש בתערוכה האלמן לשבור את הזוגיות המסורתית לפיה לכל גוף יש נשמה אחת בלבד, ולבחון מצבים מרגשים יותר כמו מסירת הנשמה לאחר, חיים ללא נשמה, גוף אחד שמקננות בו נשמות רבות, והאפשרות של קהילה של נשמות הנסחפת יחד אל הנצח כקבוצה.

נמרוד כרמי - מרשמלו

נמרוד כרמי – מרשמלו

בתערוכה האחות, שתיפתח במקביל, יציג נמרוד כרמי, בוגר המחלקה לאמנות בבצלאל, את Sweet Sixteen: המשך של הדו-שיח הכואב שהוא מנהל עם אביו המנוח, האדריכל רם כרמי (שהותיר אחריו, בין השאר, את בית המשפט העליון בירושלים והתחנה המרכזית החדשה בתל אביב). זהו מיצב שיכלול 16 ארובות יצוקות בטון מתוק, שמעל כל אחת מהן תתנוסס עטרת של מרשמלו מעשה ידיו של כרמי הצעיר.

הארובות, שכרמי מעודד את המבקרים ללקק אותן, יוצבו במעגל גדול כמעין אנדרטה מסביב למכונת צמר גפן מתוק שתמלא את החלל בשערותיה האכילות. מצד אחד – קינה על הסגנון הברוטליסטי ועל האדריכל-האב אשר פיסל בבטון, ומצד אחר ניסיונו של כרמי הבן להקנות לבטון אופי חדש, פופי וייחודי – יציקת בטון שהיא פרטית שלו.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden