כל מה שחשוב ויפה

מכבסת המילים של שין למד

פורטפוליו News: התערוכה מכבסת המילים של האמן שין למד תיפתח ביום שבת 18.3 ב״הבוקסה״, תל אביב. 60 העבודות בתערוכה נעות בין שילוט לשליטה ובין מטבעות לשון לארגז העץ הכבד שנקרא אוצר מילים

השיח מלא במטבעות לשון, המעות ביד הסוחר של כל אחד מאיתנו, ובעולם שבו הכסף והמטבעות שולטים אז כן, עם המטבעות הללו קונים במכולת! מכבסת מילים היא בדיוק כמו מכבסת כספים: מצד אחד מכניסים מה שצריך ללבן ולהסתיר, ומהצד השני יוצאים משפטים צחורים כשלג שכולנו משתמשים בהם ביום יום.

איך המילים הם כלי ביד היוצר בין אנשים? בין אמצעי התקשורת והמדיה? בין הממשל? והרשת החברתית? ואצל כל דובר השפה העברית? את הנושא הזה מנסה שין למד לחקור באמצעות יצירת שלטים בעבודת יד. מכבסת מילים / לשון נקייה / יופמיזם – הם הניסיון להפוך או לשנות את משמעותן של המלים כדי לשרת צרכים פוליטיים או חברתיים ולהביא לקליטה ״רכה״ אצל המקבל, או כפי שכתב דוד גרוסמן בספרו ״הזמן הצהוב״, ״זן חדש של מילים מגויסות, בוגדניות, מילים שאיבדו את משמעותן המקורית, מילים שאינן מתארות מציאות, אלא משתדלות להסתיר אותה״.

בן אלף

הכוח הטמון בריבוי משמעויות ובמטענים רגשיים במילים בביטוים ובמטעות לשון שירת ומשרת כל שלטון עתיק ומודרני גם יחד. בין אם מדובר בחברה משתנה ובין בפרסומאים, עיתונאים וסופרים יוצרים ואנשי ממשל שמשתמשים בשפה כחומר ביד היוצר, נופתע לא פעם על כוחה של המילה לשנות ואף לעוות את המציאות.

״מכבסת מילים״ שבה המשפטים עוברים תהליך שהופך אותן לצחורות, ולכן גם יוצרות רושם טוב יותר (או טוב פחות), רושם שאמור להשפיע על נקודת המבט של כולנו.

גל טרור

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden