כל מה שחשוב ויפה
מזיגה, טלי בלומנאו. צילומים: הדר סייפן

מזיגה של טלי בלומנאו בגלריה פריסקופ

פורטפוליו Promotion: ב״מזיגה״, תערוכה היחיד שלה בגלריה פריסקופ, טלי בלומנאו נעה על הגבול בין עיצוב ואמנות והופכת תוצרי לוואי של תהליכי ייצור לאוביקטים מטפוריים מעוצבים בקפידה. אוצרת: ענת גטניו

תנועות של מְזִיגָה (pouring), העברה בין אובייקט לאובייקט, של מסירה והכלה, נתינה וקבלה הם שדה התוכן העומד בבסיסה של התערוכה ״מזיגה״ של האמנית והמעצבת הותיקה טלי בלומנאו, הנעה על הגבול שבין עיצוב ואמנות.  בתערוכה מוצגים שני גופי עבודות שונים במהותם, בגודלם ובחומריותם. הראשון – מקבץ של פסלים ותבליטים עשויים מצנרת ניקוז תעשייתית תת־קרקעית מפוליאתילן שחור; מקבץ עבודות גדול־ממדים, מסיבי ואטום. פסלים אלה נעים בין המופשט לסוריאליסטי ובין המכני לגופני.

הגוף השני – אוביקטים מפוסלים ומעוצבים בעלי מראה תכשיטי, גוף עבודות קטן־ממדים, מעודן ושקוף. העבודות מונחות בצפיפות זו לצד זו ויוצרות מעין מעבדה אלכימית, המורכבת משילוב שבין חפצים מן המוכן (רדי־מייד) לבין מלאכת כפיים עשירה. כלי מעבדה מזכוכית, משפכים, מסננות וכלי קיבול אחרים משולבים עם חומרים כמו מתכת, עץ, נייר וטקסטיל. שני הגופים מהווים מעין קונטרפוסטו זה לזה, והם מתייחסים באופנים אחרים לתכנים דומים.

בלומנאו מרחיבה בתערוכה זו מאפיינים שהתפתחו באופן עקבי ביצירתה ארוכת השנים: עבודה בסדרות הולכות ומסתעפות, שימוש באלמנטים חוזרים באופן סדרתי והכפלה של פריטים. היא מוצאת את עולם החומרים שלה בתעשייה, כשהיא הופכת תוצרי לוואי של תהליכי ייצור לאוביקטים מטפוריים מעוצבים בקפידה, ובמלאכת כפיים עמלנית היא הופכת מוץ לזהב.

טלי בלומנאו היא אמנית רב־תחומית, חיה ויוצרת בקרית טבעון, יוצרת בחומרים מגוונים. היא הציגה תערוכות יחיד בחללי תצוגה שונים והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות, ביניהן בביאנלה לצורפות, טקסטיל וקרמיקה.

היא נולדה ב־1949 בקיבוץ אלונים. בוגרת המחזור הראשון של מכללת שנקר במגמה לעיצוב טקסטיל בתחילת שנות ה־70; התמחתה באריגה אתנית במכללת אורנים; למדה פיסול במכללת עמק יזרעאל; בשנים 2006-7 למדה בתכנית ללימודי המשך במכון לאמנות במכללת אורנים (בהנחייתם של גל וינשטיין וגליה בר אור); בשנים 2009-12 החלה להתמחות בקדרות ובשנת 2014 למדה בבית הספר לקרמיקה במרכז האמנות המשותף בגבעת חביבה. בלומנאו זכתה בפרס ראשון בתחרות ״קרן רוטשילד״ בשנים 1999 ו־2002.

גלריה פריסקופ, רחוב בן יהודה 176, תל אביב
שעות פתיחה: ראשון-חמישי – 17:00-20:00; שישי ושבת – 11:00-13:00
נעילה: 7.4

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden