כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

ניר סגל ואלואיז פורניאלס בגלריה רו־ארט (צילומים מ״ל)

הרשימה המשותפת // 31.1.19

ניר סגל ואלואיז פורניאלס בגלריה רו־ארט; ניב מליחי במעבדה לאמנות; שחור לבן במטלון; זכוכית צ׳כית בירושלים

אינטימיות בגלריה רו־ארט

בגלריה רו־ארט תיפתח הערב תערוכה זוגית לניר סגל ואלואיז פורניאלס – ״יש אור שלעולם אינו כבה״ (אוצרת: לאה אביר). הכותרת הושאלה מלהיט של להקת הסמית׳ס משנת 1986, והיא משמשת נקודת מוצא לתערוכה ולאירועים שיתקיימו במסגרתה – מופעי מחול פעולות משתפות קהל כמו ריקודי סלואו, דואטים בקריוקי, שירה בשקיעה, נסיעה במכונית ועוד – שכולן עוסקות באינטראקציה ואינטימיות – שאותה מבקשים האמנים לחקור. סגל ופורניאלס הכירו ושיתפו פעולה לראשונה בתוכנית לימודי הדוקטורט של בית הספר לאמנות סלייד בלונדון.

ניר סגל ואלואיז פורניאלס בגלריה רו־ארט

בהזמנת האמנים, להקת המחול הבינלאומית של הכוריאוגרפים יוסי ברג ועודד גרף תעלה יצירה חדשה שנוצרה במיוחד עבור התערוכה ובהתאם לתנאים של גלריה לאמנות. המופע ״יום אחד אהבה נכנסה לגלריה״ יוצג במלואו בתערוכה בכל שבת. בתוכו, כותבים ברג וגרף: ״שלוש דמויות רוקדות כדי למלא את הפער בין עולמן הפנימי לזה שבחוץ, בין מי שהיו למי שהן היום, ובין האופן שבו אהבה נתפשת ומוצגת בתרבות לבין האופן שבו היא נחווית על ידי יחידים״.

אחד מחללי המעבר הזמניים אליהם מתייחסים האמנים בתערוכה הוא זה של חדר המלון. במהלך התערוכה הם יציבו מחוץ למלון לינק בתל אביב (מרשת מלונות דן) ספסל ומנורה דולקת־תמיד – עבודה כפילה לעבודה זהה שתוצב מחוץ לגלריה רו־ארט. במשך זמן התערוכה, מדי יום בשקיעה, יבוצע השיר שבכותרת התערוכה על ידי זמר או זמרת מתחלפים בלאונג׳ של המלון ברחוב שאול המלך.

מי היא הגברת? במעבדה לאמנות

הערב תיפתח במעבדה לאמנות (הרצל 119, תל אביב) תערוכת היחיד של ניב מליחי, עגילה בשכונה, שאצר שרון תובל. בארבע שנים האחרונות עקב תובל אחר דמות תיאטרלית הומוריסטית, המתחקה אחר סוגיות של מגדר, פמיניזם ותרבות תימן היהודית. ״עגילה בשכונה״ היא סדרת עבודות וידאו בת 11 פרקים, העוסקת במסע מרתק של ניב מליחי בשכונת ילדותו, שחקן בוגר בית צבי, החוזר לשיכון עליה בכפר סבא כאישה, אקסצנטרית, פסיכוטית, בין ״הפריחה״ של עופרה חזה למוחצנות הבוטה של דנה אינטרנשיונל.

עגילה מתארחת אצל הסבתות בשכונה, כולן ילידות תימן, אחרונות הדור. האירוח מתקיים לרוב במטבח, בבישולי מטעמים תימניים, בחצר האחורית של הבית, בסלון, במתנ״ס השכונתי או סתם בריקוד תימני, שתמיד מסתיים במעין טראנס של עגילה. בתערוכה יוצגו פרקים נבחרים מתוך הסדרה, ראיון פסיכדלי של האוצר שרון תובל עם ניב מליחי ומיצב ארטיפקטים מתוך אובייקטים שמוסרות לו אותן זקנות כמעין אקו לשימור התרבות התימנית.

טי שירט של SHAYUKI בסלון של מטלון (צילומים מ״ל)

שחור־לבן ליום אחד

מחר (שישי, 1.2) תוצג למשך יום אחד בלבד התערוכה Shades Of Black & White שאצרה מנו גרשטנקורן בסלון של מטלון. עשרה אמנים יציגו עבודות בשחור לבן בתחומים שונים: צילום, ביגוד, תכשיטים, ציור, ווידאו ארט, ויבטאו ביצירותיהם שאלות פילוסופיות על הקיום בזמן המודרני של ימינו, כמו איך ניתן לשמר את המסורות העתיקות ועדיין להיות מעודכנים במה שקורה עכשיו? מה היא פסיכדליה באמנות? אילו מקורות השראה ניתן לקחת מחיי היום־יום שלנו? בעולם של ריבוי תרבויות, מגזרים, אנשים ממקומות שונים ובכל הצבעים, יש מקום שמפגיש את כולם באותה נקודה. תארו לעצמכם שהיינו חיים בעולם שבו הכל בשחור־לבן… לא היינו יכולים לראות את צבעה האמיתי של המציאות ומה שנשאר היה רק לדמיין.

המשתתפים: יוסי אייל (צילום) ליאור רז (קולאז׳) ורד גרשטנקורן (ציור) ג׳ס מישל גרשטנקורן (ציור) אילן שייביץ (הדפס) יואב מורדוך (וידאו ארט) יעל שריקי (הדפס) איילת שימרוני (עיצוב גוזיות) מנו גרשטנקורן (עיצוב עגילים וטי־שירט) מיכל אפרתי ושיאל מועלם (טי־שירט SHAYUKI). התערוכה ברחוב מטלון 24, תל־אביב, יום שישי, 1.2. 12:00־19:00.

זכוכית צ׳כית, Caesar Crystal Quadrus (צילומים מ״ל)

זכוכית צ׳כית, Evans Atelier

היסטוריה של זכוכית בבית הצ׳כי

התערוכה ״לחצות את הקווים – זכוכית צ׳כית בישראל״ תיפתח ביום א׳ 3.2 ב״בית הצ׳כי״, בבניין הסינמטק בירושלים, ותציג יצירות זכוכית בעבודת יד של 15 אמנים מהרפובליקה הצ׳כית ומהרפובליקה הסלובקית. צ׳כיה וסלובקיה ידועות כמעצבמות של יידע ומסורת של עבודות זכוכית מעולות. בתערוכה יוצגו עיצובים מודרניים לצד עיצובים על־זמניים, יצירות ייחודיות המקושטות במשיכות מכחול מסורתיות, בחריטה, בצביעה ובשיטות של עיבוד מתכות.

האוצר, פטר נובי, ממוזיאון הזכוכית והתכשיטים בג׳בלונג נאד ניסו (Jablonecnad Nisou) אומר: ״כ־200 אמני זכוכית יוצרים כיום ברפובליקה הצ׳כית. התמזל מזלנו להמשיך ביצירת זכוכית בעבודת יד, למרות הלחצים הכלכליים והתחרות. כעת אנחנו רואים תחיה של התעניינות בכלי זכוכית, גם מצד הקהל הישראלי״. רוברט מיקולאס, מנהל ״הבית הצ׳כי״ רואה את ייצור הזכוכית כחלק מסיפור ההיסטוריה של צ׳כיה, החל בימי הביניים ועד המאה ה־20.

התערוכה תוצג עד 28.2 בין השעות 20:00-14:00 ב״בית הצ׳כי״, הממוקם בבניין הסינמטק בירושלים.

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden