כל מה שחשוב ויפה
מיכל רוט ואלינור סאם, בית מרקחת לילי, קוריטיבה ברזיל. צילומים: מ״ל

מגלים אוצרות // טלי קיים

טלי קיים חולמת לאצור את הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה. בשבוע שעבר היא פתחה את ״קונפטי״, תערוכה זוגית לאלנה צ׳רטי שטיין וציקי אייזנברג בגלריה תיאטרון החנות, שאת הוויטרינות שלה היא אוצרת עונה שלישית ברציפות

הפעם הראשונה

את ההזדמנות לאצור בפעם הראשונה נתן לי הצייר המדהים צוקי גרביאן. הוא הזמין אותי לאצור את הפרויקט שעליו עבד בשביל הביתן של רוטשילד 48 ביריד צבע טרי 7, שגם עבדתי בו כנציגה באותה שנה. הקשר נוצר בזמן שביקרתי בתערוכת היחיד שלו ״Life Likeness״, שאצר חברי הטוב רון ברטוש. צוקי היה בגלריה כשביקרתי ופשוט פניתי אליו ישירות ושאלתי אותו על בחירות ההצבה בחלל ועל תהליך העבודה לקראת התערוכה. ״החוצפה״ השתלמה ואחרי כמה ימים הוא פנה אליי והציע לי לאצור את הפרויקט שעבד עליו בשביל היריד. לא ידעתי את נפשי מרוב אושר.

ככה נוצרה התערוכה Cock of the rock, שבמרכזה הוצגה סדרת קולאז׳ים שהפגישו בין גזירים מחוברות נשיונל ג׳יאוגרפיק ישנות וציורים מאוסף המאות ה־16-19 במוזיאון תל אביב. התערוכה עסקה במגמה שנשארת רלוונטית תמיד: השליטה של אספנים, הפטרונים ה״חדשים״, בעולם האמנות. זה הרגיש חצוף בקטע טוב להציג תערוכה כזאת ביריד שפונה גם אליהם. 

צוקי גרביאן

צוקי גרביאן

התחנה האחרונה

בשבוע שעבר נפתחה ״קונפטי״, תערוכה זוגית לאלנה צ׳רטי שטיין וציקי אייזנברג בגלריה תיאטרון החנות, שאת הוויטרינות שלה אני אוצרת כבר עונה שלישית ברציפות. זו פתיחה שהתרגשתי לקראתה במיוחד כי הדרך אליה הייתה לא פשוטה: הגלריה לא קיבלה השנה תמיכה ממנהל התרבות וניצלה מסגירה בזכות הקהל המדהים והאוהב של החנות, שהתגייס לטובת המקום בפרויקט מימון המונים. זו הזדמנות נוספת לומר תודה ענקית לכל מי שתרמו לקמפיין!

התערוכה ממשיכה מגמה של שיתופי פעולה בוויטרינות שבמסגרתם אני מזמינה אמניות/ים שלא עבדו יחד קודם ליצור תערוכה תלויית־מקום ומשותפת לשניהם, זוגית במלוא מובן המילה. במקרה של ציקי ואלנה החיבור היה הכי טבעי מבחינתי- למרות שציקי עבר לעבוד בחלל הסטודיו שאלנה שוכרת בזמן האחרון, הם לא הכירו זה את תיק העבודות של זו ולהיפך. הוא צלם והיא ציירת ופסלת, אבל שניהם נוגעים באותם חומרים – שילובים של יפה ופגום, של מתוק ורעיל. הם יצרו הצבה שמרפררת לציורי הוואניטס מהמאה ה־17 וערכו שולחן מפתה ומפחיד. אני מזמינה לבוא ולהסתכל, התערוכה מוצגת 24 שעות ביממה.

טלי קיים. צילום: לי ברבו

אלנה צרטי שטיין וציקי אייזנברג, קונפטי

מכל מלמדיי השכלתי

אני מעריכה מאוד את האוצרות של רותי דירקטור. התחברתי לעשייה שלה כשהייתה האוצרת הראשית במוזיאון חיפה, הרגשתי שזו אוצרות בגובה העיניים עם טקסטים שפונים לכל צופה באשר הוא/היא ולא מניחים לגביו/ה ולגבי הרקע שלו/ה הנחות קודמות. אוצרות ששואפת לתערוכה נגישה מבלי להנמיך אותה. מבחינתי זו האוצרת שאני שואפת להיות.

זכורה לי במיוחד התערוכה ״במעגלים אחרים: אמנים אאוטסיידרים, נאיבים, אוטודידקטיים״ מ־2013. התערוכה הייתה מגוונת, מחקרית ומקיפה, וכללה גם אאוטסיידרים מקומיים וגם מחו״ל. החלל היה מהפנט ועמוס ממש כמו העבודות שמזוהות עם הסגנון. כחובבת פיסול, נחקקה בי דווקא ההצבה של הפסלים של מורטון ברטלט, צלם ומעצב גרפי שהיצירה שלו, בובות קצת קריפיות של ילדות, התגלתה על ידי סוחר אמנות לאחר מותו.

תערוכת החלומות

חלום רחוק ומשמעותי הוא לאצור ביום מן הימים את הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה. בשתי הפעמים שביקרתי בביאנלה (2011 ו־2017), גם כשסיגלית לנדאו ייצגה אותנו וגם בתערוכה של גל ויינשטיין, התמלאתי גאווה פטריוטית מהסוג המביך ביותר. להיות שותפה לתהליך כזה נראית לי חוויה משמעותית ובלתי נשכחת.

בקרוב אצלך

אני עובדת בימים אלה על כל מני דברים. בקיץ האחרון טסתי בפעם הראשונה עם תערוכה לחו״ל! זו תערוכה שהיא חלק מפרויקט ״המבחנה״ המתמשך שכולל את האמניות אלינור סאם ומיכל רוט ואותי כאוצרת. הוא חוקר את הקשר בין תיק העבודות והגיליון הרפואי. הפרק הראשון של הפרויקט, קופת חולים כללית, עלה במסגרת שבוע האיור 2017; הפרק השני, בית מרקחת לילי, זכה לעלות בפסטיבל Sabra, שיתוף פעולה בין אמנים ישראלים וברזילאים בעיר קוריטיבה שבדרום ברזיל.

אלינור סאם ומיכל רוט – האמניות היוצרות של הפרויקט – בנו בית מרקחת שנשען על עקרונות האלכימיה העתיקה ובמשך חמישה ערבים רצופים הן אבחנו ורקחו ל־211 צופות/ים מרקחות שיאזנו את הגוף והנפש שלהן/ם. ברזיל היא מדינה מאוד דתית ומלאה באמונות והקהל הגיב מדהים ושיתף פעולה לגמרי עם הפרפורמנס שהתנהל כולו בשפה העברית בלי תרגום. רגע השיא מבחינתנו היה כשאחד הצופים, חולה סרטן שלא ישן במשך חצי שנה, חזר להודות לנו בחיוך גדול ולספר שבזכות המרקחת ששם מתחת לכרית כפי שהנחו אותו, הוא זכה ללילה של שינה רציפה. במרץ הקרוב בית מרקחת לילי מתוכנן להגיע לבית הנסן בירושלים ולפתוח את שעריו לתושבי שכונת טלביה ובכלל.

פרויקט המבחנה, בית מרקחת לילי, סניף קוריטיבה, קיץ 2018

יוני שור

חוץ מזה, אני אאצור במאי תערוכה קבוצתית בסדנאות האמנים בתלפיות שאני עובדת עליה כבר שנה. בין לבין, אפשר לפגוש אותי במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בימי שישי, שם אני אוצרת ומנחה סדרת סדנאות מעשיות למבוגרים בשם ״היפוקמפוס״, שעוסקת ומוקדשת לזכרונות. בסדנה הקרובה יוני וליאור שור, מטפלים באמנות, מזמינים אותנו ליצור מכתמי קפה ריחניים. את המפגש האחרון, שאני מאוד מתרגשת לקראתו, תעביר מאיה אטון. היא מתכננת לנו סדנת מדיטציה ורישום מהתבוננות תוך כדי הליכה – נותרו מקומות אחרונים בהרשמה. 


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

מאיה אטון, ידיים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden