כל מה שחשוב ויפה
דיאנה קוגן. צילום: זוהר רון

מה קורה // דיאנה קוגן

דיאנה קוגן חוגגת יום הולדת בתערוכת יחיד ב״אתר״ ביפו העתיקה, שם היא מציגה פרויקט מיצב ציורי שמתייחס למקום ולמה שאין בו עוד, וחולמת לפתח יצירה בשיתוף פעולה עם מחול וסאונד

מי?

דיאנה קוגן, 31, גרה, יוצרת ומלמדת ביפו תל אביב (ובמודיעין).
אינסטגרם

סטטוס זוגי

רווקה 

מה בצלחת?

כל כך אוהבת אוכל! אין משהו מועדף, תלוי בתקופה ובמצב־רוח. החודש הזה היה חודש של בצקים ופסטה – בייחוד פסטה פוטנסקה, עם סרדינים וצלפים! יאמי.

דיאנה קוגן. צילומים: זוהר רון

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

שלשום (6.3, שהיה גם יום ההולדת שלי!) נפתחה תערוכת יחיד שלי ״חצר אחורית״ בעקבות פרויקט רזידנסי (שהות אמן) שעשיתי ב״אתר״ ביפו העתיקה, בליווי ליא ציגלר. הרזידנסי מתארח במבנה עותמני יפיפה מהמאה ה־18, שלאורך ההיסטוריה שימש גם כמוזיאון לארכיאולוגיה. בפרויקט שלי התעסקתי בשאלות של ציור נוף וייצוג נוף. העבודה שלי תלויית מקום וקשורה לנוף הפנימי והחיצוני של המבנה, בייחוד לפן ההיסטורי והארכיאולוגי שבו: ״שריד לשרידים המותיר מקום לפרשנות ודימיון לצד עובדות חסרות״ כפי שניסחה ליא בטקסט של התערוכה.

הפניית המבט אל השולי ואל מקומות אשר נמצאים מחוץ לשדה הראייה הישיר היוו את מוקד המשיכה שלי כציירת נוף ביחס למקום ההיסטורי. למדתי בבצלאל ולימודי המשך בלייפציג. תהליך העבודה שלי תמיד נוצר מתוך שוטטות והתבוננות חוזרת ונשנית בסביבה שבה אני נמצאת. אני מתבוננת המון ועושה סקיצות במקום, ובהמשך אני עובדת לפיהן בפורמטים גדולים יותר.

היה לי מרתק ליצור את העבודות באתר, מכיוון שדבר הוביל לדבר, בלי תכנון ברור מראש. וכך נוצרו גם הפתעות, לפחות עבורי. לראשונה אני מציגה לא רק ציורים אלא גם אובייקטים ומיצבים רישומיים, שיש להם היגיון פנימי ביחס לקיים ולמה שכבר אינו קיים.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

בלייפציג למדתי בכיתה של הצייר כריסטוף רוקהבלה, שהוא סוג של סופרסטאר בגרמניה. המפגש איתו היה מטלטל מכל בחינה, ולמרות שלא ממש הסתדרנו, בדיעבד אני יכולה להגיד שהוא עזר לי להבין את הציור שלי ומה שאני עושה, ולהעז לקחת את זה צעד קדימה.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אני ממש בעד שיתופי פעולה. מעניין אותי ליצור יחד עם אמנים מדיסציפלינות שונות, בייחוד מחול וסאונד. לאחרונה התחלתי כמה פרויקטים מסקרנים מאוד, אבל עוד מוקדם מדי להרחיב על כך.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

אני חולה על וינטאג׳ ויד שניה. השנה ממש התברכתי בהמון בגדים שווים מחברות ומהארון של סבתא, ביניהם סוודר מעלף של ראלף לורן.


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

דיאנה קוגן. צילומים: זוהר רון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden