כל מה שחשוב ויפה
אהרל׳ה בן־אריה, מתוך התערוכה חיות ליל קיץ. צילומים: ענבל מרמרי

חיות ליל קיץ משתלטות על הגן של מוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו Promotion: עשרות מיצבי ענק עתירי דמיון של הפסל אהרל׳ה בן־אריה, בשיתוף המאיירת והסופרת עינת צרפתי, יוצגו בתערוכת הרפתקאות שתיפתח בשבת 20.7 במוזיאון ארץ ישראל. אוצר: יובל סער

״אני חושב עם הידיים, עם קצות האצבעות. אני מבין מה צריך לעשות ואז שוכח הכול ומתחיל לשחק; נותן לאינטואיציה להדריך אותי, פשוט מתחיל לשחק כמו ילד״.

מזה 40 שנה, מאז החל לפסל, מתמחה אהרל׳ה בן אריה בפיסול חוצות גדול־ממדים שמוצג בגני שעשועים ובפארקים ציבוריים בארץ ובעולם. עד היום, למרות הניסיון העשיר והמורכבות הטכנית הגדולה, הוא רואה במהלך האמנותי המזוהה עמו פעולה אינטואיטיבית – יצירה באמצעות עשייה. 

נקודת המוצא של בן אריה היא חקירת החומרים שבהם הוא יוצר, ושבאמצעותם באה לידי ביטוי החשיבה היצירתית שלו. האוצר והאמן איזיקה גאון, אמר עליו ש״נקודת המוצא שלו מעוגנת בחומר, או יותר נכון במפגש בין החומר לקונספט. המה והאיך הולכים תמיד יחדיו. עבודותיו מורכבות מעשרות אלמנטים השלובים זה בזה ומצטרפים לשלמות צורנית אחת״.

כ־30 פסלים בדמות חיות יוצגו בתערוכה ״חיות ליל קיץ״ שתוצג בחצר מוז״א – מוזיאון ארץ ישראל בתל־אביב. ביניהם טווס, פיל, חרגול, דג, נחש, אריה, סוס, תנין, עז, צפרדע, ברווז, גמל שלמה, לטאה ועוד. כולם נולדו בדמיונו של בן אריה, יקרמו עור וגידים – או ליתר דיוק עץ ומתכת – ויתנשאו עד לגובה של שישה מטרים. כל חיה עומדת בפני עצמה, אולם ההצבה שלהן יחד מזכירה שילוב בין גן חיות קדמוני, אירוע אמנות אלטרנטיבי ופארק שעשועים שיצא מכלל שליטה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >> 

החיות מזמינות את הקהל להתהלך ביניהן, אולם בניגוד לתערוכות אמנות רגילות, אלו לא פסלים לראותם בלבד. כולן, עד האחרונה שבהן, מאפשרות למבקרים לגעת, להזיז וליצור איתן אינטראקציה. בפעולה פשוטה יכול כל ילד לגרום להן לפרוש את כנפיהן, לפתוח את פיהן או לכשכש בזנבן. כך בכל ערב יתעורר לחיים עולם חדש ומופלא בגן המוזיאון; עולם שמשלב משחק והרפתקה, שעשוע ויצירה, דמיון ומלאכה.


חיות ליל קיץ
אמן יוצר: אהרל׳ה בן־אריה // סופרת ומאיירת: עינת צרפתי // אוצר: יובל סער
פתיחה: 20.7 // נעילה: 31.8
מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, תל אביב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

 1. יובל

  היינו בתערוכה עם ילדים בגילאי 3 עד 8
  במילה 1: משעמם
  יש שם כ 10 מתקנים מעץ, בסגנון ימי הביניים? אני מניחה, בתוספת סאונד. בפנים, ילד 1 יכול לעשות משהו, כגון להזיז הגה, חלק מה מתקנים הם מתקני נדנדה.
  בתןך 20 דקות, אפילו הבן 3 הלחל להגיד שמשעמם לו.
  יש גם פעילות יצירה, של יצירת וצביעת עם טושים, חיה לבחירה, וזה נחמד מאוד

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden