כל מה שחשוב ויפה
המרכז למדעי המוח. צילום: מאי וולקוביץ

בתים מבפנים בירושלים

אייקונים ירושלמיים, בית מגורים בתוך בית בד, אלמנטים עתיקים ומבנים עתידיים וחדשניים; פסטיבל בתים מבפנים בירושלים מזמן מפגש עם העיר שחוברה לה יחדיו, על רבדיה הרבים והמורכבים

אירוע בתים מבפנים יתקיים בירושלים בסוף השבוע הקרוב (31.1-2.11), ויציע תכנית סיורים מגוונת המשלבת היסטוריה עם כאן ועכשיו, שתאיר את הרב־גוניות של העיר מהיבטים תרבותיים, אדריכליים וקהילתיים, ותאפשר לחוות את רבדיה הרבים. הפסטיבל האורבני שמתקיים בעיר זו השנה ה־13, נוסד, מנוהל ונאצר על־ידי היזמים אביבה לוינסון והאדריכל אלון בן־נון, ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת בשיתוף עיריית ירושלים.

התכנית העשירה כוללת מוסדות איקוניים ומוכרים כמו כנסת ישראל, הספרייה הלאומית, בית ימק״א ומוזיאונים, ובמקביל חוצה את העיר על שכונותיה הרבות ומשלבת, בין היתר, סיורי התחקות אחר עברן, בתים פרטיים, מבנים היסטוריים ומבנים שעברו שימור, מבני דת והצצות אל מאחורי הקלעים של מבנים המשמשים מערכות וארגונים גדולים, בתי מלון וסיורי אמנות ייחודיים, סיורים בפרויקטים של תשתיות, אתרי טבע ועוד. בנוסף, בדומה לאירוע שהתקיים בחודש שעבר בתל אביב, התכנית תציין את חגיגות ה־100 לבאוהאוס באמצעות סיורים ופעילויות המוקדשים לסגנון הבין־לאומי.

הבית בסמטת הפיקוס. צילומים: דניאל חנוך

הבית בסמטת הפיקוס 1 | עין כרם

ביתה של אמנית הקרמיקה נעמי פינטון, שתכננה האדריכלית יהודית גרין ב־1989. הבית בנוי על בית־הבד המקורי של הכפר, שבגינתו נותרה עד היום אבן הרחיים. המבנה משלב חלקים מקוריים בני 200 שנה עם תוספות בנייה חדשות המעוצבות בסגנון הבנייה המקורי והעתיק, ובחללו ממוקם גם הסטודיו של פינטון.

100 שנים לבאוהאוס: הגרסה הירושלמית | סיור שיוצא מגן הסוס

עד כמה השפיע בית ספר באוהאוס הגרמני על סגנון הבנייה בירושלים בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה? סיור בהדרכת שלמה צזנה – עיתונאי, מורה דרך ומומחה לירושלים מהמרכז להכרת ירושלים – יסקור את ההיסטוריה האדריכלית של ירושלים ואת השפעת אוכלוסיות וכובשים שונים על מבני העיר.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הסיור יתמקד במרכז העיר ובשכונת רחביה, במבנים שנבנו החל משנות ה־30 של המאה הקודמת – שנים שבהן שלט בארץ הסגנון הבין־לאומי באדריכלות – ויציג את האדריכלים והמבנים הבולטים שפעלו בעיר בהשראת הבאוהאוס.

שכונת רחביה. צילום: זולטן קלוגר

בית לוי אשכול. צילום: אילן נחום

צילום: טל פסס

צילום: טל פסס

בית לוי אשכול | שדרות בן מימון 46, רחביה

ביקור מודרך בבית שתכנן האדריכל בנימין צ׳ייקין ב־1933, ושנבנה במקור עבור משפחתו של יוליוס ג׳ייקובס, סגן מושל ירושלים בתקופת המנדט הבריטי. הבית, שנבנה בסגנון הבין־לאומי, מחופה בטיח ולא באבן כמקובל בירושלים ומשלב מוטיבים מקומיים כמו קשתות. בשנים 1950־1974 שימש המבנה כבית ראש הממשלה והתגוררו בו דוד בן־גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר (ה״מטבח״ המפורסם של גולדה נמצא אף הוא בבית זה), ובשנת 1977 נמסר ליד לוי אשכול כדי שישמש להנצחת זכרו. לאחר 40 שנה שהבית עמד בשיממונו הוא עבר שיפוץ יסודי ותהליך שימור, וכיום משמש כמרכז מבקרים המוקדש לחייו ולפועלו של לוי אשכול וכמשכנם של החברה להגנת הטבע בירושלים ושל ארגון יד לוי אשכול.

רחביה של אלי עמיר

סיור בשכונת רחביה בעקבות ספרו החדש של אלי עמיר ״נער האופניים״. סיפור העלילה מתרחש בשנות ה־50 וה־60, וגיבורו נורי, בן דמותו של עמיר, הוא נער בן 16, עולה חדש מבגדד, שנשלח על ידי אביו לירושלים, כחלוץ לפני הגעת המשפחה כולה. הסיור שתוביל מדריכת הטיולים נורית בזל, יתחקה אחר רחביה של נורי: הרחובות, הבתים והדמויות שפגש.

רחביה של אלי עמיר. צילום: מ״ל

רחביה של אלי עמיר. צילום: רן ארדה

בניין הספריה הלאומית בשנות ה־60. צילום באדיבות פלפוט

מדרגות הספריה הלאומית. צילום: אלפרד ברנהיים

הספרייה הלאומית | קריית אדמונד ספרא, גבעת רם

סיור מודרך במבנה הספרייה הלאומית, מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית. על תכנונו, שבוצע בשנות ה־60, חתום חבר אדריכלים מוביל של התקופה: אמנון אלכסנדרוני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר. המבנה נחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבין־לאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו.

הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה, ומאופיין בקווים פשוטים ונקיים. הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים, וכן תוצגנה בו הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.

סיור במשכנה החדש של הספרייה הלאומית | צומת הרחובות קפלן ורופין

סיור באתר ההקמה של בניין הספרייה הלאומית החדש, בתכנון משרדי האריכלים הרצוג ודה־מרון (שווייץ) ומן שנער אדריכלים (ישראל). הבניין הולך ונבנה בימים אלו בקריית הלאום בירושלים, מול משכן הכנסת ובשכנות למוזיאון ישראל. האדריכל אמיר מן, ממשרד מן־שנער אדריכלים האחראי על הפרויקט בארץ, יסקור את המבנה באמצעות הדמיות ובעזרת מודל המבנה הניצב באתר וממחיש בקנה מידה 1:1 את החזיתות המיוחדות.

משכנה החדש של הספריה הלאומית. הדמיה

גלריית המקלט לאמנות. צילומים: נעה לאה כהן

בין אמונה לאמנות | גלריית המקלט לאמנות, מקור ברוך

הזדמנות להתוודע לגלריית המקלט לאמנות הפועלת בתוך מקלט בלב השכונה החרדית מקור ברוך – הגלריה הראשונה בשכונה חרדית. הגלריה הוקמה בשנת 2003 על ידי הצייר איקא ישראלי שחזר בתשובה, ובין היתר שימשה השראה לסדרת הטלוויזיה ״שטיסל״. המפגשים ייפתחו בסיור לצד קיר הגרפיטי הראשון בשכונה (גרפידוס), ישלבו היכרות עם הווי החיים של תושביה ומבני הציבור שבה, ויסתיימו בביקור בתערוכה ״מאגנום אופוס״ של האמן האמריקאי ג׳ארד ברנשטיין.

המרכז למדעי המוח על שם צ׳רלס וסוזן גודמן

מבנה שהושלם ב־2018, בתכנון האדריכלים FOSTER+PARTNERS בשיתוף עם YBGSNA – בר, שיפמן־נתן ושות׳ אדריכלים. הביקור הוא הזדמנות לשמוע על הפרויקט המשתרע על פני 15 אלף מ״ר ושש קומות ומאכלס את מיטב המומחים לחקר המוח במרכז הגדול בישראל. הבניין כולל פרוגרמה מורכבת של מעבדות, מרכז דימות ועוד, ומתוכנן לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה תוך דגש על יעילות אנרגטית. בגג הבניין ובמעטפת נעשה שימוש בסבכות אלומיניום ויריעו ETFE שקופות, חומרים שמיושמים בארץ לראשונה.

רשימת האתרים ואירועים המלאה מפורסמת באתר בתים מבפנים

המרכז למדעי המוח. צילום: מאי וולקוביץ

צילומים: YGGSNA אדריכלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden