כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
צילום: שנהב רוטנר

תום לרנטל // נוודות

קולקציית הביכורים של ״תומה בלום״ - מותג הטקסטיל שהקימה תום לרנטל בניו יורק - שואבת השראה מהמקומות שגורמים לזמני להרגיש כמו בית

קולקציית נוודות היא הזמנה למסע; נוודות היא חיפוש מתמיד אחר הרפתקאות והיא מגלמת בתוכה תשוקה לחיפוש, גילוי וסקרנות אין סופית. הקולקציה מציגה את המחקר המתמשך שלי בצבעים ובצורות, ובוחנת יחסים בין גריד ופאטרן בעיצוב טקסטיל. דרך מגוון הדוגמאות והמרקמים, מזמינה הקולקציה את הקהל לשיטוט, וכמו נודות – מתמקדת במסע ולא ביעד.

עיצוב תמיד היה חלק בלתי נפרד מאופן החשיבה ומדרך העשייה שלי. כמעצבת, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, הלימודים עבורי היו חוויה יוצאת דופן. למדתי המון על עצמי, על אפשרויות הביטוי ותהליכי היצירה שלי ובאמצעות מגוון התנסויות חיזקתי את האופן שבו אני מתרגמת רעיון לביצוע. לפני כשנה החלטתי להגשים חלום ועברתי לניו־יורק, שם הקמתי את סטודיו תומה בלום שדרכו אני פועלת בקו התפר שבין עיצוב לאמנות דרך טקסטיל כמדיום. ״נוודות״ היא קולקציית הביכורים שלי.

מתוך תהליך הפיתוח. צילומים: מ״ל

ישעיהו (איש) גבאי, היה בין היוצרים המשפיעים שזכיתי ללמוד מהם. איש לימד אותי שיש להקשיב לעולם ולהתבונן בו (בשבוע הראשון ללימודים זה היה נשמע כאילו הוא צוחק עלינו, אבל ככל שהשנים חולפות אני מבינה עד כמה הקשבה והתבוננות הן פעולות שאנחנו לוקחים כמובנות מאליהם). מאז שעברתי להתגורר בניו־יורק גיליתי שזה מה שאני עושה מרבית הזמן – נהנית ממה שיש לעולם להציע, נותנת לעצמי לטבוע בהשראות השונות באמצעות התבוננות קרובה על כל מה שסובב אותי. ביתר הזמן אני מתרגמת את ההתרחשויות לצבעים, צורות והדפסים.

עם הזמן גיליתי שהסוד הוא למצוא נקודות אחיזה בכל מקום שבו אתה נמצא ושאפשר למצוא נחמה דווקא בזמני. הקולקציה מורכבת משלוש אסופות המציגות את נקודות הנחמה שלי בניו־יורק, העיר המטורפת שהפכה לבית

תפישת החיים הנוודית מעסיקה אותי כתופעה תרבותית, ובעיקר באופן בו היא מגיעה לידי ביטוי חזותי. לפני כעשור ההורים שלי ארזו את עצמם ונסעו לטייל בעולם, כך שמגיל צעיר אני חווה את דרך חיים זו, על כל יתרונותיה וחסרונותיה. עם הזמן גיליתי שהסוד הוא למצוא נקודות אחיזה בכל מקום שבו אתה נמצא ושאפשר למצוא נחמה דווקא במה שהוא זמני. קולקציית נוודות מורכבת משלוש אסופות המציגות את נקודות הנחמה שלי בניו־יורק, העיר המטורפת, חסרת המעצורים ומורכבת ממגוון אנושי, חומרי ורוחני אין־סופי, העיר שהפכה לבית.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

שלושת הפרינטים המרכזיים – הנחל, הקן והלוך – מציגים את ההתרשמויות שלי מאותן נקודות שהופכות עבורי את הזר למוכר. דרך צבעים וצורות אני מתרגמת את אותם רגעים לתבניות חזותיות שמקיימות רגעים ממשיים, אולי פרטיים, והופכות אותם לנחלת הכלל.

צילום: שנהב רוטנר

מתוך תהליך הפיתוח. צילומים: מ״ל

האופי האובססיבי והעמלני שלי, מוצא מפלט במרחב הרפטטיבי של עיצוב טקסטיל. הבחירה שלי בטקסטיל כאמצעי לביטוי עצמי לא הייתה מקרית. היא חלק ממי שאני מילדות, ומגיעה בירושה ובתורשה משפחתית. עם השנים מצאתי שהדרך הטובה ביותר בה אני מבטאת את עצמי היא דרך צורות וכתמי צבע, על כן תהליך העיצוב שלי מתחיל במרבית המקרים עם זוג מספריים, נייר ודבק. אני לא מגדירה את עצמי כמעצבת טקסטיל קלאסית, במובן הזה שמעולם לא בחרתי בציור כמדיום מרכזי לביטוי, ואופתע מאוד אם זה יקרה. העיסוק שלי בטקסטיל מגיע ממקום שהוא יותר תלת ממדי ונפחי, נטייה שבאה לידי ביטוי בעיצוב.

מרחב היצירה שלי עוסק בפרשנות חזותית של סיפורים, אירועים וחוויות באמצעות עיצוב טקסטיל. מרבית היצירה שלי מתבטאת דרך אריגה ופרינט, לצד פיתוחי בדים יחודיים. ההשראה ליצירה שלי מגיעה מאהבתי לסיפורי תרבות, לצבעים ולמרקמים; אני מאמינה שבעיצוב טוב יש את היכולת לעורר סקרנות וגילוי, ולתמלל סיפורים באופן שמעבר למילים.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

צילום: שנהב רוטנר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. צילה ברוך אל שרצקי

    בהצלחה תומה, את מעצבת מוכשרת, כתבה נפלאה וצילומים מרהיבים ♥

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden