כל מה שחשוב ויפה
שרה ברייטברג סמל. צילום: אורי גרשוני

פרס ישראל לאמנות לאוצרת שרה ברייטברג סמל

פורטפוליו News: שרה ברייטברג סמל, שטבעה את המושג ״דלות החומר״ ואפיינה את הקשר בין אמנות לחברה הישראלית המפולגת, היא כלת פרס ישראל 2020 בתחום האמנות

האוצרת ומבקרת האמנות שרה ברייטברג סמל זכתה בפרס ישראל בתחום אמנות פלסטית לשנת 2020, כך הודיע בשבוע שעבר משרד החינוך. ברייטברג סמל היא שטבעה את המושג ״דלות החומר״ בהקשר של אמנות ישראלית, ובכך קלעה לאפיון חומרי, אסתטי ותרבותי־מקומי גם יחד, ואף יצרה הקבלה והשוואה של המתרחש בארץ למול זרמים של אמנות עכשווית בעולם. ברייטברג סמל היא האוצרת והחוקרת הראשונה בתחום האמנות הזוכה בפרס, שהוענק עד כה לאמנים בלבד, ופעם אחת למוסד בצלאל. היא מצטרפת לרשימה קצרה מאוד של נשים כלות פרס ישראל בכל התחומים ובתחומי האמנות בפרט.

לפני שנה, בחודש מרץ 2019, נחנך באקדמיה בצלאל קיר הוקרה לזוכי פרס ישראל מבין יוצאי ומורי המוסד היוקרתי והחשוב. בין 13 הזוכים נמצאת אישה אחת – זהרה שץ, בתו של מייסד בצלאל,  כלת פרס ישראל לציור בשנת 1955. הזוכות האחרות לאורך השנים בפרסי אמנות (שהתחלקו עד לאחרונה לציור ופיסול בלבד) הן: אנה טיכו (1980), בתיה לישנסקי (1985), לאה ניקל (1995), מיכל נאמן (2014). בתחומי הצילום והעיצוב לא נבחרה מעולם אישה כזוכה בפרס.

בוועדה שבחרה בברייטברג סמל היו חברים ישראל דהן, ברכה יניב ודליה לוין. בנימוקיה ציינה הוועדה כי: ״שרה ברייטברג סמל השפיעה והגדירה את האמנות הישראלית ביושרה, בחכמה ובידע רב. ברייטברג סמל שימשה כאוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון תל אביב, ולאחר מכן אצרה תערוכות מוזיאליות חשובות רבות והנחילה לאמנות ולתרבות הישראלית מטבע לשון חדש, ׳דלות החומר׳, ומודל תיאורטי מקיף שהנחה את השיח הציבורי של עולם האמנות הישראלי שנים רבות. כמו כן, ערכה את עיתון סטודיו שהיווה במה איכותית לכתיבה וביקורת על אמנות ושימש מקור השראה ומוקד התייחסות משמעותי בעולם האמנות״.

ברייטברג סמל, ילידת ישראל 1947, היא חוקרת, אוצרת ומבקרת אמנות. שימשה כאוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון תל אביב בשנים 1989-1977 ובין היתר אצרה את התערוכה המכוננת ״דלות החומר כאיכות באמנות הישראלית״ בשנת 1986. התזה שהציגה בתערוכה ביקשה להפריד בין האמנות המקומית לבין סגנון האמנות הבינלאומית של אותה עת, על ידי תיאור של האמנים הישראלים ודרך התייחסותם אל מסורת האמנות האירופית. בעבודותיהם של האמנים השונים שהציגה בתערוכה מצאה ברייטברג־סמל מאפיינים של אימוץ חומרי אמנות ״דלים״ כגון דיקט, קרטון, שימוש בקולאז׳ ועוד, שנבעו מביקורת פוליטית על החברה והתרבות הישראלית וכן מתפיסה א־אסתטית שמקורה במסורת היהודית.

אבחנתה החדה הייתה רבת השפעה גם ביחס להתפתחות הפנימית של האמנות הישראלית, והקשר בינה לבין תמונת המצב במרובדת והמשתנה בחברה הישראלית, המתפכחת מאשליית כור ההיתוך. זאת ביטאה בתערוכות כמו אמן-חברה-אמן (מוזיאןן תל אביב, 1977) ובמאמר חשוב שפרסמה בידיעות אחרונות, שבו השוותה בין פסל ״נמרוד״ של יצחק דנציגר (בצעירותו) לבין הציור ״רחוב אגריפס״ של אריה ארוך, והתייחסה להזדהות הישראלית עם נמרוד הצייד הפגאני כבן דמותו של הצבר החדש, ולעומתו היא רואה בקולאז׳ של רחוב אגריפס תפיסה בוגרת יותר של ישראליות, שהיא גם אותנטית יותר לייצוג החברה הישראלית: ״התמונה היא מפגש והצטברות של עובדות, ארועים וזמנים… כעין הודאה שהאחדות אינה המצב הנתון, הנורמלי, אלא סוג של רַפָּאוּת מעודנת, זהירה, איחוי של רסיסים״ (ידיעות אחרונות, 1.7.1988).

במשך כעשור, עד לשנת 2003, ערכה את כתב העת לאמנות סטודיו, שיצא לאור בשנים 1989–2008. בשנת 2005 זכתה בפרס האוצר מטעם משרד החינוך והתרבות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. אסתי די-נור

    ראוי, ראוי, ראוי
    שרה ברייטברג סמל הובילה ראייה מדוייקת בזמן אמת של מגמות ואמנים בהיותה אוצרת מוזיאון תל אביב ואחר כך עורכת סטודיו.
    פועלה בתערוכת דלות החומר, קודם כל הזיהוי, אחר כך ההקבלה לזרם הבינלאומי arte povere ולבסוף איסוף היצירות והצגתן בלווי קטלוג הן אבן דרך בתולדות האמנות הישראלית. גאה בה

  2. לאה פופר

    התרגשתי מאד לשמוע כי שרה ברייטנברג זכתה בפרס ישראל בתחום האוצרות. בעת הזאת של ריבוי מגמות, יוצרים ואוצרים בחירתה ומסעות עבודתה המקצועית של ברייטנברג מחזקים את העובדה כי משמעות המילה "אוצר" רחוקה מאד מבחירת עבודה או אופן תלייתה. לאוצר יש כח גדול להביע עמדה, להשפיע על השיח הציבורי באמנות. כחמתה ומקוריותה בכל תערוכה ושיח בו השתתפה פתחה בפני הרבה מאד כיווני חשיבה והתבוננות חדשים. כל הכבוד לחברי הועדה אשר ראו בתחם האפור והלא מוגדר אשר ניקרא "אוצרות" ערך בפני עצמו והעלו אותו למרכז הבמה המכובדת ביותר ביום החשוב ביותר של מדינת-ישראל. תודה שרה על עשרות שנות לימוד והנאה שהענקת לי ולרבים מאד נוספים. תבורכי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden