כל מה שחשוב ויפה
אולגה קונדינה בגלריה רוזנפלד. צילום: גלריה רוזנפלד

הרשימה המשותפת // 21.5.2020

דני קרוון ועתר גבע בגבעת חביבה; ימים אחדים במקום לאמנות; אולגה קונדינה בגלריה רוזנפלד; גרי גולדשטיין בנווה שכטר; איריס נשר ונעה רז מלמד בסטודיו פתוח

מפשוט למופשט, דני קרוון ועתר גבע

בתערוכה מ״פשוט למופשט״ בגלריה בגבעת חביבה דני קרוון ועתר גבע מציגים מפגש בין-דורי, צומחים אל ומתוך המקום. גבעת חביבה היא מוסד שכבר הפך לסמל, סמל שהוא מקום חי. מקום של קיבוץ, מקום של השומר הצעיר, מקום של חברה משותפת, מקום של צעירים ומבוגרים כאחד. האם הוא גם מקום של פשטות? קרוון וגבע יוצרים פשטות משותפת, מופשט הרמוני, תוך שימוש בצומח ובאור, בחול וברגבי האדמה, בגאומטרי ובתעשייתי.

התערוכה, שאצרו ענת לידרור ונועה קרוון, מתבוננת ברעיון הקיבוץ, שקרוון היה מחבריו ועתר גבע נולד לתוכו וחבר בו. האם ערכי הפשטות שהיו חלק כל כך טבעי בקיבוץ ובמשנתו, מהותיים לו? תנועות שלמות נוצרות בעולם היום כראקציה לעודפות בכמויות, בגירויים, בהיצע, בתחרות, באפשרויות. אלו חשות שפשטות כתפיסה היא תשובה טובה למרבית הבעיות שמתקיימות בעולם כעת. בתערוכה משתתפת עבודת וידאו של יעל ברתנא וגרג סמית שנוצרה על וסביב אנדרטת הנגב.

דני קרוון בגבעת חביבה. צילום: מל

אולגה קונדינה בגלריה רוזנפלד. צילום: מל

אולגה קונדינה ברוזנפלד 

מחר (שישי, 22.5) תיפתח תערוכת היחיד של אולגה קונדינה בגלריה רוזנפלד ״קשה עכשיו הקלה אחר כך״ (אוצרת: מיה פרנקל טנא). כותרת התערוכה מצטטת את סיסמת הבנייה של הרכבת הקלה בתל אביב, ומקבלת בצל המשבר הנוכחי משמעות נוספת. הבטחותיהם של מנהיגים ומוסדות השלטון נשמעות היום מופרכות מאי פעם, ונדמה שה״הקלה אחר כך״ מבוששת לבוא.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

קונדינה, הנמנית על קבוצת הברביזון החדש, מחלקת את זמנה בין מרכז לפריפריה, בין ביתה בראש פינה לסטודיו בתל אביב. שעות הנסיעה הארוכות וההתבוננות הממושכת מחלון האוטובוס מגבירים את ערנותה ורגישותה לסביבה, מחדדים את המבט ואת היכולת להבחין בפרטים, בשינויים, בדמויות בלתי נראות – כמו נהגי האוטובוס שהפכו משמעותיים עבורה. בציוריה היא מוהלת את הדיווח הענייני של ציור קלאסי מהתבוננות ברגש קודר, מלנכוליה אורבנית שכמו מוסיפה שכבת צבע נוספת לתמונה. 

נינו הרמן במקום לאמנות

זהבה אדלסבורג במקום לאמנות

ימים אחדים במקום לאמנות

במקום לאמנות בקריית המלאכה תיפתח מחר (שישי, 22.5) התערוכה ״ימים אחדים״ המציגה עבודות שנוצרו בשלושת החודשים האחרונים, כתגובה לסגר ולהגבלות התנועה, לחרדות ולמצבים המוזרים שיצרה מגיפת הקורונה.. העבודות עוסקות במצבי רוח, במגיפה, בבדידות, בחשיפה, בקמילה ובתקווהמשתתפים: אורה בריל, אסנבי, גרא דוידי, גלית ראוכוורגר, דורית טייכמן, הילה ליזר בג׳ה, זהבה אדלסבורג, זיוה כספי, טובה אלדד, יואב ברנר, מיכל לויט־רכטר, נינו הרמן, תרצה אולמן. אוצר: ניר הרמט.

במקביל מוצגת  In Between – תערוכה זוגית של אן שימין וגיא בנאים, העוסקת ביחסים, בטבע, באמיתי ובחיקויי, באהבה ובפטיש. אוצרת: עדה לחובר.

גרי גולדשטיין

גרי גולדשטיין בנווה שכטר

שבועיים נוספים לתערוכת היחיד המצוינת של גרי גולדשטיין ״השתאות״, שנפתחה טרם הקורונה בנווה שכטר, ובה ארבע סדרות חדשות מהשנים האחרונות, מיצב ועבודת סאונד בשיתוף האמנית אתי בן־זקן (אוצרת: שירה פרידמן). גולדשטיין מצייר דיוקנאות שנראים כאילו נלקחו מעולם ילדותו והן מושפעות ממאפייני קומיקס ופופ ארט אמריקאי. הוא מציר על גבי כריכות ספרים, מניח אותן על כוסות יין מטילות צל וכך יוצר דרמה ויחסי מבט מורכבים בחלל הקטן.

בעבודת הסאונד עולה ביתר שאת המוטיב הביוגרפי, כשגולדשטיין מספר על הוריו ניצולי השואה כמהגרים שהגיעו מהתופת ועל ההתבגרות בצל רוחות הרפאים שליוו אותם. זכרונות הילדות, שבממד החזותי קיבלו הד בדמויות המצוירות ואילו בממד התוכני התממשו בטקסטים, קיבלו בעבודת הסאונד ממד נוסף, מופשט: הקולות, צלילי ההגייה, ההתנגנות של המילים שנפרדו ממשמעותן והפכו לזיכרון מוסיקלי.

נעה רז מלמד

סטודיו פתוח: איריס נשר ונעה רז מלמד  

איריס נשר עורכת בסוף השבוע הקרוב תערוכת מכירה בסטודיו שלה. בשנים האחרונות נשר יוצרת כלי קרמיקה עדינים, תמיד בגווני שחור לבן, שנראים כתמונות נוף יפניות או כגרמי שמים. ברוח חג השבועות, הפעם הדגש על כלים לבנים (שביל המרץ 4, שישי-שבת, 12:00-17:00).

נעה רז מלמד עוזבת את תל אביב ועוברת צפונה. לכבוד הפרידה מהסטודיו היא מציגה ומוכרת עבודות מהעשור האחרון: ציורי זפת, פוטוגרמות וצלליות, מגזרות פרחים, פסלוני שעווה, רישומים ועוד (סטודיו פתוח: שביל התנופה 5, שישי-שבת, 10:00-16:00).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden