כל מה שחשוב ויפה
עידו גידרון וג׳יאני נוטרניקולה. צילומים: מיכאל ליאני

מיכאל ליאני // LGBTQ Love

מיכאל ליאני יוצר ארכיון של אהבה להטב״קית, בלי חיוכים כפויים ובלי להתחנף למבט הסטרייטי

חודש יוני בא וחלף, ואירועי הגאווה הגרנדיוזיים נדחקו לשוליים בעקבות הקורונה. הכוח הוויזואלי־תרבותי החשוב והמשמעותי לעיצוב זיכרון ודעת קהל נעלם, וראיתי צורך לתת נוכחות ולהציג את הפרשנות שלי לגאווה ולאהבה.

קל לאנשים להסתכל עלינו כפרובוקציה של מצעד, למרות שאנחנו נלחמים הרבה על כך שיראו באהבתנו שווה ועל זכותנו למשפחה. יצרתי את סדרת אהבה גאה מתוך כוונה להיות חלק מארכיון. עד היום – ממה שחקרתי ושאני מכיר, במיוחד בנוף הישראלי – לא תועד ארכיון של אהבה גאה בכזה היקף. כאמן, ארכיון וזיכרון מרתקים אותי: אני בודק אותם, משבש אותם ובונה אותם מחדש.

הזוגות שאני מצלם הם מרחבי הארץ. רובם מתל אביב, אבל יש גם מראשון לציון, מרמת גן, מרחובות, מגבעתיים, מחולון, מבת ים, מעפולה מירושלים ועוד. השאיפה שלי להגיע לכל הזוגות בכל הארץ – כמובן שזה מצריך הרבה כסף וזמן, במיוחד בתקופה כזו. הוצאתי הרבה כסף על הפרויקט והמון זמן, באהבה (ואני  מקווה שבעתיד אקבל תמיכה לפרויקט).

ענת נימני ונינה בר

אביב גרינברג וניב ניסים

שירי רוזנברג ומאיה דרור

נעה לוי ונהר בינר

שרון תובל ודב קלמן

רז שפירא וחוה מאירוביץ

בן גבאי וגל רז

כרם יעל לנדמן ואופיר שקד

אלין גרסין ורז טלבי

אני מצלם את הזוגות בביתם, לא יותר מארבעה־חמישה קליקים במצלמת פילם. הם מכניסים אותי לבית שלהם, למרחב האישי, ויחד אנחנו יוצרים משהו חדש. אני מאוהב בכולם, באמת, איך שהם קיבלו אותי, וגם אנשים שממש לא אוהבים את המצלמה נרתמו והיו נהדרים. 

לפני שצילמתי חשבתי הרבה על אלבומים משפחתיים, על המבט ועל החיוך הכפוי, על החיוך שאומרים לך לזייף למצלמה. ביקשתי מהם להיות ניטרליים ולהישיר מבט: תסתכלו בעיניים למי שיראה. החיוך שהעולם הסטרייטי חייב לרוב נעדר: אני לא יוצר ארכיון מתחנף, נעים לחיך, אני יוצר ומתעד מציאות, והיא יפה. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הייתי בטוח שכשאנשים ייחשפו למסה של אהבה גאה – כזו שהם פחות רגילים לראות – הדבר יהפוך לחזק ומשמעותי, מה שאכן קרה. הפוסט שפרסמתי זכה לכ־120 שיתופים עד כה ולהודעות רבות של זוגות נוספים שרוצים להיות חלק מזה; זוגות מכל הקשת האנושית ולא בהכרח משדה אמנות. וזו הייתה הכוונה: אני לא עושה פרויקט סגור רק לעולם האמנות, אלא משהו בפריסה רחבה, עם העין האמנותית שלי שבאה לידי ביטוי באופן הצילום וקומפוזיציה.

אולי הפרויקט הזה, בתת מודע שלי, פועל מתוך רצון לאשר את האהבה שלי לבן זוגי. אני מאמין ויודע שהרבה זוגות להטב״קים עוד חיים את המבט של האחר, שטבוע בהם מתוך החברה, את הקושי להיות שקוף באהבה שלך בפומבי

אולי הפרויקט הזה, בתת מודע שלי, פועל מתוך רצון לאשר את האהבה שלי לבן זוגי. אני מאמין ויודע שהרבה זוגות להטב״קים עוד חיים את המבט של האחר, שטבוע בהם מתוך החברה, את הקושי להיות שקוף באהבה שלך בפומבי. 


נינה ודגנית הלוי

גיורא קפלן ורפי דייגי

שון האו וירדן דוד־ברוך

מורן ויקטוריה סבג ודנה גילרמן

לורן ואביה כזום פרנס

חאדר אבו סייף ואביב אגמי

יערה גולדמן ורוני ססלוב

פיסטרייך מגר רובי ומרק

שלום גיל וסיימון גנני

אביבה ויהודית עברון

תמר לנדא ורעות לוי

עידו גידרון וג׳יאני נוטרניקולה

חן אריאלי והלית לוי

אבי בוסקילה ושימרי סגל

ליאל בומברג וגיא אסיף

ענת ניר והדס גולדמן

אברהם קריצמן ומתן אורן

בר ירושלמי ובר הסנס

ארנון ברעם ויניב עמר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. תום

  מדהים. גוף עבודה מרתק.

 2. אילנה לנר

  מרגש

 3. אוהד

  מקסים!

 4. ליאור

  למרות שהתצלומים כביכול לא מרגשים הם הכי מרגשים וכנים, מציגים בעיניי את המציאות האוטופית בה זה יהיה רגיל לגמרי שיש זוג להט"ב שחי יחד ומקים משפחה ♥

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden