כל מה שחשוב ויפה

(החתולה של) ריי סימן טוב משתינה על הפטריארכיה

ספר ילדים מאוייר על בונה שעיר שנשלח להסתפר - מטאפורה על הדרישה לגלח את שיער הערווה הנשי - עורר את חמתה של ריי סימן טוב. קומיקס הרשת שכתבה ואיירה כתגובה הפך לספר על חתולה שאוהבת את השיער שלה כמו שהוא

לרשימת הספרים המצחיקים של חנות הספרים באמזון התברג בשנים האחרונות הספר Brenda's Beaver Needs a Barber (״הבונה של ברנדה צריך ספר״), שהפך ויראלי וזכה ליותר מ־1,000 ביקורות חיוביות. במבט ראשון, מדובר בספר ילדים מאוייר שמספר על בונה שעיר שנשלח להסתפר. אבל המטאפורה לא יועדה לגיל הרך: הספר מדבר על שיער ערווה נשי – נושא שגם מבוגרים נמנעים מלדבר עליו – וטוען שנשים צריכות לגלח את הבונה שלהן לפני שימצאו את עצמן סופגות ביקורת ומתוייגות כחריגות.

את המעצבת הגרפית הישראלית ריי (קיצור של רעות) סימן טוב, שנתקלה בספר בקבוצות פמינסטיות בפייסבוק, זה לא הצחיק. ״ציפיתי שיקחו את הספר למקום יותר חיובי של דימוי גוף, אבל מה שיוצא ממנו הוא המסר ׳כולם שונאים אותך ובצדק׳. איזה מין מסר זה?

״בספרים שאני גדלתי עליהם בתור ילדה, ככה לא נגמרו ספרי ילדים. הם נגמרו כשהילד החריג מגלה שיש לו יכולות שאנשים מעריכים, שאוהבים אותו כפי שהוא. הגבתי בפייסבוק שבא לי לאייר תגובה לזה, ומישהי כתבה לי ׳תגידי, את לא מאיירת?׳״.

תגובת הנגד של סימן טוב לבונה הייתה גם היא פרוותית: בפברואר השנה פרסמה קומיקס רשת בשם Prissy's Pussy Pisses on the Patriarchy (״החתולה של פריסי משתינה על הפטריארכיה״). באיורים שהזכירו ספר ילדים היא סיפרה על אישה בשם פריסי והחתולה השעירה שלה פוסי. למרות שהסביבה של פריסי לוחצת עליה לגלח את השערות של החתולה, היא מסרבת ואוהבת אותה כמו שהיא.

ריי סימן טוב, החתולה של פריסי משתינה על הפטריארכיה

מאז צבר הקומיקס יותר מ־2,500 שיתופים ו־3,000 לייקים בפייסבוק. ״חשבתי שיהיו תגובות שליליות ואולי כמה מאות לייקים, אבל תוך ממש מעט זמן ראיתי שזה צבר תאוצה. מה שהכי פוצץ לי את המוח היה כשמישהי שלחה לי תמונה שלה בהפגנות הפמיניסטיות של ׳מצעד הנשים׳ בקנדה עם שלט עליו ציירה את פוסי. זה פשוט מדהים שהיא עשתה את דרכה למחאות בצד השני של הגלובוס״.

על פוסט כועס לא הייתי מקבלת כל כך הרבה לייקים

אחרי ההצלחה ברשת, סימן טוב החליטה להדפיס את הקומיקס בספר שהיא מוציאה במימון המונים באתר הדסטארט. הפרויקט שלה גייס כבר 26 אלף שקלים מאז נפתח בתחילת דצמבר, והיא מקווה שתוך חודש יודפסו 500 עותקים. ״אני לא מתחייבת לתאריך כי אני לא רוצה לאכזב אנשים״ היא מסבירה. 

״הגיעה דרישה מהשטח לספר מודפס, אנשים התחילו לשאול בפוסט בפייסבוק איפה אפשר לקנות מהדורה מודפסת שלו. קיבלתי הודעות מאנשים שרוצים לקנות את הספר כדי להראות לחניכים שלהם בתנועת נוער״.

בספר המודפס התאימה את הקומיקס הדיגיטלי לדפי נייר. ״אני עוד משפרת ומלטשת את האיורים של הסיפור המקורי. חצי ממנו נכתב תוך שבוע, הייתי נסערת מהספר על הבונה ובער בי להגיב. אחר כך העלילה נהייתה קצת יותר מורכבת ממה שתכננתי במקור וזה לקח כמעט שנה של עבודה.

״היה לי חשוב איך פריסי נראית ואיך החתולה שלה נראית. לא רציתי שפוסי תהיה דחקה; אולי כי אני מגדלת שני חתולים. הפרטנרים של פריסי מגוונים מגדרית ואחת הדמויות שמותחות עליה ביקורת היא אישה. היה לי חשוב לשים את זה כי הדיכוי הזה של הגוף עובר גם דרך נשים״. 

ריי סימן טוב, החתולה של פריסי משתינה על הפטריארכיה ריי סימן טוב, החתולה של פריסי משתינה על הפטריארכיה

birds

סימן טוב חושבת שהספר ממלא חלל שקיים בקומיקס פמיניסטי בפרט ובתוכן פמיניסטי בכלל. ״צריך הרבה יותר ממה שקיים. קומיקס פמיניסטי תמיד חסר, התחום התפתח המון בשני העשורים האחרונים ויש יוצרות נהדרות אבל הייתי ממש שמחה לראות עוד. וגם תכנים פמיניסטיים שנוגעים לשיער גוף אין המון.

״רוב הזמן אומרים לנו שאנחנו צריכות להיות חלקות וחסר קול שאומר שאולי זה לא מתאים לכולן. אנשים מתחברים יותר למשהו בהומור מלפוסטים כועסים; על פוסט כועס לא הייתי מקבלת כל כך הרבה לייקים״.

רוב הזמן אומרים לנו שאנחנו צריכות להיות חלקות וחסר קול שאומר שאולי זה לא מתאים לכולן. אנשים מתחברים יותר למשהו בהומור מלפוסטים כועסים; על פוסט כועס לא הייתי מקבלת כל כך הרבה לייקים

הספר כמובן פונה למבוגרים, אבל סימן טוב חושבת שהעיצוב שמזכיר ספר ילדים הופך את המסר שלו ליותר משפיע. ״זה מתכתב עם הספר על הבונה שגם עוצב כספר ילדים. העובדה שהוא הפך לוויראלי וזכה לכזו הצלחה באמזון אומרת משהו על איך החברה שלנו רואה נשים. אם המסר הזוועתי שלו עובר לאנשים מעל הראש והם מוכנים לקבל אותו כי לדעתם זה מצחיק, יש פה משהו מאוד מאיים.

״זה אומר שאפשר להגיד על נשים או אנשים בכלל דברים מחרידים. ׳את לא טובה, כולם שונאים אותך ובצדק׳ ואנשים לא רואים בזה שום דבר רע כי הפורמט מצחיק. אין ברירה אלא להשוות את זה לספר ילדים רגיל, שבו כמעט תמיד המסר הוא ׳אתה טוב כמו שאתה, אנחנו אוהבים אותך ככה׳. ופתאום לראות באיזו קלות אפשר להעביר מסר הפוך לחלוטין כשמדובר בנשים בוגרות זה מחריד״.

ממקום קודר ומפחיד למקום שבו הכל בצבעי גלידה ופאן

״החתולה של פריסי משתינה על הפטריארכיה״ הוא הספר המודפס הראשון שמפרסמת סימן טוב. היא בת 35 ומתגוררת בתל אביב, בוגרת המגמה לאמנות חזותית בתיכון לאמנויות תלמה ילין ובעלת תואר ראשון בספרות אנגלית ובלשנות. ״חשבתי שאי אפשר לעשות כסף מאמנות, אז חשבתי ללמוד כדי להפוך למתרגמת״.

לפני שהפכה למתרגמת, החלה לעבוד כמאיירת בגוף שלא ידוע בפתיחות אמנותית – משרד הביטחון. במשך 13 שנים סימן טוב איירה ועיצבה תכנים שקשורים למבצעי תודעה. ״אני לא יכולה לפרט״ היא נזהרת, ״אבל זה אומר לעבוד עם אנשים שיצירתיות ויזואלית היא לא הצד החזק שלהם.

״לכן צריך שם אנשים שיודעים לעשות את זה. התחלתי כמאיירת אבל הקמתי מחלקה גרפית שהתפתחה ליכולות וידאו ותלת־ממד. הרבה פעילויות של היחידה עברו דרך השולחן שלי כי כמעט תמיד צריך את הטאצ׳ הגרפי, עד כדי שהיו פרויקטים שמבוססים רק על איורים״.

ריי סימן טוב

ריי סימן טוב. צילום: חיים קמחי

אחרי למעלה מעשור במשרד הביטחון הרגישה שהיא לא מוצאת את מקומה במערכת צבאית גברית, ועברה לעבוד כמעצבת בשילב. ״הייתי הארט־דיירקטורית של הצוות השיווקי של שילב. זה כיף לעבור ממקום קודר ומפחיד למקום שבו הכל בצבעי גלידה ופאן. זה בהחלט רענון שהייתי זקוקה לו. אבל אז הגיעה הקורונה ונאלצנו להיפרד״.

היא עבדה על הספר במקביל לעבודה במשרה מלאה, אך בחודשים האחרונים העבודה עליו צברה תאוצה. ״שלושה שבועות אחרי שפרסמתי את הקומיקס בפייסבוק התחיל הסגר הראשון ויצאתי לחל״ת שקצת שיתק אותי. כשחזרתי לעבודה התחלתי לאסוף הצעות מחיר ולהבין מה צריך כדי להוריד את הספר לדפוס.

״הפחיד אותי להוציא ספר בסביבה כזאת של חוסר ודאות, בלי לדעת מה קורה ביום למחרת. אבל חיזק אותי שהוא עדיין מקבל תגובות ברשת, זה מחמם את הלב לראות כמה אנשים אוהבים את פריסי ופוסי״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden