כל מה שחשוב ויפה
מתוך העונה השלישית של מומחה לכלום
מתוך העונה השלישית של מומחה לכלום. צילומים: נטפליקס

עזיז אנסרי ״מומחה לכלום״ ומוריד פרופיל; אנג׳לינה ג׳ולי מצטלמת למען הדבורים

מה הולך: העונה החדשה של ״מומחה לכלום״ מעמיקה, רוצה להיות איכותית, אבל בעיקר מייגעת; אנגלינה ג׳ולי מצטלמת עם 60,000 דבורים מטיילות על גופה ומשיקה תכנית להכשרת דבוראיות

בשיתוף המחלקה לתרבות – יצירה והפקה, מכללת ספיר


רצינות לשם האמנות: עונה חדשה ל״מומחה לכלום״

אי אפשר להתייחס אל העונה החדשה של מומחה לכלום (או בשמה המוכר יותר, Master of None), בלי להזכיר את עזיז אנסרי שכיכב, כתב ויצר את שתי עונותיה הקודמות. עוד לפני הסדרה, השחקן והקומיקאי כתב ספר מצליח על מערכות יחסים בשם ״אהבה מודרנית״, שאחריו התקשורת הכתירה אותו כגאון במערכות יחסים; או כמו שכתבו עליו בוואניטי פייר, ״כולנו יכולים ללמוד משהו מעזיז אנסרי בכל מה שקשור להתנהלות בטינדר״. 

כהמשך הגיוני למרצ׳נדייז של המותג ״עזיז אנסרי״, העונות הראשונות של הסדרה הציגו את דב שאו המגולם ומבוסס על דמותו של אנסרי בגרסה הפחות מצליחה שלה: שחקן המנסה למצוא את דרכו אל הצלחה, וקול גברי שפוי שמחפש אהבה ברחובות ניו יורק, כזה שרואה גם את הצד השני של המשוואה.

רק שאז, בשנת 2018, צלמת צעירה האשימה את אנסרי בהתנהגות מינית לא הולמת. הוא בתגובה אמר שבזמנו חשב שזה בסדר, ושלא הבין את הסיטואציה, אבל שנה אחרי תחילת תנועת מי־טו, הקהל ראה בו כעוד גבר ששולח דיק־פיק באמצע הלילה, בלי שביקשו ממנו. ותודה שהגענו לשלב שזה בסדר להגיד שזה לא בסדר. 

אולי בעקבות ההאשמות נגדו, ואולי בגלל שאמר כבר אחרי העונה השנייה שאין לו רצון להמשיך לעונה שלישית, בעונה החדשה שעלתה בנטפליקס אנסרי לקח באופן יחסי צעד אחורה ועזה את קדמת המסך אל תפקיד הבמאי, היוצר והכותב. כך, הסדרה מתמקדת בדניס, חברת ילדותו של דב המגולמת על ידי לינה ווית׳, שהייתה שותפה גם לכתיבתה, וזכתה בפרס האמי על פרק חג ההודיה שכתבה לסדרה.

עזיז אנסרי

עזיז אנסרי

בעונה שנקראת ״רגעים של אהבה״, הרקע משתנה מרחובותיה הסוערים של ניו יורק אל בית כפרי מבודד. במקום חיפש אחר הצלחה ואהבה, דניס היא כבר סופרת מצליחה, כשבמרכז נמצאת מערכת היחסים בינה לאלישה (נעמי אקי) כזוג נשוי.

אינטלקטואליות ומחשבות תהומיות על משמעות החיים תמיד היו חלק ממאסטר אוף נאן, כשסוד הקסם היה הומור שהגיע יחד איתן. בעונה החדשה בהחלט ניכר הרצון לשמור על הקסם שהקולנוע רואה בחיי היום־יום, רק שבמקום חינני, או אפילו מעניין, התוצאה בעיקר טרחנית. הצילומים יפים באמת, אבל יש גבול לכמות גדרות העץ מעלות העובש וכריכות הספרים שאפשר לראות בפרק אחד.

בעונה החדשה בהחלט ניכר הרצון לשמור על הקסם שהקולנוע רואה בחיי היום־יום, רק שבמקום חינני, או אפילו מעניין, התוצאה בעיקר טרחנית. הצילומים יפים באמת, אבל יש גבול לכמות גדרות העץ מעלות העובש וכריכות הספרים שאפשר לראות בפרק אחד

דווקא השקט שמלווה את הסדרה, שונה כל כך מהרעש של העיר, הוא הבט מוצדק, גם אם יומרני, של העונה. הוא מלווה את יחסיהן דניס ואלישה כמו משתתף שלישי במערכת היחסים; פעם הוא שקט נעים של זוגיות שלווה, ופעם שקט מעיק ומכביד, כמו של אחרי ריב קולני. כניגוד מוחלט וכמובן מכוון, שיריה של זמרת האופרה השחורה והמופלאה ג׳סי נורמן מהווים לחלק מרכזי במוסיקת הסדרה.

למרות שזה ניגוד שכלתני ובגלל זה כמעט ומעצבן, הסצנה כמעט בלי המילים שבה דניס מעדיפה לאכול המבורגר באוטו לצלילי שירה של נורמן ״אני רוצה אותך״, במקום פריכיות עם ממרח אבוקדו עם אלישה, עובדת מעולה. העונה השלישית של מאסטר אוף נאן מעמיקה, נורא רוצה להיות איכותית ובעיקר מייגעת. מישהו בכלל זוכר שפעם היא הייתה סדרה שזכתה בפרסי אמי וגלובוס הזהב לסדרה הקומית?

בעור חשוף: אנגלינה ג׳ולי מצטלמת עם 60,000 דבורים

לכבוד יום הדבורים הבינלאומי שחל ב־20 במאי, אנג׳לינה ג׳ולי הצטלמה כש־60 אלף דבורים מטיילות על גופה. אונסקו – יחד עם חברת הטיפוח גרלן, שג׳ולי משמשת כפרזנטורית שלה – השיקו תכנית להכשרת דבוראיות בשם ״נשים למען דבורים״. התכנית שנמצאת תחת חסותה של ג׳ולי יוצאת לפועל החל מהחודש כשהמטרה היא להפוך 50 נשים מרחבי העולם לאלה שיגנו על 125 מיליון דבורים עד שנת 2025.

דבורי הדבש אחראיות על האבקה של כ־90 אחוז מפרחי צמחי בר, ועל 80 אחוזים מסך הגידולים החקלאיים בעולם. לפני 60 שנים אלברט איינשטיין הזהיר שארבע שנים אחרי שייעלמו הדבורים, תעלם גם החקלאות בעולם ואיתה המזון.

בשנת 2007 התגלה תרחיש האימים שבו מיליארדים של דבורים נעלמו מהכוורות שלהן, כ־65% מהכוורות ננטשו בארצות הברית, ואם כי בהיף קטן יותר, כך גם במדינות שונות באירופה. אבל רגע לפני שזה גורם לייאוש טוטלי מהאנושות, כדאי להיזכר שהרבה השתנה ביחס לשמירה על איכות הסביבה ובעיית האקלים ב־14 השנים שעברו.

וכך ג׳ולי אמרה בראיון לנשיונל ג׳אוגרפיק שליווה את התמונות: ״לפעמים קשה להכיל את הנושאים האלו, אבל אז יש את האמיתות הפשוטות האלה, ואנחנו פשוט נצמדות אליהן. כשאנחנו מאבדים מינים, בעלי חיים או צמחים, זה הורס משהו; זה מפרק את המרקם של כל הדברים שאנחנו תלויים בהם. הדבורים, ההאבקה והכבוד לאיכות הסביבה, פרנסה של נשים ושינויי האקלים, הכל קשור אחד לשני״.

השילוב של כוכבות הוליוודית ותמונות מהפנטות הוא לא דבר חדש. אבל כשזה מוקדש למטרה חשובה כל כך, זה רק הופך את ג׳ולי ליפה אפילו יותר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden