כל מה שחשוב ויפה
ההיסטריקה של אריקה. צילומים: דור נעים
ההיסטריקה של אריקה. צילומים: דור נעים

דור נעים // ההיסטריקה של אריקה

דור נעים צילם את אחורי הקלעים של מופע הדראג של אריקה היסטריקה ג׳נדריקה מיס אמריקה. ״העניין הוא לא באיזה מגדר מזדהים המצולמים, אלא כמה הם טובים בלשחק במגדר שלהם ולגרום לנו לשאול שאלות על הזהות שלנו״

תמיד היה לי מראה גברי שדרש ממני להתנהג בהתאם; אם זה בלבוש, טון דיבור, איפוק, רגשות וכל תנועה שאדם כלשהו יכול לראות – כדי לא ליצור דיסוננס אצל השופטים מבחוץ. אך לצערי זה לא תמיד עבד: המשחק האהוב עלי בילדות היה טמגוצ׳י, חלמתי שיהיה לי furby, והייתי רחוק מלהיות טוב בכדורגל. ההרגשה הזאת של להרגיש אחרת ממה שהמראה שלך מעורר באנשים, גרמה לי לנסות להכיר אנשים שכל המטרה שלהם היא לטשטש את המגדר/ מין שאליו הם משתייכים.

את אריקה היסטריקה ג׳נדריקה מיס אמריקה, ולא פחות, הכרתי באינסטגרם; כלומר ראיתי אותה: פרפומרית מטורפת שמסמנת מטרה ולא מפחדת לדרוש ולהפוך הכל בדרך. בקיצור, מלכה. יודעת לקחת בצחוק כל מתקפה עליה ותמיד עומדת על הרגליים אחוריות, בעקבים כמובן.

קבענו להיפגש. פתאום ראיתי אדם אחר, מאופק ושקול יותר. הטריף אותי השינוי הגדול ממלכת הדראג הישראלי, ששוברת את הרשת עם לוקים מטריפים וביטחון עצמי בשמיים, לאריקה המאוד רגועה, עם רגליים על הקרקע. וזה הרעיון: לראות איך בעזרת כל האמצעים שיש ברשותן, הן הופכות ליצור מיתי חד־פעמי, שקוראים לו מלכת דראג.

סיפרתי לה את הרעיון שלי, לצלם מאחורי הקלעין. היא אהבה, ויצאנו לדרך. 

בעבודה, תוך כדי המופע ״היסטריקה״, ניסיתי לגרום, בין היתר גם לעצמי, לאתגר את הגבולות מבחינה מגדרית. רציתי להגיע לרגעים שבהם לא ברור מיהי הדמות שעומדת מולנו, בכדי שנוכל לחזור ולהסתכל על עצמנו ולשאול את אותן השאלות. לפני שאת הופכת למלכה מטמורפוזית, יש רגעים לא נעימים כמו לקפל את זין, להסתיר את השיער הקצר, להתגלח ולמרוח שוב ושוב שכבות של איפור.

הרגעים האלו הם הדרך שלהן להעלות באוב את הדמות המלכותית שיוצאת מהם. הדמות הזאת תגרום לנו לצחוק, לשיר בצווחת, לבכות ולהתרגש, אבל ישנו תהליך שלם שאנו כצופים מפספסים; תהליך מטורף שמלווה בהרבה צחוק, כאב ונצנצים, שיש בו הרבה מצבי ביניים שנעים על טווח רחב של מרגשים, לא ברורים, מהפנטים ומדכאים.

זאת הסיבה שהתעכבתי על הרגעים האלו שקרו מאחורי סדין שחור בתוך רמפה של אחורי הקלעים במועדון Art Club. עם תאורה של מנורה קטנה בצד הפכו להם כמה אנשי.ם למלכות דראג מהפנטות: הן הרימו עם חיקוי של שמפנייה מבעבעת וכוסות גבוהות מפלסטיק, שמו סרט דבק על הבולבול ומשכו אחורה, מרחו שכבות על גבי שכבות של איפור, מתחו את המחוכים כמעט עד חנק, נכנסו לבגדים המלכותיים ולבסוף, הפאה.

אני מפרסם את התמונות כדי להראות את הנזילות המגדרית בתקווה שגם אתם כצופים תחשבו שוב על החוויה שלכם בתוך המגדר, ואולי אפילו רחמנא ליצלן תחוו ותתנסו לשחק עם מגדר. שאלו אותי את מי אנחנו רואים? האם זה גבר? זו אישה? מה זה? לדעתי זאת טעות, העניין הוא לא באיזה מגדר מזדהים המצולמים, אלא כמה הם טובים בלשחק במגדר שלהם ולגרום לנו לשאול שאלות על הזהות שלנו, לגרום לנו להרגיש שייכים לקהילה, ובמוגזמות לגרום לנו להרגיש טוב עם עצמנו.

אני רוצה להגיד תודה רבה למלכות המהממות: אריקה היסטריקה, תומר ורסצ׳ה, ברבי קיוט, דולי פופ, דילן וטקילה קוסטר, שהראו לי מאיפה משתינה המלכה, ואתם חייבים ללכת להופעה שלהן – אבל אתמול. וגם לבן זוגי בריאן, שקנה לי בוריטו אחרי הערב כי הייתי ממש עייף.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden