כל מה שחשוב ויפה
הדר סלסי, HADAR. צילומים: נטשה זריקר

הדר סלסי // HADAR

בקולקציה ״ספרה״ מעניקה המעצבת הדר סלסי עיצוב חדשני ועכשווי לפריטים בעלי שימוש טקסי במסורת היהודית

למה יודאיקה? זו אחת השאלות הראשונות שאני נשאלת כשאני מספרת על המותג ועל קולקציית הביכורים שלו. היהדות בפני עצמה היא מקור השראה עבורי: עוד במהלך הלימודים בבצלאל מצאתי את עצמי חוקרת רעיונות ומחשבות שמקורם בפילוסופיה היהודית, ויוצאת מתוכם אל יצירת תכשיט, אובייקט או אפילו נעליים.

את פריטי היודאיקה הראשונים עיצבתי בשנה ב׳ בקורס יודאיקה. לכל כלי שימוש ברור ומדויק שלרוב מתקיים דרך טקס, אמירת ברכה או שיר. כבר אז ריתק אותי המרחב הברור שאני מתבקשת לעצב בו. החוקים והכללים לא הרתיעו אותי, להפך – מצאתי בהם מרחב מאפשר ומדייק.

הקולקציה ״ספרה״ (sphera) כוללת שלושה פריטים בעלי שימוש טקסי ביהדות – סט הבדלה, נטלה וכלי למים אחרונים. צורתו העגולה של הכדור היא הקו המנחה לקולקציה, המציגה עיצוב יוצא דופן ועכשווי לפריטי יודאיקה שמרניים ומסורתיים מטבעם.

נטילת ידיים לדוגמה, היא מצוות טיהור הידיים באמצעות רחיצה במים. נוהגים לשטוף את הידיים ולטהרן בבוקר מיד עם ההשכמה, לפני האוכל, אחרי ביקור בשירותים, אחרי שהייה בבית קברות ועוד. שמו המקובל של הכלי שבאמצעותו מבצעים את נטילת הידיים הוא נַטְלָה. באמצעות הכלי נוטלים (כלומר, לוקחים) מים מהברז, מהכיור או בעבר –  מהבאר, ושופכים אותם על הידיים כדי לטהרן. הכלי המוכר לנו נראה לרוב כמו כוס גדולה בעלת שתי ידיות.

תהליך העיצוב טמן בחובו לא רק את הרצון ליצור כלים ייחודיים ומעוצבים, אלא גם להציב סטנדרט חדש לעיצוב כלי היודאיקה הקיימים, ולהוות שינוי חשיבה בתפיסה של חפצים ביהדות. כך גם נטלה יכולה להיות פריט אופנתי, מעוצב ומסקרן

 

תהליך העיצוב טמן בחובו לא רק את הרצון ליצור כלים ייחודיים ומעוצבים, אלא גם להציב סטנדרט חדש לעיצוב כלי היודאיקה הקיימים, ולהוות שינוי חשיבה בתפיסה של חפצים ביהדות. כך גם נטלה יכולה להיות פריט אופנתי, מעוצב ומסקרן. בתהליך הפיתוח של כל אחד מהמוצרים, חיפשתי לעורר חשק וסקרנות, ולייצר איזשהו גורם הפתעה אצל הצופה – מההתבוננות הראשונית על המוצר ועד הרגע שבו הוא מבין על מה הוא מסתכל ומהו השימוש בו.

הגלוי והנסתר הוא קו מנחה בתהליך העיצובי. אלמנטים של מים נסתרים משפיעים הן על האסתטיקה של המוצרים והן על אופן השימוש והפונקציונליות שלהם. כך לדוגמה, בכלי המים אחרונים, המים זולגים אל מתחת לכיפה ונסתרים מהעין. זהו פטנט ייחודי ששומר על ההוראות ההלכתיות בדרך מסקרנת ויוצאת דופן.

״מים אחרונים״ הוא כינוי לנטילת ידיים בסיום הסעודה ולפני שמברכים את ברכת המזון. נטילה קטנה, שעושים רק עד לפרקי האצבעות. בעבר היו משתמשים במלח שנקרא מלח סדומית לתיבול המאכלים, והאמינו כי הוא עלול לסמא את העיניים. לכן נהגו ליטול נטילת מים אחרונים על מנת לטהר את הידיים לפני הברכה. ההיטהרות היא גם התקדשות רוחנית לקראת אמירת הברכה. אחרי הנטילה יש להסתיר את המים או להוריד את הכלי מהשולחן.

המוצר השלישי בסדרה הוא סט הבדלה, המורכב משלושה פריטים – כלי לנר, כלי לבשמים וכוס קידוש. טקס ההבדלה נעשה במוצאי שבת וחג באמירת ברכה על היין, הבשמים ומאורי האש. במהותו הרוחנית מסכם טקס ההבדלה את השבת ומקבל את השבוע החדש בברכה. גם כאן, צורתו העגולה של הכדור היא אלמנט מרכזי בעיצוב. הוא מעורר תחושה של שלמות והרמוניה, אותה אני מנסה לעורר בעת השימוש בכל אחד מהכלים שמעצבת.

הקולקציה עשויה בטכניקות צורפות קלאסית ובעבודת יד, מנחושת, פליז או כסף. הגימור הוא ציפוי זהב, זהב אדום או כסף. לאחרונה יצרתי גם קולקציה צבעונית בצבעי אדמה בגימור המזכיר פורצלן או קרמיקה.

להפתעתי גם קהל חילוני בעל זיקה בסיסית למסורת מגלה עניין רב בקולקציה. אני מרגישה שמבלי להתכוון יצרתי נתיב המחבר למסורת היהודית דרך המקום של העיצוב, האסתטיקה הגבוהה והסטייל. בימים אלה אני עובדת על קולקציית פמוטים שתהווה סדרת המשך לסדרה הנוכחית.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden