כל מה שחשוב ויפה
לחש מאת אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג. צילום: דימה ולרשטיין

פסטיבל אפוס: שש יצירות מצאו מחבר

האמנים בן הגרי, אילת כרמי ומירב הימן, אתי בן זקן ואיתן שטיינברג, בין השותפים לסרט ״אנסמבל מוֹדַאליוּס – פרויקט עולם מלא״, שיוצג במסגרת הקולנוע הניסיוני של פסטיבל אפוס

שש עבודות שחוברו להן יחדיו מרכיבות את סרט הווידאו־ארט־מוזיקה ״אנסמבל מוֹדַאליוּס – פרויקט עולם מלא״, שיוקרן ביום רביעי (30.3) בסינמטק תל אביב, במסגרת הקולנוע הניסיוני בפסטיבל אפוס לסרטי אמנות ותרבות. הסרט מורכב משש יצירות וידאו־מוזיקה קצרות, בנות 6-7 דקות כל אחת, שכל אחת מהן מספקת מעין פרשנות משלה לכותרת ״עולם מלא״. היצירות עוסקות בסוגיות כמו אקולוגיה, מוסר, זהות ותיקון עולם, וגם בשאלות קיומיות כמו מלא לעומת ריק, טבע ותרבות, יחסים זוגיים ואפילו מזון. ביחד הם יוצרים סימפוניה של ייצוג חזותי וקולי, שלא עונה על החלוקה הז׳אנרית המקובלת.

הפרויקט מחבר עבודות וידאו שביימו בן הגרי, אתי בן זקן, אילת כרמי ומירב הימן, לירון ברכט, אשכר גלילי, יערה ניראל – רשימה רב־דורית ורב־סגנונית של יוצרים, חלקם אמנים מוכרים וחלקם יוצרים בתחילת דרכם. את הפרויקט הגו אתי בן זקן ואיתן שטיינברג, המנהלים האמנותיים של אנסמבל מודאליוס – היא זמרת קונצרטים ואמנית רב־תחומית, והוא מלחין ומנצח ופרופסור למוזיקה באוניברסיטת חיפה – שהם גם בני זוג.

עולם מחוק, מאת בן הגרי ולירן יוזבגי. צילום: בן הגרי

עולם מחוק, מאת בן הגרי ולירן יוזבגי. צילום: בן הגרי

פיזיס מאת מירב הימן, אילת כרמי, יובל שי אל. צילום: דימה ולרשטיין

פיזיס מאת מירב הימן, אילת כרמי, יובל שי אל. צילום: דימה ולרשטיין

לחש מאת אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג. צילום: דימה ולרשטיין

לחש מאת אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג. צילום: דימה ולרשטיין

העבודה ״לחש״, שיצרו בן־זקן (וידאו) ושטיינברג (מוזיקה), מציגה טקס חידתי המתקיים על גבי מעשה־טלאים מבד, שבמרכזו מפת העולם. קמעות אמיתיים ומדומיינים מונחים על הבד תוך כדי ביצוע קולי ייחודי של סגולה לריפוי העולם. לצידה מופיעות בסרט עבודות שנוצרו במיוחד לפרויקט, תוך חיבור  בין מלחינים ואמנים, מתוך רצון להאיר באור חדש את הקשר בין אמן־חזותי, מלחין וצופה. כל אחת מהעבודות עומדת בזכות עצמה אך יחד הן יוצרות מכלול מעניין וממורכב.

העבודה ״עולם מחוק״ מאת בן הגרי (וידאו) ולירן יוזבגי (מוזיקה), שגרסה שלה מוצגת בימים אלה בתערוכה ״נגע״ במוזיאון על התפר בירושלים, מעלה מחשבות על תקשורת, אך עושה זאת ללא מילים וללא הבעה, דרך פעולותיה היומיומיות של דמות מחוקת־פנים. הגרי, שמגלם בעצמו את דמויותיו, הוא אמן וידאו מוכר ומוערך, שהציג במוזיאונים בישראל, אירופה, ארצות הברית והמזרח הרחוק, זכה בפרסים רבים ומלמד כיום באוניברסיטת ייל, ארצות הברית. המלחינה לירן יוזבגי היא פסנתרנית, יוצרת וחוקרת מוזיקה אלקטרונית וקולנוע ניסיוני. בעלת שני תארי MA מאוניברסיטת חיפה: בקומפוזיציה ובתולדות האמנות, וכיום דוקטורנטית למוזיקה וקולנוע באנגליה. זהו שיתוף פעולה שני שלהם.

״פיזיס״ מאת מירב הימן ואילת כרמי (וידאו) ויובל שי־אל (מוזיקה) היא יצירה העוסקת במתח שבין טבע ותרבות, בין בריאה ויצירה, דרך מסע פואטי של שתי חוקרות. בהמשך לשיתופי פעולה קודמים ביניהן (בין היתר ״שביל ישראל: התהלוכה״). בסרט זה הן חברו למלחין ד״ר יובל שי־אל, הפעיל בתחום המוזיקה העכשווית ובתחום הג׳אז.

״שער של היווצרות״ מאת לירון ברכט (וידאו) וטליה אליאב (מוזיקה), מציג נוף קדמוני מתחדש מתחת למים. עולם חדש מתהווה ומתפרק, ורק בסוף הסרט מתבהרים ממדיו. זהו אחד משיתופי פעולה רבים בין שתי היוצרות, שבין השאר יצרו יחד גם אופרה קאמרית וגם וידאו־קליפ. הבימאית הצעירה לירון ברכט היא בוגרת בי״ס סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה, יוצרת סרטים קצרים ומביימת קליפים למוזיקאים. המלחינה טליה אליאב היא בעלת תואר שני בקומפוזיציה מהחוג למוזיקה של אוניברסיטת חיפה, והוציאה מספר אלבומים כזמרת וכמלחינה.

בעבודה ״אספקלריא״, מאת אשכר גלילי (וידאו) וחגי קשת־מטרסו (מוזיקה), יחסים אנושיים משתקפים דרך המשחקים והמאבקים של זוג אחד, מוקף מראות. זהו שיתוף פעולה נוסף בין שני היוצרים הצעירים: הבמאי אשכר גלילי, בוגר המחלקה לקולנוע במדרשה האקדמית בית ברל שיצר עד כה מספר סרטים קצרים, והמלחין חגי קשת־מטרסו, בוגר החוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה, אשר עוסק ביצירותיו במוזיקה קלאסית עכשווית, במוזיקה קלה, ובנקודות ההשקה ביניהן.

birds
אספקלריא מאת אשכר גלילי וחגי קשת. צילום: אשכר גלילי

אספקלריא מאת אשכר גלילי וחגי קשת. צילום: אשכר גלילי

שער של היווצרות מאת לירון ברכט וטליה אליאב. צילום: לירון ברכט

שער של היווצרות מאת לירון ברכט וטליה אליאב. צילום: לירון ברכט

״אז מה בעצם צריך לדעת״ מאת יערה ניראל (וידאו) ורוני רשף (מוזיקה) – מעמתת את הצופים עם המשמעות של צריכת בשר: האם סטייק הוא מעדן ערב לחך, או שאריות של יצור חי? המלחינה רוני רשף היא בעלת תואר דוקטור ממנהטן סקול אוף מיוזיק (ניו יורק), וכיום מרצה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. פעילותה היצירתית מתמקדת בשילוב של מוזיקה ודרמה, דרך מוזיקה קונצרטית, מוזיקה לתיאטרון ומוזיקה לקולנוע. אמנית הווידאו יערה ניראל היא בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, יוצרת  וידאו לבמה ומשתפת פעולה עם אמנים חזותיים, רקדנים, מוזיקאים ואנשי תיאטרון.

את אנסמבל מוֹדאליוּס יסדו בן זקן ושטיינברג לפני שבע שנים ולצידם חברים בו שריג סלע (חליליות), אורית מסר־יעקבי (צ׳לו), טל פדר (קונטרבס), עודד שוב (גיטרה), אמנון יואל (כלי הקשה). האנסמבל מפגיש מוזיקה קונצרטית עכשווית עם מוזיקה אתנית מהקהילות השונות בישראל, יוצר דיאלוג עם אמנים מתחומים שונים, ומבצע יצירות שהולחנו במיוחד עבורו.


אנסמבל מודאליוס – פרויקט עולם מלא
ישראל, 2021. 42 דקות
פסטיבל אפוס לסרטי אמנות ותרבות

*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden