כל מה שחשוב ויפה
אסיה וייסברג, מקום ראשון בתחרות ellesse בישראל. צילומים: אורית פניני
אסיה וייסברג, תשתלב בקולקציה העולמית של החברה. צילומים: אורית פניני

מה הולך // תחרות אופנה בינלאומית, ספר ילדים גאה

חלל העבודה השיתופי בית הבד משתף פעולה עם מותג האופנה האיטלקי ellesse; חברת Fiverr הוציאה לאור ספר ילדים שעוסק בביטוי עצמי, זהות וקבלת האחר

החייטים מבית הבד

The Tailors הוא שיתוף פעולה בין מותג האופנה האיטלקי ellesse לבין בית הבד – חלל עבודה שיתופי המיועד למעצבי אופנה, חובבי תפירה וסטודנטים המעוניינים להתנסות בתחום. זהו פרוייקט בינלאומי שמקיימת ellesse בעולם כולו וכעת מצטרפת אליו גם ישראל.

בפרוייקט שהחל בחודש מאי האחרון לקחו חלק שמונה מעצבים צעירים, שקיבלו סמפלים מהקולקציה של ellesse ונדרשו לייצר בתוך 60 יום אאוטפיט ייחודי בעיצוב שלהם. הקולקציות שעוצבו נתפרו מחומרי הסמפלים, והמעצבים נדרשו להשתמש במקסימום החומרים מתוכם. המעצבים קיבלו סמפלים שונים האחד מהשני ויכלו להחליף פריטים ספציפיים אחד עם השני בעת הצורך, אבל לא התאפשר להם להוסיף חומרים אחרים לפריטים המעוצבים מחדש.

בסיום הפרויקט התקיימה בבית הבד תצוגת אופנה לקולקציות הגמר במסגרתה התקיימה גם תחרות בה שפטו מעצבת האופנה שחר אבנט, הסטייליסטים איתי בצלאלי ואייל חג׳בי, גלית לבב, דניאל קוצ׳וק ואביגיל קורן. הם בחרו באסיה וייסברג כזוכה במקום הראשון. וייסברג תציג את הדגם שעיצבה בפני המעצבים של המותג בלונדון, והעיצובים שלה יהפכו למסחריים וימכרו כחלק מקולקציית ellesse.

וייסברג ביצעה עבודת פירוק והרכבה ויצרה לוק קוהרנטי וצבעוני שההשראה לעיצובו הגיעה מעולמות הטניס. לדברי השופטים, היא עשתה זאת באופן חכם ומדויק, תוך הקפדה על שמירת שפת המותג והתאמתו לשוק המסחרי ולקהל יעד רחב.

אסיה וייסברג, מקום ראשון בתחרות ellesse בישראל. צילומים: אורית פניני

אסיה וייסברג, תשתלב בקולקציה העולמית של החברה. צילומים: אורית פניני

חן שמאי. מקום שני, בהשראת מעברי הדירות בתל אביב. צילום: אורית פניני

חן שמאי, בהשראת מעברי הדירות בתל אביב

לני בורלא, בהשראת סקי

לני בורלא, בהשראת סקי

במקום השני זכה חן שמאי, שעיצב לוק בהשראת מעברי הדירה שלו בתל אביב. הלוק נהנה מצבעוניות חזקה שמתכתבת עם המותג בצורה נכונה וקוהרנטית. הפריט הבולט בקולקציה של שמאי היה שק עצום אותו עיצב מטי־שירטים ומכנסיים של המותג, אותם תפר האחד לשני ויצר פריט ייחודי שהשלים את הלוק ויצר תוספת עונתית ושימושית. במקום השלישי זכתה לני בורלא שעיצבה לוק בהשראת עולמות הסקי, ובמקום הרביעי זכתה גל יעקובוביץ שעיצבה דגם נמתח של מכנסיים שאפשר ללבוש אותו במידות שונות (36־46).

התוצרים הסופיים של שאר המעצבים עומדים כעת למכירה באתר הרשמי של המותג ו־70% מכספי המכירה מיועדים לתרומה עבור מיזם שינוע חברתי, שמספק ציוד לעמותות וארגונים. שאר ההכנסות יועברו למעצבים.

לני בורלא, בהשראת סקי

גל יעקובוביץ, אופנה גמישה


להט״בים מעצימים ומופלאים

חברת ההייטק Fiverr הוציאה לאור ספר ילדים בשם My Four Fabulous Uncles, בשיתוף פעולה עם כוכבי הטיקטוק The Old Gays שמתחזקים 7.4 מיליון עוקבים. הספר מעודד ביטוי עצמי, אומץ וקבלת האחר, ונוקט עמדה נגד החקיקה האנטי להט ״בית המתרחשת בימים אלה בארה״ב. הספר מוצע להורדה חינם.

הספר תורגם לשמונה שפות וכעת גם לעברית. הוא נכתב ועוצב על ידי פרילנסרים להט״בים הפעילים בפלטפורמת פייבר, ומטרתו היא להעצים את חברי הקהילה הגאה ולתת ביטוי לקולות האותנטיים שלה, לסגנון הצבעוני ולמסרים הליברליים החשובים שיוצאים ממנה.

את הספר חיברה לורן בוסר, פרילנסרית להטב״ית מקונטיקט, שמציעה בפרופיל שלה בפייברשירות של כתיבת ספרי ילדים. מאייר הספר הוא דייויס סנדובל, מעצב גרפי מצ׳ילה, שהצטרף לפלטפורמה ב־2014.

הספר נוגע בנושאים כמו ביטוי עצמי, זהות וקבלת האחר דרך סיפורו של נועם הקטן, תלמיד בית ספר יסודי שסובל מהקנטות מצד חבר לכיתה עקב סגנון לבושו הצעקני ונטייתו הברורה לשיר בכל רגע פנוי. הוא משתתק ונמלא בחשש לשיר ולבטא את עצמו בטיימינג הכי גרוע שיש – דווקא כשתחרות הכישרונות הצעירים הכיתתית מתקרבת.

הוריו המודאגים שולחים אותו להתייעץ עם ארבעת הדודים שלו, דמויות שנוצרו בהשראת כוכבי הטיקטוק The Old Gays – טיפוסים עם ניסיון חיים, פרספקטיבה ולב רחב. בעזרת המסרים המעצימים שלהם הוא מפתח את האומץ להכיל את השונות שבו ולשתף את כשרונו הייחודי עם סביבתו. ספוילר: הסוף טוב. נועם חוזר לנצוץ, הוא מופיע בגאווה וזוכה לחיבוק גדול מהקהל.

birds

ההשראה לספר מגיעה מהתוכן יוצא הדופן שמעלה חבורת The Old Gays לטיקטוק, בו הם יוצאים נגד החקיקה המפלה המועברת לאחרונה במדינות שונות בארצות הברית, דוגמת הצעת החוק בפלורידה המכונה Don't Say Gay האוסרת על שיח ולימוד בנושא זהות מינית ומגדר בבתי ספר ומטילה מגבלות על גישה לתכנים המציגים את החוויה הלהט״בית.

״כפלטפורמה גלובלית זו האחריות שלנו לוודא שאנו מקדמים ותומכים באנשים מוכשרים, ללא קשר לזהות שלהם או למקום שממנו הם מגיעים״, אומרת גלי ארנון, סמנכ״לית השיווק של פייבר. ״כפי שאנו עושים בכל הקמפיינים והפרויקטים שלנו – גם בספר הילדים הזה מינפנו כשרון של פרילנסרים יצירתיים שעובדים בפלטפורמה שלנו״.

הדודים הגאים של פייבר

הדודים הגאים של פייבר. צילומים: מ״ל

״ארבעת הדודים המופלאים שלי״

מתוך ״ארבעת הדודים המופלאים שלי״

״זו לא מחווה חד פעמית״ אומר איגור פנקוב, מעצב בכיר בפייבר, שהיה חלק מצוות העיצוב של הספר. ״זו השנה השנייה בה החברת מוציאה ספר ילדים שנוצר באמצעות הפלטפורמה שלה. בשנה שעברה פרסמה החברה את הספר ״ים של אהבה״, ספר ילדים שעסק בגיוון, קבלה וייצוג של תאי משפחה שונים. הוא תורגם בין השאר גם לעברית וזכה לחשיפה בינלאומית נרחבת וביקורות אוהדות.

״הקהילה של פייבר מונה מיליוני פרילנסרים, שכל אחד מהם נשפט רק על סמך שני פרמטרים: כישרון ושירות מצוין. עם השנים גילינו שיש לנו בפלטפורמה מגוון רחב מאוד של אנשים, בעלי רקע, מוגבלויות, מגדר או העדפות מיניות שונות, וכל זה לא מונע מהם להצליח ולהרוויח באמצעות הפלטפורמה. העובדה הזאת הפכה לחלק משמעותי מהדי.אן.איי של הארגון, ואנחנו פועלים כל הזמן על מנת להרחיב את המגוון ולהביא אותו לידי ביטוי על ידי יצירת הזדמנויות אמיתיות עבור חברי הקהילה שלנו.

״אנחנו משתדלים שהפעילויות שלנו למען הקהילה הגאה יהיו בעלות משמעות ולא יסתכמו בהחלפת צבעי הלוגו שלנו לצבעי דגל הגאווה אחת לשנה. זה חשוב לנו בעיקר סביב האווירה הנוכחית בארצות הברית ובעולם בכלל. כפלטפורמה גלובלית זאת האחריות שלנו לוודא שאנו מקדמים ותומכים באנשים מוכשרים, ללא קשר לזהותם או למקום שממנו הם מגיעים, ומעלים שיח חיובי ומעצים בנושאי גיוון והכללה גם בקרב ילדים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden