כל מה שחשוב ויפה
Sun and Sea (Marina) ביתן ליטא בביאנלה בוונציה 2019. צילום: Andrej Vasilenko
Sun and Sea, ביתן ליטא בביאנלה בוונציה 2019. צילום: Andrej Vasilenko

פסטיבל ישראל: המופע המבוקש Sun and Sea מליטא ומוונציה מגיע לירושלים

המופע המרכזי של הפסטיבל, זוכה הביאנלה בוונציה, יפתח לקהל ללא תשלום; משתתפים מצרפת, מארה״ב, מטורקיה וממרוקו ויצירות מקור עם גון בן ארי, אורן פישר, רננה רז, ברי סחרוף, רוני קובן, טל פרידמן, דודו טסה, עומר קריגר ועוד

פסטיבל ישראל יתקיים השנה בירושלים בסמוך לראש השנה, בתאריכים 15.9-22.9.22. המופע המרכזי של הפסטיבל הוא אירוע בינלאומי מדובר ומבוקש: Sun & Sea – עבודת אמנות רב תחומית ופורצת דרך, זוכת פרס אריה הזהב בביאנלה ונציה 2019. המופע יגיע במיוחד לפסטיבל ישראל ויעלה במשך חמישה ימים, לשלוש שעות בכל יום, פתוח לקהל ללא תשלום (אך בהזמנה מראש) הודות לתרומה שקיבל הפסטיבל לשם כך.

Sun and Sea הוא פרפורמנס אופראי המתאר עולם שוקע וחולה. יצירתן של רוגילה ברדג׳וקייטה, וייבה גרייניטה ולינה לפליטה ייצגה את ליטא בביאנלה לאמנות בוונציה בשנת 2019, ערב מגיפת הקורונה העולמית (במרחק הזמן נתפסה היצירה כנבואית משהו). העבודה זיכתה את הביתן הלאומי של ליטא בפרס הראשון, והפתיעה גם את היוצרות עצמן בפופולריות שלה – שמשכה לאתר הנידח שבו התקיימה אלפי אנשים בכל יום. אלה עמדו בתורים מתארכים, והמתינו במשך שעות לחזות בפלא.

בפני הצופים נפרשת סצינת חוף יומיומית – פסיפס של מגבות, בגדי ים, קרם הגנה, ילדים, ארטיקים, שח מט, כלים חד פעמיים, צעצועים, וחול. אך לא הכל טוב: החוף הפסטורלי והרגוע שוכן בין כתלים של אולם סגור (במקור בתוך מחסן נטוש במחנה צבאי) והקהל מתבונן במתרחש מלמעלה – כמו צופה בחיים הזויים המתקיימים תחת עין טלסקופ. בירושלים יוכשר לשם כך איזור צפייה מיוחד בגובה ארבעה מטרים מעל לבמה.

 המנהלים האמנותיים של פסטיבל ישראל, מיכל ואעקנין ואיתי מאוטנר: ״באלגנטיות, בערמומיות ומתוך רצון לחולל שינוי מציעה היצירה המרתקת הזאת דרך חדשה להתחבר לדיון על המשבר הגדול, ומצליחה להיות מהנה, ספקטקולרית ואפקטיבית בעת ובעונה אחת״

השחקנים/זמרים מתנהלים לאורך המופע כבתוך שלהם: קוראים ספר, שותים, סורגים, משחקים, משתזפים, מבקרים האחת בטריטוריית המגבת של האחר. את כל אלה הם עושים תוך כדי שירת הליברטו הדרמטי המדבר על תרבות השפע והסיאוב, מצב העולם והחיים בכלל. היוצרות השכילו להכניס את הצופים והמשתתפים גם יחד לתוך תמונה סוריאליסטית חיה. הן משוות את מצב העולם למצבו של אדם – את כדור הארץ לגוף ואת הנזקים שהוא סופג למחלות ולטראומות.

דרך עיסוק במשבר האקלים הן קוראות לתשומת לב לחיי הנוחות וההתעלמות של האנושות מסכנות ומהרס עצמי. ״באלגנטיות, בערמומיות ומתוך רצון לחולל שינוי מציעה היצירה המרתקת הזאת דרך חדשה להתחבר לדיון על המשבר הגדול, ומצליחה להיות מהנה, ספקטקולרית ואפקטיבית בעת ובעונה אחת״, אומרים עליה המנהלים האמנותיים החדשים של פסטיבל ישראל, איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין.

המופע הליטאי הוא אחת ההפקות הכי מדוברות בעולם בשנים האחרונות. לצידו מעלה הפסטיבל שלל הפקות בינלאומיות ומקוריות ישראליות, מתחומי יצירה מגוונים, רבים מהם חוצי קווים והגדרות ז׳אנר.

״הפסטיבל השנה ממקם את עצמו כפסטיבל ׳יוצר׳ ולא רק ׳אוצר׳. רוב רובה של התוכנית מורכב מהפקות מקור ייחודיות, שנוצרו במיוחד עבור הפסטיבל על ידי יוצרים מרתקים־בועטים־מיוחדים. במקביל, הבאנו לכאן אוצרות תרבותיים מהעולם שמרחיבים את ההצעה ומייצרים דיאלוג חסר גבולות בין אמניות ואמנים״, אמר איל שר, מנכ״ל הפסטיבל.

מיכל ואעקנין ואיתי מאוטנר, מנהלים אמנותיים של פסטיבל ישראל. צילום: יאיר מיוחס

מיכל ואעקנין ואיתי מאוטנר, מנהלים אמנותיים של פסטיבל ישראל. צילום: יאיר מיוחס

הפסטיבל יתקיים בתיאטרון ירושלים ובסביבתו. האולמות, ״החללים והחדרים יהפכו למרכז חי ופועם של התרחשות אמנותית ויצירתית ויזמינו את הקהל להרהר מחדש על מה היא עבודת במה, מה נדרש מהם כקהל ואיך יצירה יכולה להשפיע על החיים של כולנו״.

בז׳אנר הפרפורמנס הרב תחומי יעלה גם מופע המקור ״פינוי – פעולה כוריאוגרפית של צורות התנגדות״, של היוצר הישראלי עומר קריגר. ״כמעט כל יום מתרחש פינוי. על רקע כלכלי, ביטחוני, פלילי או פוליטי. פינוי מתוקשר ומתועד ופינוי שקט המתרחש בלילה. בכל המקרים זוהי קבוצה שעומדת מול ההון והלאום. אנשים שמאבדים את ביתם. דרך קומפוזיציה של תנועה, אדריכלות, וידיאו, מוזיקה וסאונד דוקומנטרי, באזור הדמדומים שבין מחול לאלימות, נחיה רגעים של פינוי בקנה מידה של 1:1״. בהשתתפות: מיתר אריאלי, אייל ברומברג, יוליה מז׳צקיה, רימא נאסר אלדין, מיקה קופפר, טל רביב, שי רמות רייכרט, נדב שרון.

עוד בין התכנים הבולטים: ״רכבת לילה לאיזמיר״ ערב חד פעמי שמביא לבמה דיאלוג בלתי רשמי וחגיגה מוזיקלית שמתקיימת בסצנה העצמאית שבין טורקיה לישראל. בהשתתפות ברי סחרוף, דודו טסה, בלקן ביט בוקס, רד אקסס, קאלבן (טורקיה), ג׳נסט (טורקיה), מוראט ארטל הסולן האגדי של ״באבא זולה״ (טורקיה) הראל שחל והעות׳מאנים ועוד.

״VHS ד״ש מהעבר – פרשנות בימתית לארכיון המשפחתי״. רננה רז וניצן כהן מזמינים יוצרות ויוצרים לחפש רגע משמעותי בקלטות וידאו ביתיות הספונות אי שם בבתים, ולפגוש אותן על הבמה. הפורמט החדש יוצר מפגש חזיתי וחזותי עם מי שהיינו ועם הזמן שחלף, זכרונות אבודים וגעגועים. בהשתתפות: טל פרידמן, שירילי דשא, רוני קובן, רננה רז, דורון נשר, קורין קיציס, יוסי צברי ועפרי כנעני.

״מקדש העין – מופע־תערוכה־טקס מחודש״, בהובלת גון בן ארי ואורן פישר. סיפור הזוי וספק בדוי על ״מקדש העין״, בית תפילה סודי שהוקם בשנות ה־70 וסגד לעין החסרה של משה דיין, ומקום פולחן לממד ״האין״. מופע המשלב תיאטרון, שירת מקהלה ציור ובמה. בהשתתפות: דב אלבוים, ליאור דיין, אורן פישר, גון בן ארי, יעל אבקסיס, עו״ד ברק כהן, וחברי מקהלת זולת.

עומר קריגר. צילום: Giuliani Giese

עומר קריגר. צילום: Giuliani Giese

פתרונות נוחים לחיים מאושרים. צילום: Erwan Fichou

פתרונות נוחים לחיים מאושרים. צילום: Erwan Fichou

״הילולה – חגיגה חסרת גבולות בין מרקש לירושלים״. פרשנות אישית ועכשווית של נטע אלקיים ועמית חי כהן שמותחים קו אופק בין מרוקו לישראל. למעלה מעשרים אמנים, ממרוקו ומכאן, יחברו יחד וייצרו בלנד בין חפלה, מופע מוזיקלי, קברט, תיאטרון דוקמנטרי וחמארה מודרנית. הקהל יהפוך לחלק מהותי מהחגיגה הגדולה, יארח ויתארח, בערב חד פעמי שנוצר במיוחד עבור הפסטיבל. בהשתתפות: קברט שייח׳את (מרוקו), נאוה מסס־ווקסמן (קנדה), JOJO (מרוקו־ישראל),נטע אלקיים, עמית חי כהן, נועה מלמד וזאנה, גל מאסטרו, טל אברהם, ראובן אברג׳ל, ועוד.

עוד יוצגו מחול פרפורמנס של תיאו מרסיה וסטיבן מישל מצרפת ״פתרונות נוחים לחיים מאושרים״; ״1,000 דרכים – מפגשים עם הזר והלא מוכר״ – יצירתה של להקת התיאטרון 600 Highwaymen מארה״ב; ״נונה – התרחשות בימתית רבת-משתתפים בסלון ״של היוצרת שרה סיגל, הממנה עצמה ל״שומרת הזיכרון״ של סבתה, שורדת שואה יוצאת דופן, שלא רצתה למות; ״מסמך ללא שם – מופע יחיד שבו הכל נאמר מבלי להישמע״ – מופע יחיד של האמן פרפורמר ארי טפרברג והמחשב הנייד שלו, שכותב את עצמו בזמן אמת לעיני הקהל, ועוד.


פסטיבל ישראל, ירושלים, 15-22 בספטמבר 2022

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden