כל מה שחשוב ויפה
צילומים: ניצןן מינץ, דדה bandaid, טל הובר
צילומים: ניצן מינץ, דדה bandaid, טל הובר

First We Take Manhattan: אמנות־אקטיביזם למען החטופים

ניצן מינץ, דדה bandaid וטל הובר הרימו קמפיין גרילה שרץ על קירות והפגנות בכל העולם והגיע עד שולחנות האו״ם, ראש העיר ניו יורק ונשיא גרמניה

שבת, 14.10, 17:33

עבר שבוע ואני עוד מתקשה (מאוד) להתרכז, להחליט, לעשות פעולה רצופה למשך יותר מכמה דקות, להפסיק לגלול ולחפש מה מתפרסם, מי צריך מה, מי יכול לעזור, מה אמרו ולמי אפשר להעביר את הזעקה. הזעקה שתקועה לי בגרון ולא נותנת מנוח. והיא אפילו לא שלי. זעקת החטופים והשבויים. הדעת לא יכולה לשאת את החרדה לשלומם והדמיון לא סובל את הניסיון לחשוב מה קורה להם. מניסיון העבר הנורא למדנו שהכאב ואי הידיעה האלה עלולים להימשך זמן רב, וגם זה בלתי נסבל. אני משתפת ועוקבת ומחפשת דרכי חדירה למעגלי שיתוף גדולים יותר. אני רוצה לצעוק ״תחזירו אותם הביתה״ בסוף כל משפט שאני אומרת.

יש אנשים שיצאו מההלם ועברו למוד פעולה הרבה יותר מהר, וחשבו בצורה יצירתית מה ניתן לעשות. כאלה הם האמנים ניצן מינץ ודדה Bandaid והמעצבת טל הובר, בעלת משרד המיתוג ג'ירף, שהגו פעולת שרשרת מבריקה.

ניצן מינץ ודדה בניו יורק. צילום מסך מאתר הפרויקט

ניו יורק

אמסטרדם

בוסטון

ניצן ודדה החלו את דרכם כאמני רחוב לפני כעשור ומאז פרצו לזירה הבינלאומית. השניים הם בני זוג צעירים שכבר שנים עובדים ביחד ולחוד. הוא צייר, שמזוהה בעיקר עם הפלסטר שמשולב בכל עבודותיו; היא משוררת חזותית, שמציירת את שיריה במרחב הציבורי, בפונט ובסגנון שפיתחה ושכללה.

עבודותיהם מופיעות על קירות ברחבי העולם – מקריית המלאכה בתל אביב ועד ברלין, ורשה וניו יורק – שם הם נמצאים כרגע ברזידנסי (שהות אמנים). אבל המרחק לא בלבל אותם, להיפך. כמי שהמרחב הציבורי הוא זירת הפעולה העיקרית שלהם (גם היום, כשהם כבר אמנים מוכרים), הם מיומנים באמנות גרילה שנעשית בחטף ומותירה אימפקט על הסביבה, ולא פעם רתמו את האמנות לאקטיביזם חברתי.

הובר הביאה מהצד שלה את המיקוד השיווקי, ויחד, בגישת Keep It Simple בחרו בנראות אחידה, מסרים פשוטים והפקה זולה ונגישה – ועיצבו כרזות נעדרים שאפשר להכין בכל בית.

9.10, 17:08 (שעון ישראל)

ביום שני כבר היה להם קונספט מגובש:
״חברים בניו יורק
מי מכםן היה רוצה בימים הקרובים להתנדב בפעולת גרילה במרחב הציבורי ב נ י ו י ו ר ק להעלאת מודעות.
תכלס זה משהו שאפשר לעשות בכל מקום בעולם אבל בואו נתחיל עם ניו יורק ונתפתח.
מדובר בפעולה לא מורכבת מדי. זה זריז, מהיר ובכמות. הכמות תתן את האימפקט.
ננסה גם לגייס תקציב קטן מחו״ל לא מעוניינים בתרומות מהארץ. שמרו את הכסף לדברים חשובים יותר כמו חיילים ויישובים ופצועים.
טוב יאללה מתנדבים בניו יורק בבקשה הגיבו או תייגו!״.

ביום שלישי כבר היו בקשר עם משפחות החטופים, במקביל לגיוס פעילים ומפיצים. הרעיון היה לייצר מודעות לנושא החטופים באמצעות כרזות שעליהן מתנוססת הכותרת Kidnapped שיודבקו במיקומים אסטרטגיים. הפורמט נראה כמו מודעות נעדרים של ילדים חטופים בארצות הברית ובמקומות רבים בעולם.

״המטרה היא לייצר הזדהות בשפה החזותית המוכרת, ולקבל תשומת לב מהעוברים ושבים שבשנייה הראשונה אינם יודעים במי מדובר״, אומרת הובר, ומדגישה, שחשוב להם גם להגן על כבודם ורגשותיהם של אלה שנפגעו ישירות: ״אני נמצאת בקשר ישיר עם נציג משפחות החטופים וכל פוסטר עובר אישור של המשפחה להשתתף בקמפיין״.

10.10, 22:06

זה התחיל בעמודים האישיים שלהם ברשתות החברתיות, וניו יורק הוכיחה את עצמה כבסיס אם מוצלח:
״זוהי קריאה לפעולה לכל מי שבניו יורק או בחו״ל
אני רוצה להיעזר בכם ולהגיע מהר לכמה שיותר אנשים  מצרפים לכם לינק לתיקיה ובה קובץ עם הוראות הפעלה וכן קובץ עם תמונות להדפסה. אנא קראו את ההוראות היטב והדפיסו כמה שרק ניתן. הכוח שלנו בפרויקט הזה יהיה בכמות. ככל שנציף את ניו יורק יהיה לזה אימפקט חזק יותר בעיני העוברים והשבים, המדיה והעיתונות״.

הם אפילו הציעו לשלם על החומרים למי שלא יכול לממן בעצמו.
״צאו לדרך בבקשה, כמה שיותר והפיצו לחברים בניו יורק ובעולם / בכל מקום שמחוץ לישראל. יש לנו אחד את השניה וזה כוח ענק
חיבוק (לב) היו זהירים הכי חשוב״.

ההוראות היו פשוטות: ״כנסו ללינק> קראו הנחיות> הדפיסו במדפסת לא חשוב איזו ובאיזה צבע> קחו מסקנטייפ> צאו לרחוב> הדביקו בכל מקום. אל תיכנסו לריבים עם זרים. אל תתווכחו עם אנשים. עשו זאת ביעילות, זריזות וכמות. יום אחרי יום״.

גל גדות, אינסטגרם. צילום מסך

גל גדות, אינסטגרם. צילום מסך

איימי שומר, אינסטגרם. צילום מסך

איימי שומר, אינסטגרם. צילום מסך

האימפקט האדיר הוא הישג הסברה ישראלי: ״העולם מתחיל להתכסות בפוסטרים שהכנו. סלבריטאים גדולים הפיצו כבר את הפוסטרים ברשתות – גל גדות, איימי שומר, גווינת׳ פלטרו, ואנחנו מצפים שיהיו עוד. הקמפיין הזה צריך להמשיך ולהתרחב בזכותכם כפי שקרה ביומיים האחרונים. אנא מכם, קחו יוזמה ותמצאו פתרונות יצירתיים״

12.10, 21:29

בימים הבאים ״הקמפיין התפוצץ״, במילותיה של מינץ: מניו יורק לטורונטו, ללונדון, לבנגקוק, לסידני, לדרום אמריקה ולמדריד ועוד. אלפי עוקבים משתפים ומפיצים את הכרזות ברחבי העולם. ״לצערנו, נראה שערבים מקומיים או תומכי חמאס מורידים את הפוסטרים. בווינה, סיפרה אחת המתנדבות, עקבו אחריה תושבים ערבים והורידו את הפוסטרים שהדביקה״, מספרת הובר. ויש עוד דוגמאות. אבל הם יוצאים ומדביקים שוב ושוב.

האימפקט האדיר הוא הישג הסברה ישראלי: ״מי שעוקב באינסטגרם יכול לראות בסטורי את האפקט המטורף של הקמפיין״ כתבה מינץ בפוסט פייסבוק. ״העולם מתחיל להתכסות בפוסטרים שהכנו. סלבריטאים גדולים הפיצו כבר את הפוסטרים ברשתות – גל גדות, איימי שומר, גווינת׳ פלטרו, ואנחנו מצפים שיהיו עוד. הקמפיין הזה צריך להמשיך ולהתרחב בזכותכם כפי שקרה ביומיים האחרונים. אנא מכם, קחו יוזמה ותמצאו פתרונות יצירתיים״.

עוד הם מדגישים כי ״הפניה הזו מיועדת אך ורק לתושבים בחו״ל או למי שרוצה להפיץ לחברים בחו״ל. אין צורך בעזרה מהארץ, להיפך. אנחנו כאן בחו״ל כדי לעזור לכם. בהצלחה לנו להביא מודעות גבוהה לנושא החטופים. שישובו הביתה מהר ובריאים נפשית ופיזית. שלכם אוהבים, צוות הפרויקט – טל הובר, דדה בנדאיד, ניצן מינץ, וכל עשרות האלפים שלוקחים חלק כל הזמן בעולם. תבורכו״.

אוניברסיטת קולמביה, ניו יורק. צילום: טל זוסמן

אוניברסיטת קולמביה, ניו יורק. צילומים: טל זוסמן

פריז

13.10, 20:22

ביום חמישי כבר הגיעו הזמנות לראיונות ממספר רשתות טלוויזיה וביום שישי לנאום של ראש העיר ניו יורק ולנשיא גרמניה, שנפגש לקבלת שבת עם פעילים ישראליים ויהודים בעיר.

ומינץ משתפת: ״הקמפיין שלנו הגיע לאו״ם! תמשיכו להפיץ ברחבי העולם!!! הייתם מאמינים לפני ארבעה ימים שהקמפיין שלנו בכלל יגיע למשהו? קדימה לדחוף חזק״.

היעילות לא נעצרה במדפסת הביתית. במקביל להפצת הפרויקט הם עברו במהירות שיא מתיקיית דרייב משותפת לאתר מסודר שהוקם תוך יום שמספק חומרים מאושרים לשימוש לכל מי שרוצה ויכול להצטרף. ישראלים רחוקים, יהודים בחו״ל – קחו דבק ונייר וצאו לרחובות.

מתוך עמוד הפייסבוק של ניצן מינץ

נשיא גרמניה במפגש עם ישראלים בברלין. צילום: נירית ביאלר (צילום מסך מפייסבוק)

birds

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. גלית

    אלופים!

  2. שרי דובר

    מעולה. המוזות לא תמיד שותקות כשהתותחים רועמים…

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden