כל מה שחשוב ויפה
אניה גלצ'יו. צילומים: מוזיאון ישראל, ירושלים, אלי פוזנר
אניה גלצ'יו. צילומים: מוזיאון ישראל, ירושלים, אלי פוזנר

הרשימה המשותפת // 14.3.24

שקיעתה של הזריחה במוזיאון ישראל; יעל סרלין בבית עלמא; אורי ריזמן בגלריה חזי כהן; צייר לי תקווה במרכז תאו; מה עכשיו בגלריה ימה; אליסיה שחף בבית מיכל; שי עבאדי בגלריה ביתא

שקיעתה של הזריחה במוזיאון ישראל

״שקיעתה של הזריחה״, תערוכה בעקבות אירועי ה־7 באוקטובר, תיפתח מחר (15.3) במוזיאון ישראל (אוצרת: סוזן לנדאו). התערוכה תפגיש את הצופים בחוויית ההתמודדות האישית שלהם עם תקופת המלחמה והשלכותיה הכואבות. ״התערוכה מבקשת ליצור מרחב מכיל שנותן לצופה מקום לחוות מבעד לאמנות את ההתמודדות האישית שלו עם תקופת המלחמה והשלכותיה הכואבות״, מסבירה לנדאו.

״היא עוסקת בהשתקפויות של קינה באמנות עכשווית – בביטוי פיוטי של אבל על אובדן אהובים, פרידה מבית, הרס של נוף, ובתחושת היעדר של מה שהיה ואיננו. כל אחת מהעבודות, השייכות לאוסף המוזיאון, נוצרה בהקשר פרטי, של האמן ועולמו, ובה בעת עולה ממנה רושם רגשי סמלי ואוניברסלי שיאפשר לצופה לפגוש ולהרגיש את הצער הפרטי שלו״.

יהודית סספורטס. צילומים: מוזיאון ישראל

יהודית סספורטס. צילומים: מוזיאון ישראל, אלי פוזנר

הנס פטר פלדמן

כריסטיאן בולטנסקי

כריסטיאן בולטנסקי


יעל סרלין / מוזיאון בר דוד מתארח בבית עלמא

״ארץ אחרת״, תערוכת יחיד ליעל סרלין תפתח מחר (15.3) בטרקלין האמנות בבית עלמא (אוצרים: אבי איפרגן ומיטל מנור). בסוף אוקטובר 2023 אמורה היתה להיפתח תערוכת היחיד המוזיאלית הראשונה של סרלין במוזיאון בר־דוד לאמנות ויודאיקה שבקיבוץ ברעם. הקיבוץ, וכן המוזיאון, פונו בעקבות אירועי ה־7 באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל, וכעת, התערוכה מתארחת בטרקלין האמנות בבית עלמא בתל אביב, בתקווה שבהמשך יתאפשר להציגה גם במוזיאון.

בשנים האחרונות חוקרת סרלין קהילות יהודיות שהתפוררו, מחפשת אחר נוכחותן הנעדרת באמצעות מיפוי של סמלים ושימוש בחומרים חזותיים שאותם היא אוספת במקומות שבהם נותרו רק סימנים או שברי זיכרון. באמצעות השימוש בחומרים ודמויות היא מבקשת לסלול דרך אל הקהילות שאת זכרן היא מתעדת, בין היתר באמצעות שימוש במאגרי מידע פרטיים כגון אלבומי משפחה, ומאגרים ציבוריים הלקוחים מן הרשת ומארכיונים לאומיים. בתוך כך סרלין ליקטה מאוסף היודאיקה של קיבוץ ברעם, ושילבה אותם עם פריטים שעברו אליה בירושה מסבתה – מפת שולחן, מכתב, מגש, פמוטי שבת ועוד.

יעל סרלין. צילומים: יעקב ישראל

יעל סרלין. צילומים: יעקב ישראל


אורי ריזמן בגלריה חזי כהן

תערוכה של אורי ריזמן במלאת 100 שנים להולדתו תפתח הערב (14.3) בגלריה חזי כהן. התערוכה מבוססת על העבודות נייר נדירות של האמן שטרם הוצגו לציבור הרחב. פעולת הרישום של אורי ריזמן טעונה בהתייחסות נפשית סוערת. הוא מוכר כצייר מובהק של נופים מחד ונופי פנים מאידך, פנים ופני פנים – פניו שלו ופני חבריו.

בשונה ממקצב הציור המאפיין אותו בנופי גליל, ים, מדבר ונופי הבית, את פני האדם היושב מולו הוא רושם בקווי עיפרון, גרפיט, עט לבוד או מכחול במהירות ובנגיעה עזה, לעיתים עצבנית, באי שקט ובביטחון נוכח. ריזמן שומר על הדימוי הפיגורטיבי אך בוחר לוותר על פרטים וחותר לתמצות, הכללה ופישוט. הסוד הוא ביכולת הרישום הטובה ובחדירה לדמות שלפניו.

אורי רייזמן בגלריה חזי כהן. צילומים: מ"ל

אורי רייזמן בגלריה חזי כהן. צילומים: מ"ל


צייר לי תקווה במרכז תאו

התערוכה ״צייר לי תקווה״ של אמנים בני ובנות הנגב המערבי מוצגת במרכז תאו בהרצליה (אוצרת: הדר מקובר מרום). הנגב המערבי – נוף של גבעות וגאיות, נחלים מבתרי שטח, לעיתים מפכים, לעיתים יבשים. נוף של ריאה ירוקה בחורף ובאביב, וגוונים רבים שבין חום לצהוב ביתר ימי השנה. זהו הנוף של מיטב אנשינו, חלוצים, שבנו בו את ביתם (משנת 1946 ואילך) ונאחזו בו חרף שנים קשות ומציאות מורכבת.

מראשית ההתישבות בנגב המערבי נכחה בו אמנות. מי שחיו באיזור תיעדו ותרגמו את חייהם באמנות עוצמתית, כל אמן עם מקורות ההשראה שלו ודרך אמצעי ההבעה שלו, והמבע ברובו משקף גן עדן, קסום ורבגוני. ברבות הימים הוצמד סימן הכר נוסף לאיזור – האדום. מקורו מחד בפריחה המרהיבה של מרבדי כלניות אדומות בחורף ומאידך בהתראות בטחוניות של אזעקות צבע אדום. בתערוכה מוצגות עבודות שמביאות את תחושת גן העדן של פעם, לעומת עבודות שנוצרו בתקופת הגיהנום שנפער מאז אירועי ה־7 באוקטובר.

אלה צמבליסטה ננצלץ צילום: מ"ל

אלה צמבליסטה ננצלץ צילום: מ"ל

זיוה ילין. צילום: סופי ברזון מקאי

נשות עמק חפר למען החטופים. צילום: מ"ל

נשות עמק חפר למען החטופים. צילום: מ"ל


birds

מה עכשיו בגלריה ימה

התערוכה ״מה עכשיו״ תפתח ביום רביעי (20.3) בגלריה ימה בנהריה (אוצרות: מאיה פרת וסתיו אבן זהב). מה עכשיו. מלמול חוזר של הנפש. יותר משזו שאלה, זו דלת לעוד שאלות. ההווה בולע ופולט את המחשבה, והיא מנועה מלענות לו בשפתו. ההכרה משליכה אותנו שוב ושוב אל גלי העבר והעתיד. עכשיו אוקטובר, אבל כבר מרץ וגם תכף שנה הבאה. העכשיו האישי והקולקטיבי, מתמתח ומתעוות במניין הימים, ההווה הדק הזה שלרוב מחוץ בין כרכים עבים של מה שהיה ומה שיהיה.

מה עושים האמנים במלחמה? אנחנו נוגעים במשהו חם, חם מדי. ערפילי ואטום מדי או חד וקשה מדי. ובכל זאת חי ומבקש כל כך. בדרכם החמקמקה הדברים דופקים ומבקשים ללבוש צורות. ככה הם בוקעים, רטובים וטריים – שיר, תמונה, ציור ופסל.

רעי רביב. צילומים: מ"ל

רעי רביב. צילומים: מ"ל

אורי גלסברג, מארב עם ארנב. צילום פילם מעזה

אורי גלסברג, מארב עם ארנב. צילום פילם מעזה

שחר טישלר, דיוקן עצמי עם חתולה לבנה.

אחיה רוזין ושחר טישלר


אליסיה שחף בבית מיכל

״התפוחים המוזהבים של השמש״, תערוכת יחיד לאליסיה שחף תפתח מחר (15.3) בגלריה 10 בבית מיכל ברחובות (אוצרת: גלית סמל). מתוך עבודותיה של שחף נגלה עולם פנטסטי וקסום, מרחב שנע בין מציאות ממשית למדומיינת, מהפנטת מחד ומסתורית מאידך, הנוצר על ידי קולאז׳ים דיגיטליים בשילוב בינה מלאכותית.

ייצוגים של בני אדם, חיות, צמחים ונופים מתערבבים יחד עם דמויות אגדתיות מסתוריות ויוצרים עולם דרמטי וסוחף. שחף מאחדת בהם מקטעי נוף שהם בחלקם מצולמים ובחלקם תוצרי הבינה המלאכותית, ומעבדת אותם יחד ליצירת מרחב חדש המשמש לדעתה כאלטרנטיבה טובה יותר לעולם.

אליסיה שחף

אליסיה שחף

אליסיה שחף


שי עבאדי בגלריה ביתא

״בומרנג בדרכי הנשימה״, תערוכת יחיד לשי עבאדי מוצגת בגלריה ביתא בירושלים (אוצרת: שירה פרידמן). סדרת עבודותיו החדשה מתכתבת עם ההיסטוריה ועם הקיום הישראלי, הפעם דרך הטקסט המכונן של ולטר בנימין ״מלאך ההיסטוריה״. הסדרה בוחשת בעבר ומעלה דמויות גרמניות וישראליות, גל גדות וכוכבה לוי (סבוי) חנה ארנדט, ולטר בנימין, פאול צלאן, יעקב שבתאי, דמויות הטומנות בחובן יסוד של קטסטרופה וכח לצד כאוס ותקווה. לצידן מופיעים אתרים מדומיינים וסמלים בעלי מטען היסטורי כמו, ״מגדל המים״ ״קברי צדיקים״ ועוד.

שי עבאדי. צילומים: אבי אמסלם

שי עבאדי, יעקב שבתאי. צילומים: אבי אמסלם

שי עבאדי. צילומים: אבי אמסלם

שי עבאדי, חנה אנדט

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. ליאת

    מי זו אליסיה שחף? לא נתקלתי בשמה מעולם. ציירת ותיקה? חדשה? תנו שורה של רקע.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden