כל מה שחשוב ויפה
טאבאימו, בית נוחיות ציבורי. אוסף אודי אנג׳ל / מוזיאון טיקוטין
טאבאימו, בית נוחיות ציבורי. אוסף אודי אנג׳ל / מוזיאון טיקוטין

תרבויות רחוקות: יפן ואפריקה בבית לאמנות ישראלית

פורטפוליו Promotion: שני קורסים חדשים ייפתחו בסמסטר האביב בבית לאמנות ישראלית ויוקדשו לאמנות יפנית ולאמנות ממדינות אפריקה – בעבר ובהווה

בית לאמנות ישראלית משיק שני קורסי אמנות חדשים שיפתחו החודש בהשתתפות שורה של מרצים ומרצות, אמנים, אמניות, אספנים וחוקרים בכירים בעולם האמנות. הקורס ״יפן כמוזיאון: הקנקן הוא מה שבתוכו״ ייפתח ב־17.5 ויתקיים במשך שמונה מפגשים בימי שישי בבוקר, באקדמית תל אביב־יפו. במקביל יועבר הקורס בזום להתחברות נוחה מכל מקום בארץ ובעולם.

הקורס יעסוק באמנות, מוזיאונים, אוספים ותערוכות ביפן. הוא יבחן את האופן שבו מציגה יפן את האמנות שלה לקהל המקומי והבינלאומי. נדון לעומקם של מושגים בסיסיים כמו ״מוזיאון״ ו״אוסף״, ונבין מה מייחד את המקרה היפני. נכיר אמנים יפנים שחלקם הגדול אינו מוכר במערב, נכיר אוספים, אדריכלים ומוזיאונים חשובים ובו בעת נפנה גם מבט אל אמנות יפנית באוספים ישראליים ואל אמנות ישראלית ביפן.

את הקורס תעביר ד״ר אתי גלס גיסיס, אוצרת ראשית במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, בוגרת תואר ראשון ושני בתולדות האמנות ולימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים. גלר גיסי היא מרצה מבוקשת לאמנות יפנית ומדריכה של טיולי אמנות ליפן.

יפן כמוזיאון: הקנקן הוא מה שבתוכו
לפרטים והרשמה >>>

Momose Aya, I.C.A.N.S.E.E.Y.O.U

Momose Aya, I.C.A.N.S.E.E.Y.O.U

מוזיאון נזו, טוקיו. צילום: מ״ל

מוזיאון נזו, טוקיו. צילום: מ״ל


הקורס ״אפריקה מעוררת״ יפתח ב־19.5 ויתקיים במשך תשעה מפגשים בימי ראשון הערב, באקדמית תל אביב־יפו ובמקביל יועבר בזום להתחברות נוחה מכל מקום בארץ ובעולם. הוא יעסוק באמנות אפריקאית בעבר ובהווה ובאופני השפעתה על היצירה הישראלית ועל היצירה המערבית.

ליצירה האפריקאית, לדוגמה, השפעה מכרעת על התפתחות המודרניזם האמנותי באירופה. הקוביזם, הפוביזם והאקספרסיוניזם לא היו מתפתחים אילו לאמנים בראשית המאה ה־20 לא היתה הזדמנות להיחשף לתרבות החומרית שהגיעה בכמויות גדולות מהקולוניות באפריקה ואוקיאניה לאירופה. נדון בקורס גם באמנות של יוצאי אתיופיה בישראל, באמנות שנוצרת על ידי מבקשי מקלט מאריתריאה, ועוד.

נירית טקלה. ביקור סטודיו, אדם וחוה

נירית טקלה. ביקור סטודיו, אדם וחוה

birds

את הקורס תעביר דורית שפיר, אוצרת בכירה לאמנות אפריקה ואוקיאנה במוזיאון ישראל בשנים 1986-2020. שפיר תארח חוקרים, אמנים ואספנים: ד״ר טל דקל, ד״ר עידית טולידאנו, נירית טקלה, חמוטל סדן, פרופ׳ איתמר פרוקצ׳ה, סרג׳ תירוש וד״ר טלי תמיר.

בהמשך לקורס יתקיים גם סיור מיוחד באוסף של האספן מיכאל וייס. האוסף כולל מאות חפצי אמנות טקסית ממערב אפריקה, בדגש על אמנות הבאגה. דימוי ה״נימבה״ – האם הגדולה של קהילת הבאגה – הוא אחד מחפצי הפולחן המשמעותיים ביותר בתרבות האפריקאית ומוכר גם במערב הודות לאמן פאבלו פיקאסו, שרכש מסיכת נימבה אפריקאית בשנת 1928 שהיוותה בהמשך השראה ודימוייה הופיעו בחלק מעבודותיו.

אפריקה מעוררת
לפרטים והרשמה >>>

מתוך אוסף דינה ומיכאל וייס. צילום: דוריאן גוטליב

מתוך אוסף דינה ומיכאל וייס. צילום: דוריאן גוטליב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden