כל מה שחשוב ויפה

שמחות קטנות. New – daika

פורטפוליו News: תערוכת יחיד של מעצב הטקסטיל והאופנה דורון זאבי, ״שמחות קטנות. New – daika״, תיפתח ביום חמישי 3.11 בגלריית חנקין בחולון. זאבי יציג פריטי יודאיקה מקוריים שיצר תוך שימוש חוזר בטקסטילים כמו כיפות, עניבות, כיסים, שרוולים וחומרים נוספים אחרים. אוצרת: אילנה כרמלי-לנר
רימונים, דורון זאבי. צילום: אחיקם בן יוסף

רימונים, דורון זאבי. צילום: אחיקם בן יוסף

מפה עשויה כיפות, מעיל תורה עשוי מכיסים ועניבות, עטרה לטלית ופרוכת משאריות בגדים, רימונים מחולצות וכיפות, הם חלק מפריטי יודאיקה מקוריים שיצר מעצב הטקסטיל והאופנה דורון זאבי. בתערוכה זאבי בוחן מחדש מסורת קדומה של יצירת תשמישי קדושה מפריטי לבוש וטקסטיל של גברים ונשים לכדי יצירת תשמישי קודש טקסטיליים, שעברו עיבוד והתאמה לצורכי בית הכנסת. רעיון המיחזור הוא אמנם דבר חדש יחסית בעולם המערבי אך בקהילות יהודיות יצירת תשמישי קדושה ממוחזרים הייתה בעבר דבר מקובל, ואלו נתרמו לרוב, כזיכרון לעילוי נשמת נפטר או אירועים אחרים בחיי המשפחה היהודית.

על ידי שימוש במגוון רחב של חומרי גלם, צורה, צבע ואת מהותו של המנהג הקדום, בוחן זאבי את העיסוק בעיצוב וייצור חפצי קודש מאז ועד היום. בתערוכה יוצגו סדרה של מעילי תורה ופריטי טקסטיל לבתי כנסת, אוביקטים של יחידות זהות מפרטים שונים שבעקבות פירוקם והרכבתם מחדש יצרו שפה עיצובית חדשה. מעבר לתהליך העיצובי, תציג התערוכה תהליך התמודדות של עיבוד אובדן והתעסקות בכאב, בגעגוע ובזיכרון; רצון לשמר מסורת וערכים מול הצורך לבנות מחדש שפה וזהות.

מעיל תורה מכיסים ועניבות, דורון זאבי. צילום: אחיקם בן יוסף

מעיל תורה מכיסים ועניבות, דורון זאבי. צילום: אחיקם בן יוסף

זאבי הוא בוגר לימודי התואר הראשון בהצטיינות במחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר ובוגר המחזור הראשון בלימודי התוכנית לתואר השני בשנקר. בעבודותיו אפשר לזהות חיפוש מתמיד אחר רעיונות קונספטואליים וחיבורם עם חומרי גלם מפתיעים, המקשרים בין קצוות שונים בעולמו האישי: בין העולם הדתי לאופנתי והעיצובי, המסורתי מול החדשנות בין הישן לחדש, בין חומרי גלם מעולמות שונים, בין תעשייתי לעבודת יד ובין קודש לחול; את השילובים האלו הוא ממזג בעיצוביו ויוצר שפה ישראלית עיצובית חדשה.

נעילה: 3.12

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden