כל מה שחשוב ויפה

מלאכים בירושלים

פורטפוליו News: לקראת חג הפסחא הנוצרי מוצג ציור גדול מימדים של הצייר איתן דור־שב, בכנסיה הקתולית שבאכסניה האוסטרית, בלב הרובע המוסלמי בירושלים

לקראת חג הפסחא הנוצרי מוצג ציור גדול מימדים של הצייר איתן דור־שב, בכנסיה הקתולית שבאכסניה האוסטרית, בלב הרובע המוסלמי בירושלים. ״האכסניה האוסטרית פורצת דרך חדשה בדיאלוג בין־דתי בעיר העתיקה בירושלים״, נכתב בהודעה לעיתונות מטעם הרקטור של הכנסיה, הכומר ד״ר מרקוס בוגנייאר. הציור נבחר ללוות את תקופת התענית שלקראת חג הפסחא.

איתן דור־שב הוא יהודי שומר שבת, שעוסק בציוריו במוטיבים תנ״כיים. דור־שב הוא נצר למשפחת רבנים שברחה מוינה במלחמת העולם השנייה. על רקע ההיסטוריה המשפחתית האוסטרית נוצר הקשר המיוחד בינו לבין הכומר בוגנייאר, והשניים שיתפו פעולה בין היתר בחקר התנ״ך.

הציור המדובר נעשה בעקבות הפסוק ״ביום ההוא יהיה ה׳ אחד ושמו אחד״. החיבור של הציור הענק, ציור עכשווי בפסטל על נייר, ברוחב 4 מ׳ על 1.3 מ׳, לאולם הכנסייה העשיר באמנות נוצרית מהמאה ה־19, מעביר מסר של תחייה מחדש, המשותף לכל הדתות המונותאיסטיות. ״מול דבר האל אנו עומדים יחד – יהודים, נוצרים ומוסלמים- ללא הבחנות, ועם אתגר יחיד: לשים בו את בטחוננו ואת אמונתנו. את הדיאלוג עם אחינו היהודים, אותה החמיצה הכנסייה בעבר, אל לה להחמיץ שוב היום״.

המוטיבים התנ״כיים והמטאפיזיים עמדו במוקד עיסוקו של דור־שב גם בתערוכת היחיד האחרונה שלו ״שש כנפיים״, שהתקיימה באוקטובר 2016 (אוצרת ורה פילפול). ״מלאכים הם מוקד מרכזי בכל יצירה שלי. המלאכים שאנחנו, ואלה המסתובבים בינינו. זה שהוצב כעת בכנסייה, מסתחרר בין שמים וארץ, מייצג את הפסוק: ״כי החיים יודעים״. הנפילה המודעת למוות, מסביר קהלת, היא עצמה נסיקת החיים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden