כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו

לכבוד יום ההולדת ה־13 (!) של פורטפוליו - שהתקיים ב־28 בינואר 2018 - החלטנו שמגיעה לנו מתנה שווה במיוחד: אתר חדש. ואם כבר אתר חדש אז גם כתובת חדשה: prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

מתוך קמפיין סתיו חורף 2017/8 של ג׳ורג׳יו ארמני. צילום: Annemarieke van Drimmelen

מה אתם מפסידים כשאתם הולכים לזארה

חליפות בעלות כריות כתפיים מועצמות ובגדים מחוייטים מסתמנים כמגמת המפתח של הסתיו הקרוב. מה מאפיין את החליפות החדשות ומהם ההבדלים בין חליפה משובחת לחליפה תעשייתית זולה?

״העונה מעצבים מאמצים גישה רצינית יותר, והקולקציות עמוסות עד להתפקע בחליפות ובבגדים מחוייטים״, ציינה בגיליון אוגוסט 2017 של ווג הבריטי העיתונאית שרה האריס, וחתמה את מה שכולם בתעשיית האופנה יודעים כבר תקופה – הסתיו הזה הולך להיות פחות ספורטיבי. הקולקציות החדשות, שנכנסות בימים אלה לחנויות, כוללות אין־ספור פרשנויות לחליפות ובעיקר כאלו המהדהדות את שנות ה־40 ושנות ה־80 של המאה ה־20, קרי כריות כתפיים מועצמות, דשים רחבים וחזות כללית המשדרת כוח וסמכות.

כמובן שחליפות הן לא דבר חדש: החליפות בתצורתן הנוכחית החלו להתגבש לפני כ־400 שנים. ב־1666 החליט צ׳ארלס השני מלך אנגליה להוסיף אל המעיל הצרפתי המחויט, שהיה כה באופנה באותה התקופה, פריט נוסף – וסט. מהשידוך הזה נולדה מערכת לבוש מתואמת של שלושה חלקים – מעיל, וסט ומכנסיים – שהיוותה את הבסיס לחליפת שלושת החלקים המוכרת כיום.

מאז הלכה החליפה וקיבלה בהדרגה נופך מודרני – חמור סבר, מינימליסטי וחף מכל קישוט מיותר. מה שבתחילה יועד לגברים בלבד, והיה מעין מדים של חברה עירונית בורגנית, קיבל תפנית במאה ה־20, כחלק מקריאות לשוויון, והחל לשמש גם נשים, שמצאו כי המקטורן, ומאוחר יותר גם המכנסיים, יכולים להיות פתרון יעיל ונוח גם בעבורן, במיוחד כשהן נדרשות לצאת מהבית ולעבוד. כך, ככל שנשים גילו עצמאות גדולה יותר בשוק העבודה, חוזק הקשר שלהן עם החליפה הגברית. השיא הגיע בשנות ה־80, תקופה בעלת אסוציאציה קפיטליסטית נוסח רונלד רייגן ומרגרט תאצ׳ר, כשיותר ויותר מהן הצליחו לשבור את תקרת הזכוכית ולהשתלב בעמדות ניהול בכירות. לבישת חליפה נעשתה סמל סטטוס מובהק שביטא מעמד, כסף וקריירה.

מתוך קמפיין סתיו חורף 2017/8 של בלנסיאגה. צילום: JOHNNY DUFORT

לואווה לפקטורי 54. צילום: יח״צ

בעוד שחליפות עדיין נוכחות כמדים בעולם העסקי, הרי שבעשור האחרון מעצבים ניסו לקרוא עליהן תיגר. הן לא נחשבו לפריט אופנתי ובאופן כללי ניכרה העדפה ללבוש נינוח יותר, שקיבל תנופה בזכות יוזמות נוסח ״קז׳ואל פריידיי״ במקומות עבודה בעלי קוד לבוש רשמי. אלא שכעת אותם מעצבים ממש מוצאים עניין מחודש בחליפות ובבגדים מחויטים וכוחניים. בין אם הסיבה לכך קשורה לאספקטים פוליטיים, כפי שמניחות תיאוריות קונספירציה הקושרות בין עליית הימין לאופנה, ובין אם כי לכולם נמאס מהמראה המשוחרר יותר, התוצאה היא אחת – החליפות חוזרות.

באופן מסורתי, חליפה מתחילה עם חייט ועם התאמה פרטנית ללקוח. חליפה נחשבת כפסגת אומנות יצירת הבגד, תצרף של ידע וחומר, משום שהיא מצריכה ידע רב והיא כוללת חלקים רבים, שמטרתם להגיע לסינרגיה מושלמת בינה לבין הלובש או הלובשת אותה. כיום, כמובן, רוב החליפות הזמינות הן חליפות מוכנות ללבישה המתבססות על מידות סטנדרטיות ועל תהליכים מקוצרים, כפי שאפשר לראות במותגים השונים או ברשתות האופנה הזולות והנפוצות.

השאלה היא איך מבחינים בין חליפה משובחת לחליפה פשוטה ומה הם ההבדלים העקרוניים בין חליפה מסורתית לבית חליפה מתועשת. ״צריך להבין שחליפה טובה היא חגיגה״, אומר החייט שלומי ענתבי, דור שלישי לחייטים ומנחה במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, המייצר חליפות בהזמנה אישית כבר מעל ל־17 שנים. ״זה תהליך שעשוי לקחת כשבועיים, והוא מערב טכניקות מסורתיות ועבודת יד. אבל התוצאה משתלמת, משום שהדרך שבה חליפה ׳נופלת׳ על הגוף מושפעת מהדרך שבה מייצרים אותה. ככל שהתהליך מקוצר כך היא יושבת בצורה גסה יותר על הגוף. צריך להבין שחליפות שמיוצרות בטורקיה היום, למגוון של מותגים מוכרים, מיוצרות בתוך שעה אחת בסך הכל, וגם התוצאה בהתאם״.

אלכסנדר מקווין לפקטורי 54. צילום: יח״צ

ההבדלים הקריטיים בין חליפה פשוטה לחליפה טובה

הבד

״קודם כל – החומר״, מסביר ענתבי. ״בחליפות משובחות משתמשים בצמר או בצמר קר, כזה שאפשר ללבוש גם בקיץ, ונמנעים לחלוטין משימוש בצמר מעורב או בפוליאסטר. החומר משפיע על הנפילה של הבד. פוליאסטר לדוגמה ישיג בדרך כלל מראה נוקשה יותר. צמר לעומת זאת, ככל שהוא יהיה משובח יותר, כך הוא יהיה רך ונשפך יותר, ויהיה אפשר לעטוף בו את הגוף בצורה אורגנית יותר, שזו המטרה של חליפה – להיות מעטפת תלת־ממדית מעוצבת לגוף״.

מבנה הז׳קט

״בשלב השני מגיע מה שקורה בתוך הז׳קט. ז׳קט מסורתי מורכב משלוש שכבות – שכבה חיצונית, שהיא בדרך כלל הצמר, שכבה אמצעית ובטנה. בחליפות זולות השכבה האמצעית עשויה מחומר מודבק בשם פליזלין (דביקון בעברית), במטרה לעבות את הבד ולשוות לז׳קט מראה מפוסל יותר. בחליפה משובחת לעומת זאת, משתמשים בשכבת שיער־סוס דקה שנתפרת אל השכבה החיצונית בעבודת יד. זו הסיבה לכך שחליפה תעשייתית נראית נוקשה ביחס לחליפה מסורתית, שיש בה תנועה.

״העובדה שהשכבה האמצעית לא מודבקת אלא תפורה, מאפשרת לז׳קט ללוות את הגוף ולהתאים לו באופן מושלם. זה מה שבאנגלית מכונה חליפה שהיא Full Canvas. אפשר לזהות אם חליפה נתפרה לפי השיטה המסורתית על ידי כך שמקמטים ביד את גוף הז׳קט. אם הוא נותר מקומט ונוקשה, סביר להניח שחסכו בעלויות. בנוסף, אני תמיד ממליץ להסתכל על הדשים. הם לא אמורים להיות ׳שטוחים׳ לגמרי. בחליפה משובחת הדשים מקופלים ויש להם נפח קל, ולעולם לא מגוהצים על גוף הז׳קט.

״וישנה גם השכבה השלישית – הבטנה. בחליפה טובה הבטנה תמיד עשויה משי, ולכן היא גם נושמת וקלילה, בניגוד לתחליפים סינתטיים בחליפות זולות. בנוסף, בחליפה טובה בטנת השרוולים עשויה ממשי בדוגמת פסים דקים. זה אריג משי מאוורר יותר שמטרתו לאפשר איוורור זיעה. היום עושים חיקויים זולים לאריג השרוולים, ולכן כדאי לבדוק בתגית או עם החייט ממה הבטנה עשויה״.

הצווארון

״צווארון חליפה צריך להיות מרופד בפיסת לבד. קל לראות אותה אם מרימים קיפול הצווארון מאחור. המטרה של שכבת לבד זו היא לאפשר לצווארון לעמוד כהלכה״.

הכפתורים

״בחליפה טובה לולאות הכפתורים נתפרות בעבודת יד ומחוט משי. הכפתורים הם לעולם לא כפתורי פלסטיק אלא עשויים קרן״.

התאמת דוגמה

״זה אחד הסעיפים שחליפות תעשייתיות נכשלות בהם, בגלל שגוזרים את חלקי החליפות בכמויות ולא כל חלק בנפרד ובדיוק רב. הדבר קריטי כשהבד העליון הוא בדוגמת פסים או משבצות:. אם העבודה לא מוקפדת, לא תהיה התאמה של הפסים או המשבצות בקווי החיבור בגב, בישבן ובשאר התפרים השונים, עניין שבחליפת חייט אמיתית תמיד יהיה פתור לגמרי. אנחנו לא משאירים קו מרוסק לעולם״.

המכנסיים

״מכנסי חליפה תמיד עשויים מאותו הבד שממנו נתפר הז׳קט. נהוג להוסיף למכנסיים בטנה שמגיעה עד אחרי קו הברך. כמובן שכל התפרים הפנימיים במכנסיים צריכים להיות מחופים בסרט כותנה או סאטן – מה שמכונה סרט אלכסון – והתפרים עצמם נעשים בטכניקה המכונה תפרי שרשרת. תפרים רגילים עלולים להיראות כאילו שהמכנסיים עומדים להתפוצץ כשהם הדוקים. בנוסף, שימו לב גם שכיסים – במכנסיים עשויים היטב – כוללים תפרים פנימיים שטוחים לגמרי״.

לסיכום

״חשוב לדעת איך ללבוש את החליפה. למרות החיבה הגדולה לצלליות צרות, אסור שהחליפה תהיה קטנה מדי. אם היא מתוחה באזור הכפתורים או אם תפר הכתף ׳נשבר׳, זה אומר שהיא לא במידה הנכונה. בכלל, חליפה מודדים רק עם חולצה מכופתרת רכוסה עד הסוף. רק כך אפשר לראות כי צווארון החולצה מציץ כסנטימטר אחד מעל לצווארון הז׳קט, וששרוולי החולצה עוברים את שרוולי החליפה אף הם בסנטימטר, ומסתיימים תמיד במפרק היד״.

– – –

לירוי שופן הוא עורך האופנה של פרוטפוליו ומייסד אתר האופנה TheCritical-F

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden