כל מה שחשוב ויפה
בתים מבפנים תל אביב, בנין הבימה. צילום: רון הנזל

לא עוזבים את העיר: סופ״ש בתים מבפנים בתל אביב

אחרי שכמעט בוטל, נדחה והוקדם, אירוע בתים מבפנים יתקיים בתל אביב בפעם ה־12 בסוף השבוע הקרוב. אביבה לוינסון, מממובילי האירוע, מספרת כיצד בוחרים את האתרים ומה מושך קהל להציץ לחדרי שינה ולקרביים של מינהל התחבורה העירוני (ועוד כ־140 בתים, דירות, מבני ציבור ואתרים במרחב האורבני)

הרבה לפני שהאדריכל אלון בן נון ביקר בניו יורק והתלהב מאירוע Open House ניו יורק, שהתקיים באותה עת בעיר, כבר הייתה לו ולבת זוגו, אביבה לוינסון, גרסה פרטית משלהם לרעיון העומד בבסיסו. ״מאז תחילת היכרותנו, לפני כ־25 שנים, אנחנו נוהגים לצאת ולשוטט ברחובות תל אביב, נהנים ללמוד אותה ולהתחקות אחר מבנים ואתרים מעניינים״ מספרת לוינסון בראיון לפורטפוליו, ערב צאתו לדרך של אירוע בתים מבפנים, שהיא ובן נון יזמו את הבאתו לארץ והם משמשים אוצריו ומפיקיו.

בסוף השבוע הקרוב (20.9־22.9) יתקיים אירוע בתים מבפנים בתל אביב בפעם ה־12 ברציפות, ועצם קיומו הוא בשורה משמחת לאוהדיו הרבים, שבאפריל האחרון התאכזבו לשמוע על ביטולו. לאחר מכן הוחלט לדחותו לנובמבר ולבסוף הוקדם ונקבע המועד הנוכחי, בהתראה קצרה יחסית. ״כן, היו כל מיני עניינים ארגוניים שדרשו ליבון, ולשמחתנו הם הסתיימו בכי טוב״. אומרת לוינסון, שיחד עם צוותה עסוקה בסגירת קצוות אחרונים לקראת הפרויקט, שמושך אליו אנשים מכל רחבי הארץ.

ביולי הספיקו לוינסון ובן נון להשיק לראשונה את ״בתים מבפנים״ בחיפה, שהוכתר כהצלחה עם היענות מצוינת; באוקטובר יתקיים האירוע בירושלים; ועכשיו, כשהאירוע התל אביבי ניצב בפתח, לוינסון מציינת שלמרות זמן ההתארגנות הקצר שעמד לרשותם, רשימת האתרים המוצעת למבקרים מרשימה ומגוונת, וכוללת 140 אתרים. ״לו היה לנו יותר זמן היינו מגיעים גם למאתיים. זה לא כמו בשנה־שנתיים הראשונות, כשרק התחלנו ונאלצנו לכתת רגליים ולהשתמש בכל כושר השכנוע שלנו כדי לקושש מקומות. היום הדברים כבר משומנים ומתגלגלים מעצמם. ההצעות זורמות כל השנה, ומסתבר שהמרחב הוא כמעט אינסופי״.

אביבה לוינסון. צילום: תומר פולטין

צילום: יוסי סליס, סגנון: נטשה חיימוביץ'

לא רק מבפנים

המנעד הרחב כולל בין היתר דירות ובתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, אתרי שימור, אתרי טבע ונוף, סיורים נושאיים ועוד. התוכן הוא לב לבו של האירוע, ומהות קיומו, שנועדה לגלות וללמוד את הסביבה הבנויה על מכלול רבדיה ובכל קנה מידה. ״אנשים מוצאים עניין בדברים שונים, ואין פרופיל אחד שמשותף לכולם״, אומרת לוינסון.

״יש שוחרי אסתטיקה לשמה, שמטבע הדברים מעדיפים דירות ובתים פרטיים, יש חובבי היסטוריה, ששימור מרתק אותם, ויש כאלה שאוהבים מסלולי סיור רגליים. יש חובבי טבע, פיתוח נוף ופרויקטים אקולוגיים, ויש מי שמוצאים עניין מיוחד בתשתיות ובמערכות עירוניות. אני זוכרת שאלון (בן נון) כלל ברשימת המקומות את גשר גלילות, והבחירה נראתה לי מוזרה ולא אטרקטיבית בעליל. המפגש גם נקבע לשעה לא נוחה והייתי בטוחה שאף אחד לא יגיע. להפתעתי הרבה מאוד הגיעו 300 איש והמהנדסים שעמדו לנהל את הסיור נאלצו לחלק את הקהל לקבוצות״.

טבע פראי בפארק הירקון. צילום: ליאב שלם

התחדשות טיילת החוף. צילום: גיא כהן

התחדשות טיילת החוף (באדיבות מייזליץ כסיף אדריכלים)

אתרים נבחרים אם יש להם ערך היסטורי, ייחוד אסתטי, אדריכלות מקורית, ערך אקולוגי או סביבתי. ״אנחנו מחפשים מקומות שאוצרים בתוכם תוכן מיוחד, מעורר השראה ומחשבה״

העניין בתשתיות בולט גם בביקוש לביקור במינהל התנועה, שנמצא ברשימת אתרי בתים מבפנים כבר מספר שנים. ״כ־50% מהאתרים הם ׳אתרים חוזרים׳. הרי אי אפשר למצות את ההיצע הרחב באירוע אחד ולהגיע לכל המקומות הרצויים בשלושה ימים, בפרט כשיש סיורים מוגבלים מבחינת מספר משתתפים, כאלה שדורשים רישום מוקדם או מותנים בזמנים״. ההחלטה לחזור למקומות שכבר נכללו ברשימת הביקורים בשנים קודמות מעוגנת בשני קריטריונים ברורים: היותם ׳להיטים׳ מעוררי עניין ומושכי קהל, והחשיבות שלהם בהיבט האורבני.

הקריטריונים לשילוב אתרים חדשים דומים: ״צריך שיהיה בהם ׳עוד משהו׳, כמו ערך היסטורי או שימורי, ייחוד אסתטי, אדריכלות מקורית, ערך אקולוגי או סביבתי וכיו״ב. אנחנו מחפשים מקומות שאוצרים בתוכם תוכן מיוחד, שראוי להיכרות והכרה, או ערך מוסף כלשהו שמעורר השראה ומחשבה״.

דירת 39 מ״ר. צילום: עוזי פורת

צילום: גדעון לוין

צילום: איתי בנית

42 ערים ותואר אבירות

הקונספט של ״בתים מבפנים״ נולד בלונדון בשנת 1992, ביוזמת האדריכלית הבריטית ויקטוריה תורנטון. היא שאבה השראה מאירוע ותיק יותר בצרפת, שבמסגרתו אחת לשנה נפתחים בתים היסטוריים לקהל הרחב. לוינסון: ״תורנטון חתרה לקידום הבנה של אדריכלות לגווניה בקרב הציבור הלא מקצועי. היא ׳תמללה׳ מרכיבים ושכבות של עיר, וזיקקה אותם למסמך רעיוני עב כרס, שמכתיב מה צריך להיכלל בתמהיל האירוע. בין קידום מצוינות אדריכלית, תכנים אקולוגיים, תכני מורשת ושימור, פרויקטים בעלי גוון עתידי, סיורים שתכליתם לחוות את העיר ועוד״.

בנוסף, גובשו כללי ההתנהלות ברורים: האירוע חייב להיות חינם, ללא כל מטרות רווח, מונגש ושווה לכל נפש, וחף משיקולים והקשרים פוליטיים. בשנת 2002 הגיע הקונספט לניו יורק, באמצעות סטודנט אמריקאי שנחשף אליו כשלמד אדריכלות ב־AA בלונדון, ומשם החל התפשט לערים נוספות ברחבי העולם (תל אביב, אגב, הייתה העיר הרביעית שאימצה אותו!). מאז 2010 ״בתים מבפנים״ הוא ארגון בינלאומי, שמאגד כיום 42 ערים בהן הוא מתקיים, ותורנטון, העומדת בראשו, זכתה להוקרה על פועלה המיוחד, ובעיטור כבוד ומצוינות (OBE) מטעם מסדר האבירות של האימפריה הבריטית.

צילום: איתי בנית

אמנות רחוב Klone. צילום: פאולינה שולץ

מעבר להעשרת הידע ולערכו החווייתי, האירוע, לדברי לוינסון, הוא הזדמנות לאדריכלים ומעצבים לחשוף ולהציג את עשייתם, ולגופים שנוטלים בו חלק זוהי הזדמנות להנכיח את תכני פעילותם. ״כל מי שנרתם לעניין משקיע בו מזמנו, ולדידנו זוהי הוכחה לקיום מוטיבציה שעניינה הנחלת ידע ותרבות אדריכלית, ולשותפות מלאה לרעיון של קידום שיח ומעורבות אזרחית. קונספט האירוע יצר דרך ללמוד את העיר, ואגב כך לחזק את הקשר עמה ולפתח הבנה ומודעות למרחב בו אנו חיים״.

ולוינסון עצמה? גם אחרי 12 שנים ״בתים מבפנים״ הוא עבורה סיפור אהבה ״מבחינתי מדובר בעניין מרתק שלא נגמר. השנה יצא לי להתוודע מקרוב לחיפה, וגיליתי עיר מאתגרת מבחינה טופוגרפית. מה שנדמה כמרחק הליכה קצר מתברר כמסלול צעידה לא פשוט. גיליתי בה יופי פיוטי, שיוצרים עצי האורן הרבים ששתולים בעיקר בכרמל, וגם שהטופוגרפיה ההררית היא סוג של תמונת מראה למבנה של שכונתיות – שמבטא את המבנה החברתי של העיר, מבנה סקטוריאלי עם גבולות ברורים. זה היה גילוי מפתיע ושונה מאד מהרקמה התל אביבית שהיא מעורבבת ורציפה הרבה יותר. כן, אני עדיין מתרגשת מאוד מכל למידה וגילוי חדשים שנקשרים לסביבות אורבניות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אסתי דינור

    קונספט מרשים. זו הדרך ללמוד אדריכלות, עיצוב, אורחות חיים, אורבניזם, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בזכות התעקשות של אביבה ואלון אנו זוכים לזה גם כאן בארץ.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden