כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
בלו סימיון פיינרו (צילומים מ״ל)

בלו־סימיון פיינרו ייצג את רומניה בביאנלה בוונציה 2019

פורטפוליו News: האמן הישראלי יציג בביתן הרומני בביאנלה של ונציה תערוכה העוסקת בהיעדר ומנהלת דיאלוג עם שיריו של פאול צלאן

האמן הישראלי יליד רומניה בלו־סימיון פיינרו נבחר לייצג את רומניה בביאנלה ה־58 לאמנות בוונציה, שתיפתח  במאי 2019. פיינרו יציג בביתן הרומני בגני הביאנלה תערוכת יחיד, לצד תערוכות של שני אמנים נוספים – דן מיכאלציאנו (Dan Mihaltianu) ומיקלוש אונוקשיין Miklos Onucsan)). השלושה נבחרו על ידי צוות אוצרים בינלאומי, ,בהזמנת משרד התרבות של רומניה. במקביל לביאנלה, יציגו תערוכה קבוצתית נוספת בגלריה של מרכז התרבות הרומני בעיר ונציה.

במיצב שיציג פיינרו בביאנלה Unfinished Conversations on the Weight of Absence הוא ימשיך את הדיאלוג הרעיוני רב־השנים שלו עם יצירות המשורר המנוח פאול צלאן, סביב נושא האין וההיעדר. עבודותיו מכילות ייצוגים מינימליסטיים של דממה, ריקוּת, ושקט. לדבריו, הצמצום מתבטא גם ברגשות והתחושות שחווה הצופה, ומייצר מודעות מיוחדת לדברים ולתופעות, שאינם נגלים לעין במבט ראשון. פיינרו מסביר את העיסוק באין כתגובת נגד למציאות הוויזואלית עתירת הדימויים של ימינו, המבוססת על פרסום וצריכה. ״האַיִן מעורר הרהורים אודות הזמן״, שאת מהותם הוא מותיר באופן מוחלט כמעט בידי הצופה.

בלו סמיון פיינרו

הפרויקט יהיה בשיתוף פעולה עם פרופ׳ משה אידל, שמלווה את יצירתו של פיינרו שנים רבות. בנוסף הפרויקט נתמך על ידי המחלקה למדעי המחשב של אוניברסיטת קליפורניה בראשות פרופ׳ אלכס ניקולאי, שמשתף פעולה עם פיינרו בחיבור בין טכנולגיה חדשה ואמנות. שיתוף פעולה זה יבוא לידי ביטוי ביצירה אינטראקטיבית שתופעל עם קהל המבקרים. פיינרו יערוך במסגרת התערוכה סדנה משותפת עם המחלקה למדעי המחשב שתעסוק בשימושי הטכנולוגיה באמנות בתחילת המאה ה־21.

פיינרו (59), יליד בוקרשט, רומניה, עלה לארץ כנער, חי ועובד בחיפה. הוא אמן, אוצר ויזם תרבות. מייסד ואוצר הביאנלה הים־תיכונית לאמנות עכשווית (יחד עם אביטל בר־שי) מאז 2008, ו־AMOCA, המוזיאון לאמנות עכשווית בסחנין ב־2015. מלמד בסגל האקדמי של ויצו חיפה. בעל תואר B.A באמנות ופילוסופיה מאוניברסיטת חיפה, MFA באמנות ועיצוב מאוניברסיטת שיקגו, ולימודי המשך בעיצוב באקדמיה דומוס שבמילנו ובאקדמיה המלכותית בבריסל.

פיינרו עוסק בתחומים שונים של האמנות החזותית. באמצעות החפצים והסביבות שהוא מעצב הוא בונה רבדים עשירים של משמעויות הנוגעות בהיסטוריה היהודית, בישראליות, בטקסט ובשאלות זהות וטריטוריה. בה בעת נוגעות עבודותיו ברגישות ובהעמקה בנושאים אנושיים אוניברסליים. יצירותיו מאפשרות חיבור מרתק ומורכב של ניגודים וסתירות. פיינרו הציג בתערוכות בינלאומיות רבות כגון בדוקומנטה בקסל ב־1992, בביאנלה בונציה ב־1993, ועוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden