כל מה שחשוב ויפה
מרב סודאי, עירום 5 (פרט מדיוקן עצמי). צילומים: אורן אגאיוף

עבודה בעיניים // מרב סודאי

בתערוכה ״פרא״ בגלריה מאיה מרב סודאי מפגישה את הגוף העירום עם הטבע. מתוך רצון להתנתק מהציור המודע והשכלתני החליטה לצייר בחושך והתוצאה מזכירה לעתים נוף מופשט ולעתים צילום רנטגן

הפרטים הטכניים

עירום 5 (פורטרט עצמי), שמן על בד 150×130 ס״מ, 2018. מתוך: ״פרא – תערוכת יחידה״ גלריה מאיה (שביל המרץ 2 ת״א) עד ה־9.2.

מי אני

מרב סודאי, ציירת. בוגרת לימודי MFA מאוניברסיטת חיפה. חיה ויוצרת בקיבוץ גבת שבעמק יזרעאל. נולדתי וגדלתי בנהריה. החיים תחת איום מתמיד ואינטנסיבי הביאו אותי, כאמנית בוגרת, לעסוק בנושאים הקשורים לשגרת סכנה, טרגדיות אנושיות ואלימות. בשנים האחרונות עסקתי רבות בהדדיות שבין מזרח ומערב. בתערוכה ״פרא – תערוכת יחידה״ יצאתי למחקר, דרך גופי העירום ופני, אודות הווייתי, ובדקתי את הגבולות שבין הגלוי והנסתר, האסור והמותר.

העבודה

עירום 5 (פורטרט עצמי) היא עבודה אחת מתוך סדרת ציורים רחבה ״פרא״, שבכולם ציירתי את עצמי בעירום במרחבי טבע שונים בסביבת מגוריי. הציורים נעשו בעקבות צילומים: הצטלמתי בשדה תירס, בין ברושים ובתוך קני־הסוף המתנועעים ברוח על גד נחל. התייחסתי אל גופי כאל אובייקט וכאל סוביקט בו זמנית. הצילום בטבע הרגיש לי פראי, ומכאן שמה של התערוכה.

הרעיון להצטלם בטבע נולד מתוך הזמנה שקיבלתי מהאוצר שרון תובל, להשתתף בתערוכה ״חשומה״, שהוצגה בבית האמנים תל אביב בספטמבר האחרון. שרון ביקש ממני לבדוק איפה ה״חשומה״ (בושה/קלון במרוקאית) נוכחת בחיים שלי. כשהבנתי שהיא נמצאת בגוף שלי, הדרך לשאר הפורטרטים העצמיים בעירום הייתה טבעית. אבל החיפוש התחיל כבר קודם.

זמן רב ציירתי נשים אחרות במצבים שונים, אבל עדיין לא העזתי לצייר את עצמי. ההתרחקות מהמרכז הגיאוגרפי והאמנותי וחיבור לקהילה בפריפריה, הניעו אותי לתהליך התבוננות פנימה ולבדיקה מחודשת של עצמי מול העולם.

עירום 6 (דיוקן עצמי)

גם תהליך העבודה על הסדרה הזו היה מאוד שונה מהדרך שבה עבדתי בעבר. הבנתי שכשאני עובדת באור, המחשבה מעסיקה אותי וכל הידע משתלט על העבודה. רציתי לשבור את המעגל הזה ולעבוד מתוך הרגש והתחושות. ולכן רוב הזמן עבדתי בחושך כמעט מוחלט, תוך התבוננות בצילום שניבט ממסך המחשב המואר. לא ידעתי איזה גוונים אני מערבבת על הפלטה ומה אני אראה כשאדליק את האור. אחר כך אני כמובן מסתכלת על הציור באור ומחליטה מה להשאיר ומה לכסות. אבל הפעולה הציורית תמיד נעשית בחושך.

שמתי לב שאם מתמקדים באזורים מסוימים בציור, הם נראים כמו פני שטח מופשטים של מפגשים בין כתמים. למרות שציירתי דיוקן – את פניי ואת גופי – כמעט בכל כיוון שאהפוך את הקנווס, צץ נוף מופשט. לאחר שסיימתי את הציור הזה והדלקתי את האור, גיליתי שציירתי את הגוף שלי כמו מבעד לצילום רנטגן, שחושף את האיברים הפנימיים, ללא שכבת עור מגן. אפילו מן וגינה צצה לה פתאום באזור שמחוץ לגוף.

תעבירו את זה הלאה

הייתי רוצה שהעבודה תהייה מוצגת בכל מרכזי התרבות והאמנות הגדולים והחשובים בישראל ובעולם. אני חושבת שהתמה של עירום וחשיפה עצמית ראויה להיחשף לקהלים גדולים ביותר.

מרב סודאי, עירום 1 (פורטרט עצמי). צילום: אורון אגאיוף

פלוס אחד

בתערוכה חשומה הצגתי את עירום 1 (פורטרט עצמי) – התערוכה עוררה רגשות עזים והעבודה נקלעה למחלוקת (עם צופה מסורתי שהתלונן על העירום) ובשלב כלשהו כוסתה בבד, באקט של ״צנזורה עצמית״ של אחת העובדות בבית האמנים. הבד הוסר ברגע שנודע לי על כך.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. מירית קוניין

    אחבתי את הצכעים והטכניקה.הציור מעניין ומבטא את רגשותיך לדעתי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden