כל מה שחשוב ויפה
מיכל ממיט וורקה. צילום: עדי ברנדה

מה קורה // מיכל ממיט וורקה

ב״נזורי״, תערוכת היחיד שלה בבית האמנים בירושלים, מיכל ממיט וורקה מציגה ציורים חדשים מהשנה האחרונה, ומנסה לתאר את החיים כפי שהם תוך שהיא מתמקדת בדמויות כהות עור מתוך החלטה מודעת

מי?

מיכל ממיט וורקה, בת 36, גרה בתל אביב.
פייסבוק

סטטוס זוגי

רווקה כרגע.

מה בצלחת?

כמעט הכל, במיוחד אינג׳רה וירקות.

מיכל ממיט וורקה, מחכים לאברה מנגיסטו. צילום: אברהם חי

מיכל ממיט וורקה. צילום: מ״ל

איפה ומתי אפשר לראות עבודות שלך ומה כדאי שנדע לפני שאנחנו רצים לשם?

בבית האמנים בירושלים נפתחה לפני שבועיים תערוכת היחיד שלי ״נזורי״ (פירוש השם בסווהילי ״יפה או נחמד״. אוצרת: שלומית ברויר). אני מציגה ציורים חדשים מהשנה האחרונה, במסגרת פרס מירון סימה לאמנות ישראלית. אני מציירת מהתבוננות מחיי היום־יום, דיוקנאות, סביבה, ונוף, ומנסה לתאר את החיים כפי שהם. בקיץ הקרוב אציג תערוכת יחיד בגלריה חזי כהן. אני מציירת מהתבוננות והנושא שמעסיק אותי הוא חיי היום־יום.

נולדתי באתיופיה, עליתי לארץ בגיל שנתיים וגדלתי בנתניה. בתיכון כבר ידעתי שאני רוצה ללמוד אמנות ולאט לאט התמקדתי במטרה. התחלתי במוסררה ולאחר מכן בסדנה לציור של ישראל הרשברג בירושלים, והמשכתי ללימודי אמנות בשנקר. הלימודים נתנו לי את היכולת להתפתח ולצבור ידע, והובילו אותי להתמקדות בציור, ואחרי התואר המשכתי ללמוד בבית הספר התחנה, אצל ארם גרשוני.

תערוכת היחיד הראשונה שלי הייתה בבית האמנים בתל אביב ב־2017: שם משהו התחיל להשתחרר אצלי והפכתי לפחות ופחות ריאליסטית קלאסית. אני עדיין מציירת מהתבוננות וחשוב לי הדיוק בהעברת הסצנה, אבל פיתחתי את הקו האישי שלי. אני מציירת דמויות מהקהילה של יוצאי אתיופיה וגם מקהילות אחרות, ומתמקדת בדמויות כהות עור, מתוך החלטה מודעת.

מראה הצבה בתערוכה בבית האמנים ירושלים. צילום: שלמה סרי

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

הייתי שמחה לפגוש את קרי ג׳יימס מרשל, צייר אפרו אמריקאי שמצייר רק כהי עור בסגנון ריאליסטי ייחודי. הצבעוניות שלו והבחירה להשתמש בצבע שחור עם מעט מאוד תתי גוונים – זו אמירה מרתקת בעיניי.

מהו פרוייקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי להגשים אותו?

החלום הראשון הוא לקנות צבעים מסדרה משובחת ויקרה מאוד. ואם אפשר לדבר על חלום יותר רחוק – להציג בחו״ל, במוזיאון ברוקלין או אפילו ב־MOMA.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

מכנסי סקיני שחורים שאני מאוד אוהבת.


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden