כל מה שחשוב ויפה
יריב פישרמן בגלריה זה זה זה. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 6.6.2019

שברירים בגלריה שלוש, מייק בראנט בחולון, אפריקה בנמל תל אביב

שברירים בגלריה שלוש

טל אמיתי־לביא ואמיר תומשוב מציגים בגלריה שלוש בתל אביב תערוכה משותפת שאצרה שיר מלר־ימגוצ׳י, ומשרטטים יחד ״כרוניקה של חורבן ידוע מראש״. אמיתי־לביא יוצרת בחומרים פריכים ושבריריים כמו מלח, חול, אבקת סודה וחוט תפירה שחור. עבודותיה משלבות דימויים כאוטיים של התפרקות, התפוררות וקריסה, העולים גם מהחומר עצמו – חומרים שדורשים משנה זהירות, רגישים לכל מגע והופכים את ההתמודדות עם ההרס לחלק בלתי נפרד מתהליך היצירה. בעבודות הא משיבה את הסדר על כנו רק כדי להדגיש את הפגיעות והרגעיות של החומר.

תומשוב, אדריכל בהשכלתו, מתייחס אל החורבן כאינהרנטי לכל תהליך בנייה. יצירת מבנים היא אחד הסממנים הראשונים של כל ציוויליזציה ומגלמת בתוכה את השאיפה לסדר, יציבות וקביעות. תומשוב מצביע על העיר כמנגנון בעל רעב בלתי פוסק לבנייה,  אשר החורבן אורב לפתחו, ומאיים על יציבותו.הוא מציג רישומים עדינים וחיתוכי נייר של ערימות לבנים, שלדים חשופים של בניינים על גבי כריכות ספרים משומשים ודגמים פוסט טראומטיים של עיר בקריסתה. קנה המידה הזעיר, מבט־העל ממנו אנו צופים בדגם והצבע הלבן המשרה על כל הסצנות תחושה של מרחק, כל אלה מעמעמים את הקושי הטמון במראות ההרס ומאפשרים להתייחס לאובדן כאל עוד אחד מדפי ההיסטוריה המלאים בערים הנבנות זו על חורבותיה של זו.

טל אמיתי לביא בגלריה שלוש

מייק ברנט בגלריה בית מאירוב. צילום באדיבות פביאן לקוברה

מייק ברנט בחולון

בשבוע שעבר נפתחה בגלריה המשכן בית מאירוב בחולון התערוכה ״משה״, במסגרת תערוכות גיבורי תרבות של העונה הישראלית לעיצוב בחולון. התערוכה, שאצרו אילנה כרמלי לנר ורפי וזאנה, מוקדשת לזמר מייק ברנט, שהגעתו המטאורית אל הבמות בעולם הגדירה מחדש את המונח הצלחה של כוכב תרבות מקומי ואת תופעת הערצת ההמונים של כוכב ישראלי בארץ ומעבר לים. בתערוכה מוצגות מערכות לבוש שעוצבו בעבור ברנט בשנים 1970־1975, חליפות, מעילים, אביזרי אופנה ונעליים, תקליטי זהב, פרסים ותעודות, תמונות שנחשפות לראשונה מהאלבום הפרטי, קטעי וידאו, פריטי אספנות, פסלונים, יצירות אמנות ואלבומי מעריצים, פורטרטים שצולמו לאורך שנות הקריירה, כתבות ושערי מגזינים בין־לאומיים, כתבי יד מקוריים ומסמכים אישיים ועוד.

טליה ימיני בגלריה זה זה זה

שרון רשב״ם פרופ בגלריה זה זה זה

אפריקה זה כאן

בתערוכה הקבוצתית ״אפריכאן״ שנפתחת הערב (חמישי) בגלריה זה זה זה בנמל תל אביב, אמנים מקומיים מגיבים על התרבות והאמנות האפריקאית. תופעת ההגירה מאפריקה שינתה את הנוף האנושי והביאה איתה עיסוק והתבוננות מקרוב באדם האפריקאי, ״הפליט״ ו״האחר״. העבודות בתערוכה מושפעות מהתרבות האפריקאית, משפת הרחוב, אמונות ומנהגים, טכניקות ומוטיבים עממיים. האוצרת גילת אלקסלסי בחרה עבודות של מאיה אטון, טליה ימיני, שרון רשב״ם פרופ, יריב פישרמן, זירו סנטס, חוה גל־און, אסתר נאור, אצ׳י ורנר נירי, אתי מור ושולי בורנשטיין וולף.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden