כל מה שחשוב ויפה
הדס כהן, DUSA. צילומים: מל

הדס כהן // DUSA

הדס כהן שואפת לעצב ולייצר תכשיטים שיהיו 100% ידידותיים לסביבה, עם ״טבעות אירוסין אלטרנטיביות שמיועדות לאלו שלא מחפשים את הקלאסיקה עם היהלום הגדול״

DUSA, הסטודיו שלי, הוא סטודיו לעיצוב תכשיטים ידידותיים לסביבה, שבו אני משלבת בין שתי אהבות גדולות בחיי: אהבה לסביבה ולתכשיטים בעבודת יד. אני מייצרת ומוכרת תכשיטים לענידה יומיומית ותכשיטים בהזמנה אישית ללקוחות פרטיים. רובם מיוצרים מזהב וכסף ממוחזר ומאבנים ויהלומים נטולי קונפליקט שנרכשו בסחר הוגן. 

במשך שנים רבות אני צמחונית. נולדתי וגדלתי במושב קטן שנמצא בתוך יער בן שמן היפהפה, לאב שהיה מייצר פריטים לבית ולגינה מאפס, מאלתר ומוצא דרכים מקוריות לוותר על צריכה מיותרת של עוד פסולת. בעקבותיו התחלתי לאסוף אבנים מיוחדות, ענפים מעניינים, חלקי מתכות ישנים ועוד פריטים רבים ומגוונים, שמהם יצרתי אינספור יצירות: תכשיטים, קופסאות, מוביילים וכדומה.

באופן טבעי הבנתי שארצה להעמיק את אהבתי לעבודת יד ולאומנות, לכן נרשמתי ללימודי עיצוב תכשיטים בשנקר. גמעתי בשקיקה כל טיפת מידע ונהניתי מהעולם החדש שנפתח בפניי. הייתי בטוחה שבסיום לימודי אפנה לתחום תכשיטי הגלריה, ושדרך התכשיטים שאצור אוכל להעביר את המסרים של שמירת איכות הסביבה, מיחזור ו־Zero-Waste.

בתום הלימודים נחשפתי והתאהבתי ברעיון של הקמת עסק עצמאי שבו אוכל ליצור ואף להתפרנס. אלא שהמציאות טפחה על פניי מאחר וחסרו לי הידע והכלים לניהול עסק. יצאתי למסע להגשמת חלומי: השתלמתי בניהול ובשיווק, עבדתי אצל מעצבות מקומיות ורכשתי ניסיון במטרה להקים מותג שיעביר מסר של תכשיטים ברמה גבוהה שאייצר מחומרים ממוחזרים ונגישים לכל.

התחלתי לייצר אמנות מהבית. לסטודיו קראתי Dusa, שם חיבה מהילדות: מוחי לא פסק מלחשוב כיצד אוכל להעביר את מסריי ואת האידיאולוגיה שלי מהידיים אל החומר עצמו. הייתי נחושה להשתלב בשוק הישראלי בדרכי שלי. לייצר פריטים ידידותיים לסביבה, תכשיטים מקיימים. 

קראתי רבות על מעצבות אופנה שונות שמתייחסות בכובד ראש לייצור מקומי, שיש בו אקט כלכלי חשוב מעבר לפן המקיים. אלא שלא פגשתי במעצבי תכשיטים שמייצרים אותם בדרך של ״אפס פסולת״; כולם פונים אל אותם ספקים. חשבתי על הדברים שאני יכולה לשנות: הצטרפתי לארגון הבינלאומי Fair Trade, שמקשר אותי לספקים פרטיים בעולם.

אני רוכשת מהם זהב וכסף, שנשאר מהתעשייה הגדולה, מחלקים קטנים ופגומים ביצור, שרשראות קרועות והרבה תכשיטים שאנשים ממשכנים או מחליפים בתמורה לכסף. הם גורסים ומזקקים את כל שאריות הזהב עד שהוא הופך לנוזל שמעבדים מחדש בצורת גרגרים בגודל של גרגרי אורז. בתהליך כימי של יציקה נוצר תכשיט חדש לכל דבר, שהחומר שממנו הוא עשוי ידוע, לעומת תכשיט מעוצב מגרגרים שאינם ממוחזרים ושמקורם אינו נודע.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

אבני החן והיהלומים נרכשים ממשפחת כורים קנדית מקסימה המקפידה לשמור על מאזן אקולוגי מכבד (עד כמה שאפשר). כל העובדים מקבלים זכויות בריאות ותנאים סוציאליים וחברתיים הוגנים. נכון, אני מייבאת את החומרים הללו מחו״ל, ויש שיאמרו שגם זו אינה התנהגות אקולוגית, ואני בהחלט מודעת ומסכימה עימם, אך לצערי מוצרים אלו עדיין אינם קיימים בארץ.

אני מאמינה שעם השנים יהיה אפשר לרכוש אותם בארץ ולהיות 100% ידידותית לסביבה. עד שכל זה יקרה, כיום, אני יכולה לתת ללקוחותיי דרך מספקת לדעת מאין הגיע המוצר שהם רכשו, ומי הכין אותו. מובטח להם שהוא לא יצא ממפעל בסין ועבר דרך ארוכה ומפוקפקת. לא הכל מושלם עדיין, אך אני שואפת שהסטודיו יהיה ״אפס פסולת״ ואקולוגי בכל מובן.

מקור גאוותי הוא ליין טבעות האירוסין האקולוגיות water & sky; רציתי להציע טבעות אירוסין אלטרנטיביות: פניתי לאלו שלא מחפשים את הקלאסיקה עם היהלום הגדול. ההשראה לליין זה בפרט, ולכל תכשיטיי בכלל, הם מוטיבים מהטבע. בקולקציה זו הפגשתי בין המים לשמיים, עם אבן מרכזית כחולה: אקווה מארין ובלו טופז.

המים והשמים הם שני אלמנטים בטבע שאני מתחברת אליהם ואוהבת אותם: הגוונים הכחולים שולטים, היהלומים הלבנים בבסיסם, בעלי נקודות שחורות וכחולות שנותנות מראה מיוחד. כמו כן, השתמשתי בזהב ממוחזר, זהב צהוב, אדום ולבן; כך שילבתי את האדמה, המים, השמיים והרוח. 

ברצוני לעבוד עם לקוחותיי בשקיפות מלאה, לספר להם על דרך הייצור וגם על הסטייל, להעניק להם תכשיט שהושקעה בעיצובו מחשבה רבה תוך התחשבות בטבע וצרכנות נבונה. חשוב לי להגשים את החלום שלהם, חשוב לי שהם יענדו את טבעות האירוסין בידיעה שכולם יצאו נשכרים: הם קיבלו תמורה מלאה בעבור כספם והיוצר, המספק וכדור הארץ יצאו נשכרים. השינוי בגישה צריך להיעשות כעת ואנו, בני הדור הצעיר, בני 20-30 החושבים על ילדיהם דור העתיד, אנחנו אחראים לשינוי.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נירה כלב

    דווקא הזהב הממוחזר והמעורב יוצר תחושה של עתיק.חוץ מזה העיצובים יפים ועדינים.
    מושלמים

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden