כל מה שחשוב ויפה

עוד תערוכות סוף שנה וענייני הזמנות

בימים אלו מוצגת בתל אביב תערוכת בוגרים נוספת, זו של המכללה לאמנות ועיצוב ת"א (האם אני היחיד שעוד קורא למקום הזה אסכולה?). בפוסטים קודמים התייחסתי כבר לכמה אספקטים של התערוכות: על ההזמנות לתערוכות סוף השנה כבר כתבתי כמו גם על הרשמים שלי משנקר. מבחינת ההזמנה אני חושב שהיא עושה את העבודה – קודם כל יש בה אירוניה עצמית לגבי השלב שבו נמצאים הבוגרים. ניתן לפרש בכמה דרכים את השילוב של חותמת הדרכון, ההמראה ושקית ההקאה הן לגבי התחושה של הבוגרים ברגע נתון כלפי התהליך שעברו והן לגבי מה שמצופה להם בעתיד. עוד לא הספקתי לבקר בתערוכה אבל מהמעט ששמעתי עליה הבנתי שהיא אמורה להיות מוצלחת, חבל רק שהיא מתקיימת למשך פרק זמן קצר כל כך.

לגבי שאר התערוכות, בויצו לא הספקתי להיות אבל קיבלתי לא מעט תמונות של מה שהיה שם ועושה רושם שפיספסתי תערוכה מאד מוצלחת, אני אשתדל להעלות באחד הפוסטים הקרובים כמה מהרשמים ממה שקיבלתי. ואיך אפשר בכל זאת בלי התייחסות לתערוכה של בצלאל, או ליתר דיוק להזמנה של התערוכה. כבר לפני חודש הועלו בפורומים שונים השגות לגבי המקוריות של האימג' בו נעשה שימוש בהזמנה אולם ללא הוכחות לא היה טעם להתייחס לשמועות. והנה, בשבוע האחרון לפחות בשני מקומות – פורום עיצוב תעשייתי בארכיג'וב ופורום תקשורת חזותי בתפוז נחשף היוצר המקורי של האימג' ונערך דיון ער לגבי המשמעות של כל הפרשה.

אינני מכיר את המעצב של ההזמנה – אמנון אילוז, אולם עושה רושם שהמגיבים יצאו מעט מכלל פרופורציה. נכון, הדבר אינו מוסיף ליוקרה המקצועית שלו אולם בין המעשה לבין ההתלהמות שנחשפה בדיונים, גם לאחר שהסביר את פרטי המקרה, יש פער גדול. מטעות שנעשתה לפי המעצב בתום לב ועד הקריאה להחרים את בצלאל המרחק הוא רב. אני עדיין חושב שהחיבור שנעשה בין האימג' לנושא ההזמנה – תערוכת סוף שנה של בוגרים, הוא חיבור נכון וחכם וכל מי שטען בדיונים שלקחת אימג' ולחבר לו כותרת מבלי לטעון את האימג' במשמעות נוספת פשוט לא הבין את ההזמנה או שלא הבין את אחד האספקטים של עבודת המעצב הגרפי. דבר אחד שאני כן מסכים עם רוב המגיבים ואיני מבין הוא מדוע מוסרת האקמיה את עבודות העיצוב שלה לבוגרים. זה נחמד לשמור על קשר ולספק עבודה לבוגרים, אבל קיימים בבצלאל מספיק סטודנטים מוכשרים שאני בטוח שימצאו את הזמן (בין אם במסגרת פרוייקט מן השורה ובין אם לאו) לעצב כל חומר חזותי הקשור לעבודתם, וזה נכון במיוחד לגבי תערוכת סוף השנה של המוסד בו הם לומדים אשר אמורה לייצג יותר מכל את המהות של מה שעשו שם במשך 4 שנים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden