כל מה שחשוב ויפה
אליקו נר גאון, רחוב הנביאים. הגלריה בקיבוץ בארי

אליקו נר גאון בגלריה בקיבוץ בארי

פורטפוליו Promotion: תערוכת היחיד של אליקו נר גאון בגלריה בקיבוץ בארי, ״רחוב הנביאים״, מציגה פנטזיה חולמנית של דבר שהיה, גם אם לא בדיוק כך. אוצרת: סופי ברזון מקאי

מרכז ״שלהבתיה״. ירושלים של שנות ה־50. משנת 1956 עד שנת 1967 המכון הפיני הפעיל במיסיון בית־ספר ופנימייה לילדים יהודים. המתחם, שנמצא עדיין ברחוב שבטי ישראל, כלל בזמנו גם את בית הבישופ ברחוב הנביאים 25. בין קירות האבן הירושלמית, תחת חלונות מקושתים ואיקונוגרפיה נוצרית אוונגליסטית, נפתח ונסגר פרק בסיפור החיים של אמו של אליקו, יחד עם אחיו ואחותו הגדולים. מלווים בנזירה הם הלכו יחד את רחוב הנביאים, אמא ושני ילדיה הקטנים, עד למיסיון שם הילדים העבירו שנים מילדותם.

בית השיטה. כעבור 50 שנים ויותר. במבנה נטוש ומיועד להריסה, לאורך חודשים של עבודה ועם צוות של אנשים וילדים, מוקם סט צילום. דלתות נבנות, ציורים נתלים, קירות נצבעים, עד לשחזור לא בהכרח נאמן למציאות, של המיסיון שבו קורות משפחתו התגלמו לפני כל כך הרבה שנים. שמיכת החום הכבדה של העמק מתפוגגת בכניסה לחלל, אל תוך קרירות ירוקה ולא אישית של הקירות וצלחות הפלסטיק. העמל הרב מתכנס למוזיאון הזיכרון של משפחתו בירושלים.

כל תמונה שצולמה בסט היא פנטזיה חולמנית של דבר שהיה, גם אם לא בדיוק כך. זיכרון או פצע שאליקו חובש ברחמנות. תהליכי חשיפה, גילוי והסתרה בנופים נורדיים. צילום אחרי צילום נערמים לתל של אירועים מורכבים, שחזורים לא מדויקים, שבילים מתפתלים בין חדרי זיכרון מעומעמים של אמו, אחיו ואחותו.


אליקו נר גאון | רחוב הנביאים
אוצרת: סופי ברזון מקאי
הגלריה בקיבוץ בארי
פתיחה: רביעי, 21.10
ביקורים בתיאום מראש עם זיוה ילין 0547918049, עמרי קרן לפידות 0525013765, או במייל [email protected]
רביעי 9:00-13:00; חמישי 16:00-20:00; שישי 9:00-13:00; שבת 10:00-14:00

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נירה כלב

    יפה, נוסטלגי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden