כל מה שחשוב ויפה
אפי קישון, הזכות להשכח

פסטיבל האיור 2020 // מאיירים בגוף ראשון. חלק 1

עולמות פרטיים, מקומות נסתרים, חפצים אהובים, אנשים וכאבים - נציגים משמונה תערוכות ראשונות בפסטיבל האיור 2020

אפי קישון / הזכות להשכח

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? אני מכירה את המונח הזכות להשכח מהעולם הדיגיטלי ומאוד מסקרן אותי לראות איך אפשר לתרגם את זה לדימויים חזותיים, בהתייחס לחפצים ישנים, שכבר לא בשימוש, שהיו בדרכם לאשפה או לשוק הפשפשים. יש בזה שכבה נוספת, שיוצרת עניין ומסתורין. ובכלל, חפצים ישנים, מספרים סיפור. יהיה מעניין לראות חפצים מקבלים חיים חדשים וסיפורים חדשים. בתערוכה משתתפים מעצבים מהמון דיסציפלינות כך שתהיה תערוכה מאוד מגוונת, שמחה וכיפית.

מה איירת בזמן הקורונה? בעיקר תגובות אקטואליות למצב, ואת הפנקס המדובר.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? מאיירת בשם Tara booth. הגעתי לפרופיל שלה באינסטגרם לפני בערך שנתיים ואני מאוהבת. היא מאיירת בעיקר את עצמה, בסיטואציות יומיומיות, מאוד נשיות לרוב. הכל מאוד ציני ומופרע בסגנון של ילד בכיתה ב׳ (אבל בקטע טוב ממש!). 

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? תלוי בתקופה,אבל הנה להקה שאני חורשת עליה מאוד לאחרונה – Warm Bodies. הסולנית אוליביה גיב בעצמה מאיירת, אגב, והנה דחפתי על הדרך עוד המלצה.

אפי קישון, הזכות להשכח

אפי קישון, הזכות להשכח


יאנה גורליק / איך לחבק סוףה

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? אני מציגה בתערוכה נובלה גרפית שבנויה כספר אמנית. הנושא מאוד אישי – חברה קרובה שלי איבדה בעלה, וההתמודדות (גם שלי) הייתה קשה. איך עוברים את האובדן, איך זה משפיע על היחסים עם אנשים קרובים, החברות, הקרבה. אני, כחברה הכי קרובה שלה, חשה ניתוק וחוסר אונים. מצד שני חוששת מעוצמת הרגשות שלה. בעולם שלנו יש הרבה כאב ועצב, אבל גם הרבה אהבה ותקווה, והחיים מנצחים. אני חושבת שהספר שלי יכול לעזור לאנשים לקבל את עצמם.

מה איירת בזמן הקורונה? בהתחלה לא יכולתי לצייר כלל, קפאתי נפשית. לפעמים הייתי פשוט כותבת מילים משירים ששמעתי ומציירת סביב המילים. התעסקתי הרבה עם דיוקנאות עצמיים. כשהתחלתי לעבוד על הכפולות של הספר, הייתי במצב של כאב וניתוק – דומה למשהו שניסיתי לתאר בנובלה הגרפית. הרבה כאב, הרבה שחור.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? כרגע המאייר האהוב עליי הוא אמן לבנוני Naji Chalhoub נתקלתי בציורים שלו במקרה, ומאז אני עוקבת אחריו. הסגנון שלו מאוד מתכתב עם מה שאני לעיתים מביעה, המקצב, הנושאים, הקומפוזיציה. הרגשות העזים שהוא מצליח להעביר. 

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? בחודשים האחרונים אני מקשיבה ל־Agnes Obel (אפילו תכננתי ללכת להופעה שלה בעידן הפרה־קורונה) והאלבומים הראשונים של להקה איסלנדית Of Monsters and Men (שהם בערך שרים את מה שאני מציירת).

יאנה גורליק, לחבק סוףה

יאנה גורליק, איך לחבק סוףה


עמי שנער / אדריכלים מאיירים את תל אביב

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? כדאי לבקר בתערוכה כי א. נציג בחלל מעניין – המבואה הנטושה של קולנוע זמיר לשעבר, שתחזור לחיים בזמן התערוכה; ב. נציג רישומים וציורים של מקומות בעיר, והתהליכים המשנים אותם, בליווי סרטון (שמכין אדריכל יואב מסר) שיזכיר לכולנו את עשרות בתי הקולנוע בעיר שהיו ואינם עוד.

מה איירת בזמן הקורונה? ציירתי בין היתר מראות מההפגנות הגדולות בתל אביב – זהו בעיני ייצוג של הרוח החופשית והמרדנית של תל אביב.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? ראלף שטדמן, מיירה קלמן, דודו גבע.

למה אתה מקשיב כשאתה מאייר? מוסיקת בלוז – בת׳ הארט, טרייסי צ׳פמן.

עמי שנער, אדריכלים מאיירים את תל אביב

עמי שנער, אדריכלים מאיירים את תל אביב


קסניה נזרוב / עד כאן! [נמאס]

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? התערוכה מדברת על דברים קטנים שאנו פוגשים ביום יום והם מפריעים, מציקים – כמו אבן בנעל – עד שכבר לא ניתן לסבול יותר. נגענו בנושאים אישיים וכואבים וניסינו לראות איפה אנו מעבירות את הגבול. בחלק מהעבודות לא היה מנוס מלתת מבט על המצב והתקופה בה אנו חיים. לדעתי, כל מבקר בתערוכה יכול להזדהות עם הנושאים שאנו מעלות ולמצוא בעבודות השתקפות של דברים המציקים ואולי גם לחשוב מה ניתן לעשות כדי למנוע אותם.

מה איירת בזמן הקורונה? בסגר הראשון הרגשתי שזה היה חיוני וניסיתי  להתייחס אל המציאות בדרך הומוריסטית. איירתי את הבדידות שהרגשתי בחגים, הסתגלות למסכות ואלכוג׳ל, מחסור בביצים ונייר טואלט, קושי להשיג כוס קפה בטייק־אווי… בסגר השני הרגשתי תסכול וכעס, עד שכבר לא נשאר מקום להומור בעבודות שלי.

מי המאייר.ת האהובה עלייך כרגע ולמה? אחד המאיירים שאהובים עלי הוא יובל ישראלי שגיליתי בשנה שעברה בתערוכה בכולי עלמא. אני אוהבת את השימוש שלו בעפרונות, צבעוניות דמיונית וייצוג אישי, קווירי, צבעוני, דמיוני ושמח, שהוא נותן לדימויים ארוטיים, נעורים וגוף גברי.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? יש לי טעם די אקלקטי, תלוי במצב רוח. אני יכולה לשמוע יום אחד מטאל גותי ויום למחרת פופ מיינסטרים.  

קסניה נזרוב, עד כאן! [נמאס]

קסניה נזרוב, עד כאן! [נמאס]


רותי פינס / עד מאה מטר מהבית

למה כדאי לבוא לתערוכה שלך? התערוכה היא הזדמנות לצאת מהבית, לעבור מרחק של יותר ממאה מטר בהליכה, לחוות משהו אמיתי, לזכות בכמה סיפורים ואולי בכוס תה.

מה איירתי בזמן הקורונה? אני מאיירת יומן רקום מפיסות בד שמצאתי ובגדים שאני עושהבהם שימוש חוזר. (כרגע אני מבלה את ימיי בפיג׳מה).

מי המאייר האהוב עליך כרגע ולמה? וולף ארלברוך, שכתב ואייר ספר על מפגש עם המוות והרגיע אותי שזה בסדר.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? אני מקשיבה לשקט או לפודקאסט בואי נדבר רצח.

רותי פינס, עד מאה מטר מהבית

רותי פינס, עד מאה מטר מהבית


דריה צירולניקוב / סיפור ישן חדש

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? התערוכה מתארת בצורה ייחודית הסיפורים ואגדות מוכרים מהילדות, מזווית אחרת ובלתי צפויה. התערוכה נותנת הרגשה שאם כולנו ניתן יותר אהבה, שמחה וחיוביות – נוכל לשנות את העולם. פשוט צריך לבוא ולראות.

מה איירת בזמן הקורונה? חופש בחירה. אני רוצה שכולם יהיו חופשיים.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? הצייר האהוב עלי הוא ג׳ורג׳י קולארוב – צייר בולגרי. הציורים שלו מלאים צבעי חיים ואנרגיות חיוביות. כל ציור שלו – זה ריקוד, ריקוד של שמחה ואהבה. 

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? בזמן שאני מאיירת אני אוהבת להקשיב ל־Kenny G – Havana זה מדהים! 

דריה צירולניקוב, סיפור ישן חדש

birds

סמי ג׳ורבאן / היצורים המסתוריים של סמי

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? אני מציג בתערוכה עולם פנימי סוריאליסטי וסוער. תמיד ציירתי אבל לא למדתי ציור מעולם (עד לפני שנה). גדלתי בחברה הערבית מוסלמית, במציאות שאינה דומה בכלל לחיים פה בתל־אביב.

מה איירת בזמן הקורונה? בקורונה ציירתי הרבה יותר מאשר בדרך כלל. התמקדתי בעיקר בעבודות הגדולות לשבוע האיור, וגם בסקיצות ועבודות חצי גמורות.

מי המאייר האהוב עליך כרגע ולמה? הכרתי את העבודות של אלכס גריי דרך איוריו לאלבום של הלהקה שאני הכי אוהב TOOL והתחלתי לעקוב אחריו. מה שמסקרן אצלו זה שהאיורים והציורים שלו מראים הרבה מעבר למבט שעין רגילה יכולה לראות.

למה אתה מקשי כשאתה מאייר? אני יוצר בעיקר בלילה ומאזין להרבה מוזיקה. כאמור, הכי אוהב את toolband.com אבל בנוסף מקשיב הרבה מאד למוזיקת כנסיות נוצריות או למוזיקה ויקינגית מעולם הפנטזיה.

סמי ג׳ורבאן, היצורים המסתוריים של סמי

סמי ג׳ורבאן, היצורים המסתוריים של סמי


נורית גרוס אשר / בארץ אהבתי

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? זו תערוכה מיוחדת במינה שמציגה פרשנויות מאויירות של מאיירים שונים לאזורים בארץ. דווקא בימים האלה, שבהם השיטוט בעולם מוגבל, ניתנת לנו הזדמנות לחוות את שמורות הטבע של הארץ בצורה מקורית ולהעריך את יופיין מחדש. 

מה איירת בזמן הקורונה? בזמן הקורונה יצאתי לטיולי אופניים בפארק ואיירתי שם כל מיני פינות מעניינות.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה?יש הרבה מאיירים שאני אוהבת. עכשיו גיליתי את Anna Laval ואני אוהבת את הדמויות הקטנות שלה בתוך נופים של צבע וצורה. 

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? יש לי פלייליסט בספוטיפיי שאני מוסיפה לו כל פעם עוד שירים. לאחרונה הוספתי הרבה שירים של Christine and the queens.

נורית גרוס אשר, בארץ אהבתי

נורית גרוס אשר, בארץ אהבתי


דניאל ויסיק / נולד מחדש – מאה שנים להולדתו של יוסף באו

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? בתערוכה הקבוצתית יוצגו עבודות של מספר אמנים מרקעי יצירה שונים. התוצאה היא פסיפס יצירתי, ברוח פועלו של יוסף באו. הזדמנות להתוודע לעבודות איור עכשוויות ולמורשת האיור הארצישראלית.

מה איירת בזמן הקורונה? היה כיף גדול להשתתף במחזור הראשון של ״הנפשות פועלות״ בתמיכת עיריית ירושלים, קרן גשר והמיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים, וליצור את הסרט  העורב הרביעי

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? האמן והמאייר הבלגי גראן קנול. הקומפוזיציות שלו, הפשטות, החיפוש, השלווה. 

למה אתה מקשיב כשאתה מאייר? מוזיקה. בתקופה הנוכחית: הילה רוח – רופאה במערבעומר אביטל – Exercises in Futility.

פסטיבל האיור יפתח ביום חמישי 26.11 ברחבי העיר תל אביב
הפרטים המלאים באתר הפסטיבל >>

דניאל ויסיק, נולד מחדש - מאה שנים להולדתו של יוסף באו

דניאל ויסיק, נולד מחדש – מאה שנים להולדתו של יוסף באו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אתי (אתיקה) יפה

    העדכון בפורטפוליו משרטט מפה מרשימה ומגוונת של יוצרים ומאיירים בשיתופי פעולה!
    תודה!!!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden