כל מה שחשוב ויפה
גמביט המלכה
גמביט המלכה. צילום: PHIL BRAY/NETFLIX

סיכום 2020 / נטפליקס יצאה מלכה

בשילוב עם הקורונה, גמביט המלכה רוקנה את מדפי השחמט בחנויות ועררה סקרנות לגבי שורשי המשחק העתיק, ההשפעות התרבותיות וגרסאות העיצוב שלו, מהמאה ה־6 ועד היום

רבות דובר על כוחה של הטלוויזיה לקדם מכירות של מוצרים, אך ספק אם מישהו צפה כי סדרת דרמה שיצאה בשנת 2020 תוביל למחסור עולמי בחנויות הצעצועים במשחק בן כ־1,500 שנה. סדרת הלהיט של נטפליקס, גמביט המלכה, המבוססת על רומן בשם זה מאת וולטר טוויס משנת 1983, מספרת על פריצתה המטאורית של ילדה יתומה (שהפכה לצעירה מרשימה, חיננית ומכורה לסמים ולאלכוהול) אל עולם אליפות השחמט.

תופעת לוואי בלתי מתוכננת של הצלחת הסדרה, אולי גם לאור משבר הקורונה והעלייה הכללית בפופולריות של משחקי הלוח בשנה האחרונה, היא דיווח של יצרניות ומפיצות משחקים ברחבי העולם על מחסור בערכות שחמט בחנויות.

השחמט האיקוני שמככב בסדרה, על כליו המוכרים והציוריים – החיילים, הפרשים, המלך והמלכה – הוא גרסה מערבית מאוחרת יחסית למשחק קדום, שעבר גלגולים רבים. עדויות ראשונות למשחק מיוחסות להודו במאה השישית לספירה, אם כי יש הטוענים שמקורו מוקדם עוד יותר.

שמו הקדום בשפת הסנסקריט ״צ׳טורנגה״ פירושו ״צבא הבנוי מארבע דיוויזיות״. השם מתייחס לארבעת הדימויים שייצגו כלי המשחק המקוריים, שעמדו משני צדי המלך – חיילים, פילים, פרשים רכובים וספינות (או מרכבות).

כלי משחק השטאר, מונגוליה, המאה ה־20

כלי משחק השטאר, מונגוליה, המאה ה־20. Asia and Pasific Museum, ורשה. צילומים: שלומי איגר

חלק מהדימויים התחלפו עם הזמן בכלים המוכרים של המשחק כיום, ואחרים נשארו בגרסאות שונות של המשחק בתרבויות שונות. כך לדוגמה במשחק השטאר המונגולי, שבו אפשר למצוא גם כיום כלים בדמויות של פילים וגמלים.

את שמו הקלאסי קיבל השחמט עם התפשטותו מהודו לפרס, שבה הוא נקרא בשם המתאר את מטרת המשחק – ״שאה־מט״, שמשמעותו בפרסית ״המלך חסר אונים״ (ויש שיאמרו: המלך מת). מפרס נפוץ המשחק ברחבי העולם המוסלמי, שם צבר פופולריות רבה, ונוספו לו משמעויות תרבותיות עמוקות.

אסטרטגיה ושליטה בגורל

לעומת משחקים פופולריים אחרים באותה תקופה (וגם כיום), שהיו מבוססים על קובייה, המסמלת את הגורל וחוסר השליטה בתוצאה, השחמט, משחק האסטרטגיה המתוחכם, קיבל בעולם המוסלמי מעמד סימבולי; סמל לחופש הבחירה של האדם ולרצונו החופשי.

בקווי המסחר על דרך המשי המשחק התפשט תחילה מזרחה, והתפתח לגרסאות שונות הקיימות עד היום, כמו השיאנג־צ׳י הסיני, שבו הכלים אינם עומדים על גבי המשבצות אלא על ההצטלבויות ביניהן; או השוגי היפני, שבו הכלים הנופלים לידי היריב מצטרפים לכוחותיו.

גרסאות אסייתיות עכשויות של השחמט

גרסאות אסייתיות עכשויות של השחמט. Asia and Pasific Museum, ורשה

לוח מעץ, שיש וצדפים, כלים מפליז יצוק, אוסטריה, 1710

לוח מעץ, שיש וצדפים, כלים מפליז יצוק, אוסטריה, 1710. germanisches national museum נירנברג

כלי פח צבועים, גרמניה, 1775

כלי פח צבועים, גרמניה, 1775. germanisches national museum נירנברג

כלי עצם ושנהב, המאה ה־19

כלי עצם ושנהב, המאה ה־19. germanisches national museum נירנברג

birds

הפורמט המערבי של המשחק, כפי שאנו מכירים אותו כיום, התקבע באירופה במאה ה־15. אופיו הצבאי התרכך מעט, וחלק מכלי המשחק השתנו מדימויי הדיוויזיות הצבאיות לדימויים המייצגים מעמדות חברתיים שונים, ואת תפקידם ההיררכי ביחס למלך. כך לדוגמה, הכלי המכונה בעברית ״רץ״, החליף את דימוי הפיל מהמשחק המקורי בדימוי שעיצובו מבוסס על כובע הבישוף הנוצרי, (וזהו גם שמו של הכלי באנגלית).

באותה תקופה חל בשחמט האירופי גם אחד השינויים החשובים והדרמטיים, כשהדמות העומדת ליד המלך – שבאופן מסורתי היתה כלי משחק חלש יחסית וייצגה את יועץ המלך, הוָזיר – הוחלפה בייצוג הנשי היחיד על הלוח, המלכה. יותר מכך, המלכה הפכה לכלי החזק ביותר במשחק.

במאה ה־15 חל בשחמט האירופי גם אחד השינויים החשובים והדרמטיים, כשהדמות העומדת ליד המלך – שבאופן מסורתי היתה כלי משחק חלש יחסית וייצגה את יועץ המלך, הוָזיר – הוחלפה בייצוג הנשי היחיד על הלוח, המלכה. יותר מכך, המלכה הפכה לכלי החזק ביותר במשחק

שריד מהתקופה שבה המלכה היתה וָזיר אפשר למצוא בכינוי הכלי בכמה שפות, כגון הונגרית (vezér), פרסית (vazīr), טורקית (vezir) וערבית (وزير). הדמות הנשית החזקה, בעלת יכולות התנועה הקיצוניות, האיצה את קצב המשחק והפכה אותו למהיר ודינמי הרבה יותר מכפי שהיה עד אז.

בתקופת הנאורות, במאות המאוחרות של האלף הקודם, הפך המשחק לעממי ופופולרי, וזכה לאופי רומנטי, בזכות היותו בלתי צפוי, מאפשר מהלכים מקוריים, יצירתיות ודרמה. הדבר תרם להופעתו של השחמט כדימוי נפוץ בתחומים שונים של התרבות המערבית, כמו ספרות, ציור ושירה.

בשונה ממשחקים מופשטים, שבהם מייצגים כלי המשחק נקודת ציון על פני לוח, אופיו הסיפורי של השחמט, שבו לכלים השונים יש שמות ותפקידים, הצית את דמיונם של מאמנים ומעצבים. כך נוצרו שלל גרסאות של ערכות ולוחות שחמט מגוונים, בטכניקות וחומרים שונים ומשונים.

משחק המלחמה הקרה

במאה ה־19, עם העלייה בפופולריות של המשחק ומיסוד התחרויות בו ברחבי העולם, נוצר צורך בעיצוב אחיד, שישמש במשחק המקצועני, מבלי להטעות את השחקנים. בשנת 1849 הוחלט על סטנדרט אחיד לעיצוב הכלים המשמשים בתחרויות. הסטנדרט הנקרא סטאונטון, על שם אלוף השחמט האנגלי, משמש עד היום, והוא המראה הטיפוסי והמוכר של השחמט.

אולם לצד העיצוב הסטנדרטי והאחיד, ואולי אפילו בזכותו, הפורמט האיקוני הפך לפלטפורמה מפתה עבור מעצבים ואמנים. לכל אורך המאה ה־20 וגם כיום, ממשיכות לצאת גרסאות של שחמט המביעות את תפקידי הכלים השונים והיחסים ביניהם, בחומרים וסגנונות שונים. לעיתים הופכות המשמעויות לסמליות ומספקות פרשנויות והרחבות בהתבסס על תפקידיהם המוכרים של הכלים.

תחרויות השחמט המקצועי של המאה ה־20 מספקות את הרקע לעלילת הסדרה גמביט המלכה, שהחזירה את השחמט לתודעת הקהל וגרמה ללוחות המשחק להיחטף מהמדפים. בשנים המתוארות בסדרה, על רקע המלחמה הקרה, השקיעה ברית המועצות משאבים רבים בטיפוח אלופי שחמט, שהפך לסמל לחוכמה ולתחכום, ולחלק מן הגאווה הלאומית של מעצמת העל.

כלי שחמט, ג׳וסף הארטוויג, 1923

כלי שחמט, ג׳וסף הארטוויג, 1923. ארכיון הבאוהאוס, ברלין

טק־טיק, משחק דמוי שחמט, גרמניה הנאצית, 1937

טק־טיק, משחק דמוי שחמט, גרמניה הנאצית, 1937. מוזיאון הצעצועים, נירנברג

שחמט, המאה ה־20

שחמט, המאה ה־20. Germanisches national museum נירנברג

גמביט המלכה

גמביט המלכה. צילום: PHIL BRAY/NETFLIX

גארי קספרוב, אחד מאלופי השחמט הגדולים ביותר, שהחל את דרכו בברית המועצות, הובס בשנות ה־90 על ידי יריב חדש ובלתי צפוי, המחשב Deep Blue של חברת IBM. ההפסד של קספרוב היה אירוע דרמטי בתחרות המתמשכת בין האדם למחשבים ותוכנות שחמט. באותן שנים יוחסו לניצחון גם משמעויות של התקדמות בתחום הבינה המלאכותית.

המשחק הדיגיטלי, כנגד מחשב או במשחק יריבים מרחוק, התפתח לשלל גרסאות ואפליקציות, הנעות בין משחקים קלילים וצבעוניים לבין טורנירים מקצועיים. זהו שלב נוסף, ברוח המאה ה־21, בהתפתחות של המשחק הקדום, ששינה את פניו ואופיו פעמים רבות ב־1,500 השנים האחרונות ומעולם לא הפסיק להיות פופולרי ורלוונטי.

בין אם העניין המחודש שעוררה בו גמביט המלכה ימשך ובין אם יעלם עם הופעת הלהיט הבא, אין ספק שנטפליקס ביצעו מהלך מוצלח מאד. שח־מט.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden