כל מה שחשוב ויפה
שגית חקלאי, ARCHABILITY
שגית חקלאי, ARCHABILITY. צילומים: שי אפשטיין

שגית חקלאי: נגישות היא בשום אופן לא אנטיתזה לאסתטיקה

שגית חקלאי מעניקה ב־ARCHABILITY יעוץ נגישות לצד תכנון אדריכלי ממוקד־נגישות של בתים פרטיים. בפרויקטים אלה - כמו גם בביתה הפרטי - היא משלבת ״שכבת נגישות״ במטרה לייצר מרחבים מכילים מבלי לוותר על אסתטיקה

בחודש מאי האחרון, ממש בתוך הקורונה, עברו האדריכלית ויועצת הנגישות שגית חקלאי ומשפחתה לבית חדש, שתכננה באחת השכונות הצפוניות של תל אביב. ״הילדים גדלו והצרכים השתנו, והחלטנו לדייק את המרחב הביתי שלנו בהתאם״, היא מספרת.

כשחקלאי אומרת לדייק, המילה מקבלת משמעות שבהקשר התכנוני היא הרבה מעבר לסמנטיקה הפשוטה והרווחת של פונקציונליות או אסתטיקה גרידא. לפני 20 שנים נפצע בעלה, צפריר, בתאונת אופניים, שבעקבותיה הוא הפך לאדם עם מוגבלות המתנייד בכיסא גלגלים והחיים השתנו באחת. 

״היינו אז בסוג של שיא והכול נראה מחייך. חזרנו מלימודים בארצות הברית, שם גם הספקתי להתמחות במשרד האדריכלים הגדול והמוכר SOM, התחלתי כבר לעבוד במשרדה של אורלי שרם, צפריר השתלב בתחום ההיי־טק ונולדה לנו בת בכורה״.

המציאות החדשה שטפחה על פניה הפנתה את מי שעסקה בתכנון בתי יוקרה לתפוס את עיסוקה מזווית אחרת, רחבה הרבה יותר. ״נושא הנגישות חדר, ובגדול, לעולם המושגים שלי. בד בבד עם העבודה במשרד התחלתי ללמוד את התחום ולהשתלם בו עד קבלת הסמכה כמורשית נגישות״.

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

לפני עשר שנים פתחה חקלאי את משרדה, ARCHABILITY, שבו היא מעניקה ייעוץ נגישות לפרויקטים ציבוריים, מוסדיים וביטחוניים, לצד תכנון אדריכלי ממוקד־נגישות של בתים פרטיים. בפרויקטים אלה היא משלבת באדריכלות ״שכבת נגישות״, כפי שהיא מגדירה זאת, במטרה לייצר מרחבים מכילים וחיבור הרמוני של פתרונות נגישות עם אסתטיקה. 

״נגישות היא בשום אופן לא אנטיתזה לאסתטיקה. כבכל תכנון, כך גם בבית נגיש המטרה היא ליצור בית אסתטי, חי ועובד, רק עם יתר דגש על עיצוב שמותאם לצרכי האדם הנזקק לכך״.

האהבה לברזל

הבית החדש הוא חציו של דו־משפחתי במבנה שכולו תוכנן על ידי חקלאי, כשהחצי הצמוד הוא דוגמה לתכנון שבוצע מתוך חשיבה על נגישות עתידית. הוא נבנה על מגרש ששטחו 540 מ״ר, וחללו הפנימי משתרע על 250 מ״ר בחלוקה לשלוש קומות + קומת מרתף עם כניסה עצמאית.

הפרוגרמה, אומרת חקלאי, ״הייתה ׳רגילה׳. פשוט בית שנועד להכיל אותנו ולשרת אותנו בכיף, תוך שילוב פתרונות נגישים לצפריר, שמאפשרים תנועה בין הקומות שמחוברות במעלית, התנהלות עצמאית ותפקוד חופשי עם גישה נוחה לכל חלל ולכל פונקציה. עולם הנגישות ככלל התפתח וממשיך להתפתח כל הזמן, ותכנון הנגישות בבית הזה מביא איתו קדמה וניסיון שלא היו לי בתכנון ביתנו הקודם״. 

בית שנועד להכיל אותנו ולשרת אותנו בכיף, תוך שילוב פתרונות נגישים, שמאפשרים תנועה בין הקומות, התנהלות עצמאית ותפקוד חופשי עם גישה נוחה לכל חלל ולכל פונקציה

קומת הכניסה היא מרחב פתוח וגמיש, המרכז את הפונקציות הציבוריות,. הקומה מעליו היא קומת הילדים, המכילה חדר משפחה ושתי סוויטות עם מרפסת משותפת שמלווה אותה. עליית הגג היא חלקת האלוהים הלא כל כך קטנה של ההורים, המכילה אזורי שינה ורחצה ויציאה למרפסת משלה. קומת המרתף מאכלסת יחידת מגורים המשמשת את הבת הבכורה ואת משרדם של חקלאי ושל צפריר, העוסק ביזמות עסקית. 

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

המערך החומרי שבחרה חקלאי מושתת על חומרים טבעיים במופע עשיר ומהודק כאחד. ריצוף קומת הכניסה בוצע בבטון בגון כורכרי־חיטה, לקומות העליונות נבחר פרקט במבוק, וקיר המעטפת ״המטפס״ לכל גובה הבית ונצפה בכל קומה יצוק מבטון חשוף בגון כורכר. בטון יצוק משמש גם בחומת הבית ובמרפסות, ושימוש נרחב נעשה בברזל קורטן, כמוטיב חוזר שאף מעצים את הקשר בין הפנים והחוץ.

השימוש בו מתחיל כבר בחזית הקדמית, באדנית שמשולבת מעל הגדר הבנויה ובשער הכניסה לחצר; הוא נכנס הביתה ונוכח בו ״בגדול״, החל מדלת הכניסה, דרך גרם המדרגות המרשים, ועד אלמנטים שעוצבו ייעודית; ואז שב ויוצא אל הגינה.

״יש לי אהבה מיוחדת לברזל״ אומרת חקלאי, שהרזומה שלה כולל קורסים בנפחות ובמסגרות ותחביב פיסול. ״ידעתי שאני רוצה לשלב אותו בעיצוב הבית, אבל לא שיערתי עד כמה אני יכולה להיעזר בו גם בהבט פרקטי. מבחינתי הוא דוגמה מצוינת למפגש בין עיצוב לפונקציה״. תאורת החלל משלבת גופים נקיים ומתכווננים המספקים תאורה כללית, עם שילוב גופים דקורטיביים באזורים ממוקדים. 

מדלת הכניסה אפשר לחצות במבט את החלל הציבורי עד הגינה. ״קצה״ החלל תוכנן עם תמיכה קונזולית, ללא עמודים, כך שכשהוויטרינות התוחמות אותו פתוחות הוא חובר לגינה תוך יצירת רצף המשכי. עיצובו הגמיש מוהל את הפונקציות שהוא מכיל זו בזו, כשהמטבח חובק את הסלון ויחידת האי שבו משמשת גם כפינת האוכל.

ההחלטה לוותר על פינת אוכל ״קבועה״ נבעה, לדברי חקלאי, ״מתוך רצון לנצל מיטבית את החלל הפתוח, להימנע מעומס ולשמור על מראה נקי. אמנם הכיור מותקן במשטח של האי, אבל הברז הוא טלסקופי וכשהוא מתקפל פנימה מניחים עליו משטח כך שפני השטח נותרים אחידים, פורשים עליהם מפה ויש שולחן נוח וגדול דיו להסב אליו״.

כל אדם בכל גובה יכול לראות את עצמו במראה

יחידת האי משלבת בסיס מברזל קורטן ומשטח צפחה, ואופן עיצובה המותיר חלל פנוי מתחת חלק מהמשטח, מספק נגישות נוחה לכיסא הגלגלים. ״צפריר הוא הבשלן של הבית, ותכנון המטבח ככלל, נתפר כדי שיהיה לו הכי נכון, נגיש ונוח לעסוק בתחביב האהוב עליו״.

כך לדוגמה, התקנת הכיור ביחידת האי הנגישה, אחסון התבלינים והמצרכים היבשים בתוך צנצנות המוצמדות עם מגנט לחיפוי ברזל כך שהן נגישות לשליפה, או יחידת מדפים הידראולית עם מנגנון עולה־יורד שמנגישה אביזרים וכלי חשמל קטנים המאוחסנים בגובה, ״ומביאה״ אותם למטה, לגובה יד.

פונקציות מטבחיות נוספות ממוקמות במטבח חיצוני, שנושק למטבח הפנים כהמשך ישיר. ״אנחנו מרבים לבלות בגינה, לבשל ולארח בחוץ, וגם שם התכנון הוא מונגש. ביחידות, לדוגמה, משולבות דלתות הזזה שנעות על ציר עליון ומותירות חלל פנוי ונגיש מתחת חלק מהמשטח, ובדומה למטבח צנצנות התבלינים מוצמדות עם מגנט לחיפוי ברזל בגובה נגיש״. 

birds

המקרר, מקרר יינות ומדף נשלף למזיגת יין, משולבים בתוך יחידת נגרות גדולה המשלבת עץ אלון וברזל שחור ונמשכת לכל פני שטחו של הקיר שמול המטבח. כך היא משרתת גם את אזור הסלון, כשהיא מכילה מסך טלוויזיה וקמין, ומעל מדף מזיגת היין משולב בה חלל פתוח המעניק קשר עין עם גרם המדרגות שמאחוריו.

מערכת הישיבה מורכבת מכורסאות רחבות המזמינות התרווחות נינוחה ומאפשרות הצבה גמישה – ביחד או לחוד – בהתאם לרצון/צורך, כך שתחושת החלל ככלל היא ביתית, חמימה וזורמת. שירותי האורחים שבקומה זו מדגימים את דבריה של חקלאי על הברזל כחומר המפגיש את העיצוב עם הפונקציה.

חללם מרוצף בפסיפס אבן צפחה, והכיור המרחף שמעוצב מברזל קורטן מאפשר ״להתקרב אליו כמו שצריך״. על הקיר מעליו תלוי מקבץ מראות עגולות בגדלים ובגבהים שונים. ״זה לא רק מטעמי אסתטיקה״, מסבירה חקלאי: ״כך כל אדם בכל גובה יכול לראות את עצמו במראה״.

שגית חקלא

שגית חקלאי. צילום: אורן קאן

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

את גולת הכותרת של נוכחות הברזל בבית מהווה גרם המדרגות. הקיר המלווה אותו מכיל ספרייה ובקטע הגובל עם חדר הטלוויזיה שבקומת הילדים תוחמות אותו קורות אנכיות של ברזל מעוגל, המשמשות כמעקה המאפשר הצצה דרכו.

חדרי הילדים עוצבו בהתאמה להעדפותיהם ולצבעים האהובים עליהם, והיציאה למרפסת המשותפת שהם חולקים היא באמצעות ויטרינות, שפתיחתן מחברת את שטחה עם חללי החדרים. ״כשהבת שלי נדרשה להיות בבידוד, הפתיחות הזו ותחושת החוץ שמתקבלת, ממש הצילו אותה״.

יחידת ההורים שבעליית הגג היא חלל מתוכנן בקפידה דקדקנית על כל פרט ״הכול נמדד על המילימטר כדי לוודא שהמעברים רחבים דיים ושהגבהים נכונים ומתאימים, כמו ארון הבגדים של צפריר, שהינו נמוך מהמקובל – 1.5 מ׳ – עם גישה נגישה למדפים״.

בפרויקטים פרטיים התפירה היא אישית, ומטבע הדברים נרקמת בהתאמה לצרכים הספציפיים. טווח המוגבלויות רחב ומתייחס לא רק למוגבלויות פיזיות אלא גם למוגבלויות חושיות, שכליות ונפשיות, ולכן תכנון מרחב ביתי מונגש חייב להיות מבוצע פרטנית

עיצובו של חדר הרחצה משלב יחידת כיור מרחפת עם משטח אבן צפחה, מקלחון מרווח ועזרים ייעודיים, וכמו בחדרי הילדים, גם כאן ישנה יציאה למרפסת חזיתית נעימה, כשהוויטרינות הנפתחות במלואן קושרות את שני המרחבים. שכבת הנגישות שחקלאי מדברת עליה באה לידי ביטוי גם בתכנון עמדות העבודה במשרד, וכן בגינה ובפונקציות החיצוניות, דוגמת מחסן שמשמש את צפריר ומתוכנן בהתאם עם גישה נוחה, או רמפה נסתרת שמעניקה לו מעבר לג׳קוזי שבגינה.

״בתכנון פרויקטים ציבוריים ישנן תקנות נגישות מוגדרות בחוק שעל היזם לעמוד בהם. בפרויקטים פרטיים התפירה היא אישית, ומטבע הדברים נרקמת בהתאמה לצרכים הספציפיים. טווח המוגבלויות הוא רחב ומתייחס לא רק למוגבלויות פיזיות אלא גם למוגבלויות חושיות, שכליות ונפשיות, ולכן תכנון מרחב ביתי מונגש חייב להיות מבוצע פרטנית״, מסכמת חקלאי.

״הבית ככלל הוא מקום מבטחו של האדם, שאמור להכיל אותו בצורה הטובה ביותר ולספק לו את מלוא הנוחות וההנאה. על אחת כמה וכמה כשמישהו מדייריו או ממקורביהם זקוק למענה מסייע בגלל מוגבלות כזו או אחרת״. 

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

שגית חקלאי, ARCHABILITY

צילום: שי אפשטיין

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden