כל מה שחשוב ויפה
שושנת בומביי, נטפליקס
שושנת בומביי, נטפליקס

בילי אייליש: הבלונד והמחוך; אנימציה הודית בוונציה

בילי אייליש שוב בכותרות עם פוסט אינסטגרמי שובר שיאים (מיליון לייקים בשש דקות); סרט האנימציה ההודי שפתח את פסטיבל ונציה (עכשיו בנטפליקס). מה הולך: מדור חדש

בשיתוף המחלקה לתרבות – יצירה והפקה, מכללת ספיר


לוק חדש: בילי אייליש על שער ווג בריטניה

בילי אייליש כבר לא נראית אותו הדבר. אי שם ב־2019, כשהשיר שלה Bad Guy הפך להמנון בנות ה־16 ולחביב המבקרים, היה נראה שאי אפשר להפריד את המוסיקה מהתדמית של אייליש, עם ציפורניים שמתחרות באלה של קארדי בי, ובגדי יוניסקס רחבים שלעולם לא חושפים את הגזרה של הכוכבת.

בהופעה שפתחה את סיבוב הופעות שלה בשנת 2020, אייליש דיברה על החפצה ודימוי גוף של נשים, תוך שהיא מורידה את בגדיה ושוקעת אל נוזל שחור דמוי זפת. ברקע היא נשמעת אומרת ״אם הבגדים שלי נוחים, אני לא אישה. אם אני מורידה את השכבות, אני זונה. אף שמעולם לא ראיתם את הגוף שלי, אתם עדיין שופטים אותו ושופטים אותי עליו. למה?״.

שנה לאחר מכן והגוף של בילי אייליש שוב בכותרות – ביוזמתה. בפוסט אינסטגרמי שובר שיאים (מיליון לייקים בשש דקות, הזמן הקצר ביותר שהיה עד כה), אייליש חשפה שהתסרוקת המזוהה איתה בצבעי שחור ירוק הפכה לבלונד פלטינה. בשבוע שעבר פורסמו תמונות לשער החדש שלה למגזין ווג בריטניה: הבגדים הרחבים התחלפו במחוך ובבגד גוף צמוד.

בראיון לווג היא מדברת על תקיפה מינית שעברה, ושוב על המוסר הכפול שיש כלפי הגוף הנשי. את כל זה מלווה שיר חדש שהוציאה – Your Power – שבו היא שרה על ניצול לרעה של כוח, כשהיא יושבת על צוק ונחש אנקונדה ענק עוטף וחונק אותה יותר ויותר. 

אם הבגדים שלי נוחים, אני לא אישה. אם אני מורידה את השכבות, אני זונה. אף שמעולם לא ראיתם את הגוף שלי, אתם עדיין שופטים אותו ושופטים אותי עליו. למה?

״זה אחד השירים האהובים עליי ביותר שכתבתי. אני מרגישה מאוד פגיעה להוציא אותו, מכיוון שאני שומרת אותו כל כך קרוב לליבי. הוא עוסק במצבים רבים ושונים שכולנו היינו עדים להם או מנוסים בהם. אני מקווה שאוכל לעורר שינוי כלשהו וננסה לא לנצל לרעה את כוחותינו״. 

גוף, תדמית מהודקת ובגדים שהפכו לסימן הכר, היו תמיד חלק מהתופעה שנקראת בילי אייליש. מעריצים כבר הספיקו למצוא את הדמיון בין הקליפ להופעה הבלתי נשכת מ־2001 של בריטני ספירס, שבה היא רוקדת עם נחש לצלילי שירה I"m A Slave 4 U.

20 שנים בדיוק מפרידות בין שתי התמונות, בשתיהן זמרות הפופ החמות של הרגע, אלה שהכתיבו מה ללבוש, איך להראות ואיך להתנהג. אצל שתיהן הנחש מופיע כגבריות שולטת, שממנה הן מנסות להשתחרר. ולמרות זאת, הן שונות בתכלית.

לעומת ספירס שנאבקת להשתחרר מניהול של אחרים עד היום, נראה שאייליש היא זו שמחליטה. היא כותבת לעצמה את המוסיקה, מביימת את הקליפים שלה, ומודעת לחלוטין לתגובה התקשורתית לכל מהלך שלה, כולל לאלה שיגעו בתמונות האחרונות. אייליש מתבגרת, ונחכה לאלבום החדש שלה – Happier Than Ever – שעתיד לצאת בחודש יולי, כדי להבין לאן ההתבגרות הזאת מכוונת.

שושנת בומביי: אנימציה הודית בוונציה

60 אמנים עבדו במשך שש שנים על סרטה השלישי של היוצרת גיטנג׳אלי ראו, סרט האנימציה ההודי שפתח בזמנו את פסטיבל הקולנוע של ונציה. הוא יצא לאקרנים כבר ב־2019, אבל בחודש מרץ האחרון הגיע גם אל נטפליקס.

הסרט, שמבוסס על סיפור אמיתי, מספר את סיפור אהבתם של קאמלה וסלים, שני מוכרי פרחים ממומבאי. קאמלה הוברחה לעיר כילדה על ידי סבה, לאחר שאביה האלכוהוליסט חיתן אותה עם גבר עשיר ומבוגר. ביום היא מוכרת פרחים מפתח ביתה, ובלילה היא רקדנית ברים. סלים הגיע אל מומבאי אחרי שברח כנער מקשמיר השסועה, לאחר שהוריו נרצחו אל מול עינו. הוא מוכר זרי פרחים שהוא גונב מבי הקברות, בצדו הנגדי של הכביש שמול ביתה של קאמלה. 

שושנת בומביי, נטפליקס

שושנת בומביי, נטפליקס

במבט ראשון נדמה שהסרט, שמרפרר אל סרטי אהבה בוליוודים, מציג סיפור אהבה מלא דרמה ותשוקה. אבל מספיק מבט אחד נוסף כדי להבחין כיצד ראו משלבת בפנטזיה הרומנטית שלה, שאורכה שעה וחצי בלבד, פסיפס של ביקורת חברתית נוקבת על עוני, זקנה, מעמד הנשים וילדים בהודו, ומתחים בין מוסלמים להינדים; הכל מרומז, אבל נוכח.

האנימציה, שצוירה לכל תמונה בנפרד, מציגה את רחובותיה העניים ביותר של מומבאי הרועשת, מלאת הצבעים והשווקים. הסרט מציג שני עולמות מקבילים, זה המציאותי, המלוכלך והמסוכן, לעומת עולם של חלום פנטסטי, שבו קאמלה וסלים הם נסיך ונסיכה. אפילו האנימציה משתנה, למפגן של צבעוניות ופרטים בסגנון הציור המונגולי. למרות שהוא מתחבא בענקית הסטרימינג, שושנת בומבי נותן הצצה קטנה לעולם אחר, שחבל לפספס. 

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden