כל מה שחשוב ויפה
איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין
איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין. צילום: יאיר מיוחס

איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין המנהלים האמנותיים החדשים של פסטיבל ישראל

פורטפוליו News: מיכל ואעקנין ואיתי מאוטנר יחליפו את איציק ג׳ולי בניהול האמנותי של פסטיבל ישראל. לראשונה בתולדות הפסטיבל הוא ינוהל אמנותית בצוותא

לראשונה בתולדות פסטיבל ישראל, שציין השנה 60 להיווסדו, מונו לו שני מנהלים אמנותיים: איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין. ההחלטה נבעה מתוך הבנה שחלק מהותי מהחשיבות של התרבות היא להציע מודלים של חשיבה והתנהגות המבקשים לקרוא תיגר על פרדיגמות ישנות. ההבנה שיש לפעול יחד נובעת מרצון לשבור את ההגמוניה של מנהל בודד ולהציע מודל של עבודת צוות וחשיבה משותפים. 

מאוטנר ייסד וניהל אמנותית את עונת התרבות בירושלים / פסטיבל מקודשת, שבמסגרתו רקח פרויקטים ייחודים כמו מתחת להר (על וסביב הר הבית), נקודת מגע במוזיאון ישראל, באלבסטה בשוק מחנה יהודה ועוד. בנוסף הוא אוצר ומנהל אמנותית את ערבי הפצ׳ה קוצ׳ה ביחד עם ענת ספרן, הגיש את תוכנית התרבות המכולה בכאן 11, את ציפורי לילה שולפות בגל״צ, היה חלק מצוות האוצרות של הביאנלה לאמנות בתל אביב ועוד.

ואעקנין, שהחליפה את מאוטנר בניהול האמנותי של פסטיבל מקודשת בשנים 2018-2019, מתמחה ביצירת חווית אמנותיות השתתפותיות וטוטאליות כמו ״ההיפך מחי״ – מופע לילי לצופה יחיד במוזיאון הטבע בירושלים, או ״טוק טוק״ – אירוע אינטימי רב משתתפים בחדרי בית מלון. היא שותפה בקבוצת התיאטרון Puppet Cinema (היום אנסמבל עיתים) והסרט הדוקומנטרי שיצרה עם יובל המאירי ״אני חושב שזה הכי קרוב לאיך שהצילום נראה״ זכה בפסטיבל סאנדנס 2014). 

טביעת האצבע האמנותית שלנו, לראשונה בתולדות פסטיבל ישראל, תהיה טביעת אצבע זוגית. בעיניינו זה חלק מהעידן שבו אנחנו חיים – שיתוף, הדדיות וצוותיות. בסופו של דבר קיימת הבנה ענקית שאנחנו לא לבד בעולם הזה וטובים השניים מן האחד

בתגובה למינוי מסרו השניים (בניסוח שמעיד אף הוא על השינוי הצפוי באופיו של הפסטיבל): ״וואי, וואי, וואי איזו התרגשות אוחזת בכל הגוף שלנו. פסטיבל פאקינג ישראל! הייצור המרהיב הזה, בן ה־60 שנה, נמצא כרגע במשמורת שלנו. אנחנו עוצמים עיניים ומדמיינים הכי רחוק שאפשר. מביטים אחורה על המורשת המכובדת של הפסטיבל, על בית הספר הנפלא והמופלא שנקרא מקודשת, על העיר היפה והמורכבת שנקראת ירושלים, על סצנת היצירה העכשווית הבין לאומית ושואלים – מה עכשיו? לאן הולכים מכאן?

״בחודשים הבאים בעיקר נקשיב – ליוצרים, לבמות החשובות בעולם, למציאות המפתיעה אותנו כל פעם מחדש, להמון אנשים חכמים המקיפים אותנו, לעצמנו… נקשיב לעומק, נספוג, נשאל שאלות, נחקור ומשם נצא לטביעת האצבע האמנותית שלנו, שלראשונה בתולדות פסטיבל ישראל, תהיה טביעת אצבע זוגית. בעיניינו זה חלק מהעידן שבו אנחנו חיים – שיתוף, הדדיות וצוותיות. בסופו של דבר קיימת הבנה ענקית שאנחנו לא לבד בעולם הזה וטובים השניים מן האחד. כבר אמרנו שאנחנו מתרגשים?״.

birds

״אני נרגש ומלא ציפייה לקראת העבודה עם מיכל ואיתי, שאת שניהם אני מכיר אישית ומוקיר מקצועית״, אמר איל שר, מנכ״ל פסטיבל ישראל, בתגובה למינוי. ״אחת המילים המרכזיות המובילה אותי ואותם בהרפתקה החדשה הזו היא סקרנות: לתצורות אמנותיות חדשות, לפסטיבל עם אופי וסטייל אחר ולעבודת צוות ולאיחוד כוחות ומוחות – מצרך שאנחנו כל כך צריכים בעת הזו״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden