כל מה שחשוב ויפה
נוגה קריסטל / בדו Inn
נוגה קריסטל / בדו Inn

בוגרים 2021 // המחלקה לאדריכלות, ויצו חיפה

ארכיטקטורה של חופש, עבודה בעידן הפוסט קורונה, התיישבות קבע, מרחב דמוקרטי בחיפה, רובע עירוני חדש בגוש דן. חמישה פרויקטים בולטים

נוגה קריסטל / בדו Inn

בפרויקט נבחרה החברה הבדואית כמקרה בוחן לקונפליקט המתקיים בין קבוצת מיעוט שמבקשת לשמר ערכים מסורתיים, לבין מדינת ישראל, שהינה מדינה מערבית, מתקדמת, בעלת מערכת חוקים סדורה. אחד החסמים המרכזיים בפתרון הסוגיה הוא מדיניות תכנון ופיתוח שתפיסותיה שונות מעקרונות התכנון המקומי בכפרים.

בתוך כך, התכנון המוצע מנסה לספק מענה אדריכלי להתיישבות הבדואית, באופן שתואם את אורחות חייה, מתייחסת לסביבה הקיימת ולחוקי התכנון והבנייה של המדינה. הרעיון העומד בבסיסו חותר לקיים הסדרה במקום של התיישבות כפרית חקלאית בצורה שמצופפת את שטח המחייה שלה ומעניקה בסיס טוב לחיבור נדרש לתשתיות, תוך התחשבות בפרישה המרחבית וההתארגנות החברתית שלה.

נוגה קריסטל / בדו Inn

נוגה קריסטל / בדו Inn


יהל ברקוביץ / HI-BRID

מגפת הקורונה שינתה את הדרך שבה אנו חיים, עובדים ומשתמשים במרחב סביבנו. מגמות בעולם העבודה המשתנה בקצב מהיר הואצו אף יותר, ובכלל זה שינוי הולך וגדל של מודל העבודה המסורתי: ממשרד במתחם מוגדר לעבודה היברידית המשלבת עבודה מרחוק. הפרויקט עוסק בשימוש מחדש של מבני משרדים שחלק גדול מהם התרוקנו, ומציע מודל עבודה חדש הנקרא SITE.

מהותו של המודל הינה של מרחב היברידי רב־תכליתי, המשלב עבודה ומגורים כחלק ממערך החיים בשילוב פונקציות נוספות. המודל מתייחס לאופי העבודה בעידן החדש, כעבודה שיתופית, דינמית וכזו שמייצרת אינטראקציות בין אנשים. כמקרה בוחן לפרויקט נבחר אזור התעסוקה קריית עתידים, השוכן בסמוך לשכונת רמת החייל בתל אביב, ומציע חיבור עירוני בין מתחם התעסוקה, העיר והטבע.

יהל ברקוביץ / HI-BRID

יהל ברקוביץ / HI-BRID


דני גינס / ארכיטקטורה של חופש

המרחב האוטונומי מציג כיצד מקום נוצר יש מאין בתוך מרחב נופי ייחודי, וכיצד הוא מממש אידיאות אוטופיות הנוגעות בחברה כולה: צרכיו הבסיסיים של האדם, חירות וחופש בחירה, יחסיו עם הטבע וצורת חייו בביתו.

האתר שנבחר למימוש הרעיון הוא מחצבת חְרֶיְבֶה באזור נשר בהר הכרמל, כשהתכנון המוצע מכוון לבססו על עצמאות אנרגטית ואנרגיה נקייה, חקלאות מקומית, בנייה עצמית, שימוש חוזר במחצבים ואינטגרציה מלאה בין אלמנטים בנויים (מאגר מים, תחנת כוח, תחנת רכבל, מבני מגורים בטיפולוגיות שונות) לנוף טבעי שהופר בידיי האדם בעבר. למרות שנוצר על ידי מעטים, המרחב האוטונומי הוא הזמנה לכול להקדיש חשיבה מחודשת על מצבו של האדם במציאות הנוכחית.

דני גינס / ארכיטקטורה של חופש

דני גינס / ארכיטקטורה של חופש


birds


נוי ויניק / מרחב דמוקרטי

מרחב דמוקרטי הינו מרחב המאפשר התקהלות והפגנת דעות ואמונות תוך מימוש חופש הביטוי וההתארגנות; מרחב המאפשר השתנות ומגוון פעילויות. הפגנות הן הביטוי הבסיסי ביותר של עקרונות הדמוקרטיה וחופש הביטוי, והפרויקט מתייחס אליהן בקונטקסט של העיר חיפה, שהמרחבים הקיימים בה אינם מזמינים או מאפשרים התקהלות מאסיבית. 

התכנון המוצע בחר בגן הזיכרון, המרכז האזרחי של העיר, שקנה המידה שלו מאפשר התקהלות מאסיבית. הגן ממוקם על התפר שבין העיר התחתית לשכונת הדר, משקיף על קריית הממשלה וצופה לכיוון חורבות ואדי סאליב. במיקומו זה הגן הינו חלק מהציר החיפאי המחבר בין הר לים ועובר במוסדות הציבוריים המצויים בעיר כיום, כשלאורכו סביבה מנוכרת ומדירה. מרחב זה הוא גם ובעיקר של האזרח, וככזה הפרויקט מציע מהלך איזון שיאפשר את מימוש הזכות להתקהלות מאסיבית במקום, כמו גם יצירת מרחב דמוקרטי, רעיוני ומעשי.

נוי ויניק / מרחב דמוקרטי

נוי ויניק / מרחב דמוקרטי


סער קלאפוק / עד גדות הירקון

הפרויקט עוסק בתכנון רובע עירוני חדש בגוש דן, שבמסגרתו שטח שאינו מנוצל ושנחשב לאזור שוליים בעל חסמים קיימים דוגמת קניון ואצטדיון, יהפוך לרובע עירוני שוקק חיים המשיק לפארק הירקון. הצעת התכנון שמה דגש על שימוש באצטדיון כחוליה מקשרת לפארק ועל שימוש בקניון איילון כאבן הבנייה של תכנון רובע עירוני חדש – הליכתי, קומפקטי ובעל שימושים מעורבים.

גריד הרובע יכלול שדרות ראשיות ורחובות משניים, רשת טבעית של שטחים פתוחים כגון: כיכרות, חצרות פנימיות וחיבור לפארק הירקון, שיחזקו את הקשר של העירוניות עם הסביבה הטבעית. הפרויקט מבקש לייצר מרקם עירוני אינטנסיבי ומגובש הנשאב אל המפגש עם הפארק תוך שימוש במגוון טיפוסי בניינים המייצרים סביבות משתנות בתוך ״רוח מקום״ משותפת.

סער קלאפוק / עד גדות הירקון

סער קלאפוק / עד גדות הירקון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden