כל מה שחשוב ויפה
עזרא אוריון מכין מודל של שדה פסלים, מתוך התערוכה מרחב ממוסגר. צילום: אברהם חי
עזרא אוריון מכין מודל של שדה פסלים, מתוך התערוכה מרחב ממוסגר. צילום: אברהם חי

הרשימה המשותפת // 10.2.2022

איתמר שטמלר, ענבר חגאי ועאישה עראר בגלריית המדרשה; למחרת בגלריה עזריאלי בהדסה; עזרא אוריון בבית הנסן; אורי דובדבני, יעל חובב ועידן סיטבון בגלריית המפעל; למה, איך ומה הלאה בבית האדריכל.ית

איתמר שטמלר, ענבר חגאי ועאישה עראר בגלריית המדרשה

שתי תערוכות יפתחו מחר (שישי 11.2) בגלריית המדרשה (אוצר: אבי לובין). ב״נקודת אוכף״ איתמר שטמלר וענבר חגאי מציגים מיצב שבתוכו שני מושבים לצפייה בשתי עבודות VR, אחת לכל אחד מהאמנים. העבודות יוצרות מרחב התנסות בשני אופנים, בפן הפיזי בישיבה בתוך המיצב, ובפן הווירטואלי שבו הקהל פוגש במראות של אלימות, קטסטרופה, פנטזיה, תשוקה וגבריות.

התערוכה ״הצפה״ של עאישה עראר מציגה עבודות הנעות בין דמיון לפנטזיה, בין אירועים אישיים לחברה כולה. עראר מציגה עבודות שבהן היא משתמשת בקול, וידאו ושירה ליד עבודות ציור שנעשו ישירות על הקיר, על נייר, על בדים ועל מפיות, ועוסקת בשתיקות ובהשתקות בחברה הערבית.

ענבר חגאי, סיקום. צילום: מ״ל

ענבר חגאי, סיקום. צילום: מ״ל

עאישה עראר. צילום: מ״ל

עאישה עראר. צילום: מ״ל


למחרת בגלריה עזריאלי במכללת הדסה

התערוכה ״למחרת״ שנפתחה בגלריה עזריאלי במכללת הדסה בירושלים (אוצרת: טלי קיים) מציגה בוגרים טריים מעולם היצירה והתעשייה, לצד מרצים ותיקים בתחום, העסוקים כולם בסוגיות אקלימיות. העבודות מציגות מנעד של מחשבות עיצוביות: פתרונות מעשיים שניתן ליישם, בנייה בחומרים ירוקים, כלים נפשיים להתמודדות עם מצבי קיצון, מתקנים לשימור מינים נכחדים, יצירות שמציפות סכנות מידיות או כאלו שכבר התרחשו ומזמינות את הצופה להתאבל ולהתנחם.

משתתפים: יהב לוי, דימה זריצקי, עדי טובלי, דניאל חנוך, דנה רוסלר, יולי מרוז, אמיר תומשוב, שירלי וגנר, צאלה גרינברג, בר פרום, לובנא עוידאת, כתרין זועבי, סומא קעדאן, נעמי סלייני, יריב שרעבי, דליה אמסטיסלבסקי, יניב ברפמן, שי מימוני, נוי עינב ועינת עריף־גלנטי.

יולי מרוז. צילום: שלו אריאל

יולי מרוז. צילום: שלו אריאל

אמיר תומשוב. צילום מ״ל

אמיר תומשוב. צילום מ״ל


עזרא אוריון בבית הנסן

התערוכה ״מרחב ממוסגר״, המציגה את עבודותיו של עזרא אוריון, תפתח הערב (10.2) בבית הנסן בירושלים (אוצרים: תמר שטיינברג ויובל אוריון). בבסיס העבודות של אוריון השאלה מה יקרה לאחר מותו; הצגתן בחלל המוזיאלי מעלה פרדוקס בקשר של אוריון עצמו המבקש דווקא לברוח אל הטבע.

אוצרי התערוכה מבקשים לבחון דווקא את הרעיונות שבהם עסק אוריון ואת יחסי המרחב־פסל־צופה. באמצעות עבודותיו של צלם האמנות אברהם חי, שהתלווה אל אוריון בעבודתו והנציח את נקודת מבטו כצופה. אופן הפעולה של אוריון והשתתפותו בהחלטות ההצבה בחלל מייצרת קו מחבר בין העבודות שנעשו בטבע ובין מרחב הגלריה.

עזרא אוריון בחולות ניצנה. צילומים: אברהם חי

עזרא אוריון בחולות ניצנה. צילומים: אברהם חי


אורי דובדבני, יעל חובב ועידן סיטבון בגלריית המפעל

התערוכה ״אוויר בעצמו נוגע״ של אורי דובדבני, יעל חובב ועידן סיטבון תפתח הערב (10.2) בגלריבת מפעל בירושלים (אוצר: יותם דביר). שלושת האמנים והאוצר הכירו בירושלים בלימודיהם במחלקה לאמנות בבצלאל. את העבודה על התערוכה החלו לפני כשנתיים, כשהרעיון נבע מהרצון לתעד את תהליכי העבודה והדיאלוגים האישים והמשותפים. בתערוכה משולבות עבודות ציור של חובב, עבודות הדפס של סיטבון ועבודות טקסט ומיצב של דובדבני.

יעל חובב, פיפי בסלון. צילומים: יותם דביר

יעל חובב, פיפי בסלון. צילומים: יותם דביר

אוּרי דובדבני, כוח על

אוּרי דובדבני, כוח על


למה, איך ומה הלאה? בבית האדריכל.ית

תערוכה לציון 20 שנות פעילות תפתח הערב (10.2) בבית האדריכל.ית, ״הגלריה לאדריכלות: למה, איך ומה הלאה?״ (אוצרים: דנה גורדון, שלי כהן, ערן טמיר טאוויל). התערוכה מסכמת 20 שנות פעילות, במשכנה של התאחדות האדריכלים ובוני הערים ביפו העתיקה, והיא בין הגלריות הבודדות המתמקדות בהצגת אדריכלות שבוחנת את הסביבה הבנויה בישראל ואת שלל התופעות האדריכליות המאפיינות אותה. בתערוכה מוצגות עבודות מארכיון התערוכות שהתקיימו עד כה בגלריה. דרך ההתבוננות אחורה אל עבר התצוגות, היא שואלת על מקומה הנוכחי של האדריכלות ומנסה לשער את עתידה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden